Exclusiv Mihai Rotaru a vorbit despre Dan Petrescu și a stârnit hohote de râs în direct la TV
duckadam
Exclusiv Duckadam a auzit declarațiile lui Dani Coman și a început să râdă: ”Așa mi-a spus și mie Gigi Becali”
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
2 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Lu 07.11.2022 21:00

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-1. Spectacol în Gruia, cu câte două bare de fiecare parte

07.11.2022, 22:50

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj și-a revenit după eșecul cu Rapid, din etapa trecută și a câștigat cu 3-1 meciul cu U Craiova 1948, din etapa a 17-a, într-o partidă cu patru bare.

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-1. Fiecare echipă a avut câte două bare

Campioana a dat primul semnal de alarmă la poarta lui Popa în minutul 3, iar oltenii au răspuns peste 10 minunte, însă cei care au deschis scorul au fost ardelenii. A marcat Janga, în minutul 16, din pasa lui Yeboah.

Prima bară a meciului a venit în minutul 20 și i-a aparținut lui Yeboah, cu un șut superb. Peste 3 minute, a dat și Craiova în bară, prin Chițu.

Manea a făcut însă 2-0 în minutul 33, cu un șut puternic, sub transversală, din apropiere. După ocazia lui Asamoah, a urmat a doua bară a ardelenilor și a treia a meciului, la șutul lui Muhar.

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-1. Ardelenii au urcat pe locul 3, la 9 puncte de liderul Farul

Ultima bară a venit pe finalul primei părți și i-a aparținut Craiovei, la șutul lui Bauza. Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă, iar Yeboah a irosit o nouă oportunitate.

Baeten l-a pus apoi la încercare pe Scuffet, iar la poarta cealaltă, Popa a respins șutul lui Cvek. Craiova a continuat să joace curajos și a redus diferența prin Ganea, pe un contraatac.

A urmat o altă ocazie inițiată de Bauza, însă tot CFR a marcat, prin Yeboah, în minutul 67. Pe final, doar trupa lui Dan Petrescu a mai avut ocazii, prin Manea, Yeboah și Burcă, iar CFR Cluj - U Craiova 1948 s-a terminat 3-1.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - U Craiova 1948 3-1:

Partida dintre CFR Cluj și U Craiova 1948 se joacă astăzi, de la ora 21:00, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro. Abonații RCS&RDS pot urmări confruntarea pe teritoriul României și în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

CFR Cluj - U Craiova 1948, LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Oaspeții caută să repete prestația bună din tur

Ardelenii vin după victoria din grupele Conference League, 1-0, cu Ballkani, succes care le-a asigurat calificarea în faza eliminatorie a competiției. În campionat, trupa lui Dan Petrescu a fost învinsă etapa trecută, 2-1, în Giulești, de Rapid.

De cealaltă parte cei de la U Craiova 1948 continuă cu antrenorul interimar, Paul Răducan, după demiterea lui Marius Croitoru, însă rezultatele tot nu au fost convingătoare. Runda precedentă, oltenii au fost învinși pe teren propriu, 2-1, de Farul Constanța, și au ajuns astfel la 6 partide consecutive fără victorie în toate competițiile.

Formația patronată de Adrian Mititelu speră totuși să repete prestația excelentă din tur, când a surclasat-o pe CFR Cluj și a învins-o, cu 3-1, datorită unor goluri marcate de Van Durmen (x2) și Compagno, italianul plecat între timp la FCSB. Pentru clujeni a marcat atunci Ciprian Deac.

Clasament Liga 1

VIDEO REZUMAT U Craiova 1948 - CFR Cluj 3-1, meci jucat în turul sezonului 2022/2023

• 90+3 fr2

CFR Cluj - U Craiova 1948 se termină 3-1.

Ocazie CFR Cluj

După o centrare din corner, Burcă trimirte cu capul, dar exact pe direcția portarului, care reține.

• 85 oc

Manea pasează la Bîrigea, care trimite la Yeboah, acesta încearcă să dea mingea cu călcâiul, dar e blocat.

• 80 oc

Manea șutează tare, din afara careului, dar Popa respinge.

Gol CFR Cluj

După o centrare a lui Braun, Deac îi așează mingea cu pieptul lui Yeboah, care înscrie cu un șut "din drop".

• 64 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Bauza pasează în careu, mingea e deviată ușor, dar Scuffet o reține.

• 61 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Pe contraatac, Bahassa pasează în fața porții, de unde Ganea înscrie.

• 60 cg

Bauza e avertizat.

• 60 s

Ganea intră în locul lui Van Durmen.

• 58 oc

După un atac prelungit al ardelenilor, Petrila pasează pentru Cvek, dar șutul său e respins de Popa.

• 56 oc

Baeten face o cursă pe stânga și șutează la colțul lung, dar Scuffet respinge.

• 51 oc

Petrila ia o acțiune personală, pasează pentru Yeboah, care șutează pe lângă poartă, din poziție foarte bună.

Bahassa intră în locul lui Achim.

Cvek intră în locul lui Janga.

• 45+3 fr1

La pauză, CFR Cluj - U Craiova 1948 2-0.

• 45 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Deac e avertizat.

• 44 oc

Bară Craziova. Bauza șutează din întoarcere, de pe linia de 16 metri, dar nimerește rădăcina barei.

• 42 cg

Burcă e avertizat.

• 41 oc

Bară CFR. Muhar șutează superb, din afara careului, dar nimerește bara.

• 38 oc

Bauza șutează în blocaj, mingea ajunge la Asamoah, care se face de râs, cu un șut mult peste poartă, deși nu era presat de nimeni.

• 33 g

Deac pasează perfect pentru Manea, care înscrie cu un șut tare, sub bară.

• 29 oc

Bară Craiova. Chițu trece printre Burcă și Yuri și șutează în încheietura barelor.

• 26 oc

După o centrare din corner, Janga trimite cu capul, pe colțul scurt, din apropiere, dar nu nimerește poarta.

• 20 oc

Deac pasează pentru Yeboah, care nimerește bara, cu un șut din marginea careului.

• 16 g

Yeboah centrează pentru Janga, pe jos, iar acesta deschide scorul cu un șut pe colțul scurt, de lângă Duarte.

• 13 oc

Asamoah îi pasează lui Baeten, care șutează din marginea careului, în diagonală, dar mingea ocolește poarta.

• 3 oc

Braun centrează înapoi, pentru Yeboah, care șutează mult peste poartă, din poziție foarte bună.