Romania v Colombia - International Friendly
Vești proaste pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de Fabrizio Romano
Deportivo Alaves v UD Almeria - LaLiga EA Sports Ianis Hagi of Deportivo Alaves looks on during the LaLiga EA Sports mat
Foto Cum a fost surprins Ianis Hagi alături de colegii de la Alaves: ”Prințul” n-a jucat deloc în ultimele 5 meciuri
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
Exclusiv Claudiu Niculescu a analizat criza de la Dinamo, care e cu un pas în Liga 2
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
3 - 0
Viitorul Viitorul
Vi 08.02.2019 20:00

Astra - Viitorul 3-0. Denis Alibec, prima dublă după aproape doi ani!

08.02.2019, 21:30

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Viitorul a pierdut fără drept de apel pe terenul Astrei în primul meci al etapei a 23-a din Liga 1, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. S-a terminat 3-0 pentru giurgiuveni, care au urcat pe locul 4.

Cu echipa lui Hagi în inferioritate numerică, Denis Alibec a marcat prima dublă în Liga 1 după aproape doi ani.

Cu Rivaldinho titular, Viitorul a început în atac meciul de la Giurgiu. Astra a scăpat basma curată de două ori datorită portarului Lazar. Replica gazdelor a venit foarte repede şi eficient. După o cursă a lui Alibec, mingea a ajuns la Begue, care nu i-a dat nicio şansă lui Cojocaru. Astra nu a intrat la vestiare doar cu avantaj pe tabelă. Cu două minute înainte de pauză, Kuipers l-a faultat pe autorul golului, Begue, şi a fost eliminat de Istvan Kovacs. Bara s-a opus celui de-al doilea gol al astralilor la ultima fază a primei reprize.

Denis Alibec a rezolvat meciul după pauză. Atacantul a marcat de două ori în 14 minute împotriva fostei echipe. Ultima dublă a lui Alibec în Liga 1 a fost în mai 2017, într-un meci câştigat cu 3-0 de FCSB împotriva Craiovei.

În etapa a 24-a, Astra merge la Cluj pentru a înfrunta campioana, iar echipa lui Hagi are meci pe propriul teren cu Poli Iaşi

VIDEO ASTRA - VIITORUL 3-0

• 90+4 final

FINAL. Astra câștigă la scor partida cu Viitorul. Begue și dubla lui Alibec au semnat cele trei goluri.

• 90+3 cg cg

Cestor vede galbenul.

• 90 fm fm

Drăguș se înalță în careu, Laza iese greșit, dar mingea trece alături.

• 86 cg cg

Denis Drăguș cade în careul advers și este avertizat de arbitru.

• 85 s s

Begue cere schimbare, după un fault. Intră finlandezul Vahid Hambo, transferat cu o zi înaintea acestui meci.

• 78 fm fm

Acțiune frumoasă a lui Ianis Hagi și Denis Draguș, ultimul intră în careu, lateral dreapta, dar nu mai are suflu și trage modest.

• 76 s s

Iese Jacques Zoua, intră Ionut Biceanu.

• 74 s s

Schimbare la oaspeti, Paul Iacob îl inlocuiește pe Radu Boboc.

• 67 oc oc

OCAZIE! Draguș scapă singur, iar Laza intervine spectaculos! Cea mai mare ocazie a oaspeților.

• 65 g g

GOOL ASTRA! Alibec face dubla cu o reluare din interiorul careului mic! Belu, din partea dreaptă, a pasat și la această reușită.

• 63 s s

Romario Pires intră în locul lui Neluț Roșu, la gazde.

• 59 fm fm

Ianis Hagi trimite balonul pe poartă, destul de modest și fără rezultat.

• 58 cg cg

Erico vede galbenul. Lovitura liberă periculoasă pentru oaspeți.

• 51 g g

GOOL ASTRA! Alibec înscrie al 3-lea gol al său în acest sezon! Vârful a primit în careu, s-a întors cu destulă greutate, dar a șutat tare, imparabil pentru Cojocaru.

• 50 fm fm

Mingea șutată de Ianis Hagi, defectuos, prinde cadrul porții, Lazar prinde lejer.

S-a reluat partea secundă.

PAUZĂ. Gazdele conduc dupa primele 45 de minute, după o execuție superbă a lui Begue, în minutul 29.

• 43 cr cr

CARTONAȘ ROȘU! Kuipers vede direct cartonașul roșu, după un fault destul de dur și este eliminat! Mai avea un cartonaș galben luat in minutul 30.

• 39 fm fm

Cei de la Viitorul cer un henț, dar arbitrul Kovacs este atent și acordă doar corner. Casap a centrat fix în cotul lui Erico, care n-a schițat niciun gest.