FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Are cel mai mare salariu de la Dinamo, dar ”este prea slab să joace”
Screenshot 2024-04-09 at 20.17.35
Promisiunea lui Zeljko Kopic pentru suporterii lui Dinamo înaintea meciului crucial cu ”U” Cluj
WARSZAWA 02.05.2024 FORTUNA PUCHAR POLSKI POGON SZCZECIN - WISLA KRAKOW NZ Alan Uryga FOT / FOKUSMEDIA.COM.P
NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Dezastru pentru Dinamo! Alb-roşiii au fost învinşi de Astra şi au ratat calificarea în play-off-ul Ligii 1. Jucătorii lui Vasile Miriuţă aveau nevoie de un rezultat pozitiv la Giurgiu, dar gazdele au reusit un start în forţă. Florentin Matei l-a pus la încercare pe Penedo, însă portarul de 36 de ani a respins în corner. Panamezul nu a mai avut ce face în minutul 25, atunci când Florentin Matei a înscris din pasa lui Mrzljak.

Dinamo a avut prima şansă importantă de a marca abia în startul reprizei secunde, dar Palic, absolut incredibil, a trimis peste poartă, din poziţie ideală. Calificată deja în play-off, Astra nu s-a jucat cu ocaziile. Silviu Balaure a beneficiat de o eroare a fundaşilor adverşi şi a redus la tăcere fanii veniţi din capitală. S-a terminat 2 -0 şi Dinamo traversează unul dintre cele mai dificile momente din istorie. Astra a mai ratat şi alte ocazii bune de gol, prin Urko Vera (20), Seto (29), în timp ce oaspeţii au avut oportunităţi de gol prin Nistor (40), Palic (50) şi Daniel Popa (68).

Partida a început cu o întârziere de zece minute, pentru refacerea marcajelor terenului acoperit cu zăpadă.  În tur, scorul a fost egal, 1-1. Dinamo nu mai pierduse de şapte etape (patru victorii, trei egaluri).

• 90+3 fr2 fr2

FINAL DE MECI! DINAMO A RATAT CALIFICAREA ÎN PLAY-OFF ȘI VA lupta pentru play-out

• 90 fm fm

Trei minute de prelungire. Dinamo este aproape de un rezultat pe care puțini îl anticipau. Miriuță a fost atacat de fani cu bulgări.

• 83 oc oc

Mihai Popescu a centrat de pe dreapta, dar mingea a luat o traiectorie ciudată și a trecut milimetric de bara din dreapta porții lui Iliev.

• 81 oc oc

Șansă bună de atac a lui Dinamo, Hanca a scăpat pe dreapta, a centrat în careu, Moldoveanu era în spate și până la urmă giurgiuvenii au intervenit.

• 75 s s

ULTIMA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Balaure, accientat, a intrat VALENTIN GHEORGHE

• 68 oc oc

OCAZIE DINAMO! Daniel Popa, excelent găsit în careu, lateral dreapta, cu o pasă subtilă a lui Nistor, a șutat dar Iliev, pe fază, a reținut. Ce-i drept, șutul a fost și pe direcția bulgarului.

• 57 g g

GOOOOOL ASTRA: 2-0, BALAURE! Mijlocașul a marcat dintre trei dinamoviști, din mijlocul careului, în stânga lui Penedo, prins pe picior greșit.

• 50 oc oc

OCAZIE DINAMO! Palic, din interiorul careului, a reluat cu latul foarte puțin peste transversală, după o pasă excelentă a lui Nistor, venit de pe stânga.

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua. S-a procedat la fel ca la start. Nu a fost nicio secundă de întârziere față de partida de la Iași. Roș-albii au avut lovitura acum.

PRIMA SCHIMBARE LA DINAMO! A ieșit Salomao, a intrat PALIC

• 45+1 fr1 fr1

PAUZĂ! La aceste scoruri, CSMS Iași - Viitorul 0-1 și Astra - Dinamo 1-0, roș-albii sunt în play-out!

• 45 cg cg

BUȘ a primit un cartonaș galben

• 40 oc oc

OCAZIE DINAMO! Cea mai frumoasă acțiune de atac a roș-albilor. Romera, ajuns la marginea careului de 16 metri, a întors spre Nistor iar acesta din urmă a șutat cu interiorul, dar peste transversală.

• 29 oc oc

OCAZIE ASTRA! Seto, din doar trei metri, a deviat o centrare bună a lui Buș, de pe stânga, dar Penedo, atent, a deviat în corner.

• 26 cg cg

BALAURE a primit un cartonaș galben pentru un fault întârziat asupra lui Olteanu.

• 25 g g

GOOOOOL ASTRA: 1-0, FLORENTIN MATEI! Mijlocașul giurgiuvenilor a primit o pasă la marginea careului de 16 metri, nestingherit a preluat, apoi dintre Maric și Mahlangu a șutat în colțul din dreapta lui Penedo.

• 20 oc oc

OCAZIE MARE ASTRA! Urko Vera, din doar câțiva metri, nu a putut devia în plasă mingea centrată foarte bine de pe dreapta de Belu

• 14 fm fm

VIITORUL A DESCHIS SCORUL LA IAȘI, 1-0. La acest scor și Dinamo este în play-off

• 13 fm fm

Romera a centrat puternic din marginea dreaptă, spre Popa, dar a lovit greșit balonul și acesta a ajuns direct la Iliev

• 11 oc oc

Balaure a reluat cu capul, din interiorul careului, după o centrare de pe stânga, dar a lovit destul de slb balonul și Penedo a reținut.

• 10 cg cg

TORJE a primit un cartonaș galben după un fault comis asupra lui Erico.

• 7 oc oc

Matei a încercat să-l surprindă pe Penedo cu un șut pe colțul scurt, din interiorul careului, lateral dreapta, după o acțiune personală în care s-a descurcat cu brio în fața lui Olteanu și Maric, dar portarul roș-albilor, a respins în corner.

• 5 fm fm

Primul șut pe jos la poarta lui Penedo, dar panamezul a reținut fără probleme.

• 4 fm fm

Dani Nistor i-a dat o pasă foarte bună, pe culoar, lui Daniel Popa, atacantul s-a lansat în urmărire, dar Iliev a ieșit bine și a reținut.

• 2 fm fm

Giurgiuvenii au început în forță și i-au înghesuit pe dinamoviști în propria jumătate de teren. În continuare ninge la Giurgiu.

• 1 sr1 sr1

Istvan Kovacs a primit încuviințarea arbitrului de la margine și a fluierat STARTUL MECIULUI. Cei de la Astra au avut lovitura de start.

• 1 sr1 sr1

Start întârziat aproape 10 minute! Lovitura de start le va aparține celor de la Astra. În tribunele stadionului ”Marin Anastasovic” se află și o mică galerie a roș-albilor.

La această întârziere au contribuit și jucătorii de la Iași care au mai zăbovit la vestiare.

• 0 fm fm

La Giurgiu ninge ca în povești. Istvan Kovacs le-a comunicat oficialilor că nu va da drumul la meci dacă nu vor fi refăcute marcajele cu portocaliu.

La Iași, în schimb, acolo unde se va juca meciul dintre CSM și FC Viitorul, suprafața de joc arată mult mai bine. Însă, startul întâlnirii din Copou este întârziat din cauza problemelor de la București.

Ambele partide trebuie să înceapă în același moment.

• 0 fm fm

În tur, disputat la 30 septembrie 2017, meciul s-a terminat egal, 1-1. Nemec, absent azi, a deschis scorul, minutul 66, după care Moise a restabilit egalitatea în minutul 82.

Video cu ce a spus Miriuță la conferința de presă de dinaintea partidei.