Tachtsidis, ironizat după scandalul provocat la CFR Cluj. ”L-am ofertat! Bea bine, cântă grecește perfect”
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €

Academica Clinceni - Rapid 0-1. Victorie la limită pentru trupa lui Mutu

19.03.2022, 17:00

• Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Rapid a reușit să câștige la limită duelul cu Academica Clinceni, după un penalty ratat și o partidă lipsită de ocazii importante de gol.

În clasamentul din play-out, Rapid se află pe locul 2, cu 26 de puncte, în timp ce Academica Clinceni se află pe locul 15, pe loc direct retrogradabil.

Giuleștenii puteau deschide scorul în minutul 4, atunci când centralul partidei a acordat lovitură de la unsprezece metri pentru Rapid după faultul comis de Tsetkov asupra lui Rareș Ilie în interiorul careului.

Adrian Bălan a mers la execuție, însă a trimis în bara porții lui Ureche. Balonul a revenit în teren, iar Rareș Ilie a trimis cu latul, dar pe lângă poartă.

Ilfovenii au replicat prin ocazia lui Florică din minutul 20, când a trimis cu capul pe lângă poartă.

Robert Ion a avut și el o ocazie bună pe finalul primei reprize când a șutat la poarta giuleștenilor, însă intervenția lui Drăghia a păstrat scorul neschimbat.

Florică a irosit o ocazie monumentală în minutul 64, atunci când a ajuns la un balon trimis în interiorul careului însă a ratat execuția dintr-o poziție ideală.

Rapidiștii au marcat singurul gol al partidei în minutul 67, când Sefer i-a centrat în careu lui Romario Moise care l-a învins pe Ureche cu o lovitură de cap.

VIDEO Rezumatul partidei Academica Clinceni - Rapid 0-1

Știre Inițială

Destui rapidişti probabil că se gândesc mai mult la inaugurarea Stadionului Giuleşti decât la meciul cu Academica, care se va desfăşura astăzi, de la ora 15:00, pe Digi Sport 1. Iar acest lucru i-ar putea costa.

Pentru că în ciuda declaraţiilor fataliste lansate chiar de primarul din Clinceni, la Academica se încearcă reeşalonarea sau chiar stingerea datoriilor pe care clubul le are până la 31 decembrie 2021. Cea mai bună dovadă este că s-au plătit dintre ele, independent de solicitarea intrării echipei în insolvenţă.

Cei care au de luat bani au primit oferta de a accepta câte 30 la sută din sumele datorate pentru stingerea litigiului. Şi mulţi au acceptat deja pentru că un faliment sau intrarea în insolvenţă ar pune cruce banilor.

Academica Clinceni - Rapid, Live Video Digi Sport 1. Mutu se teme de relaxarea rapidiştilor

Adrian Mutu, antrenorul Rapidului, pare să fie conştient că meciul cu Academica ar putea strica grav atmosfera la Rapid şi de aceea încearcă să-i facă pe jucători să trateze cât se poate de serios meciul.

Probabil va fi cel mai complicat meci la nivel mental pentru noi. Venim după o perioadă bună și nu trebuie să fim relaxați. Cel mai mult mă interesează atitudinea de când am venit aici. Asta vreau să văd și mâine (n.r. azi), o atitudine corectă.

Atunci când întâlnești o echipă care nu are nimic de pierdut, ambiția jucătorilor ei de a demonstra va fi foarte mare, ceea este periculos pentru noi. Niciun meci nu este câștigat de dinainte și nimeni nu-ți va face cadou nimic”, a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Rapid luptă pentru un loc la barajul de Conference League. Academica-Rapid, 15:00, Live Video Digi Sport 1, aplicaţia Digi Sport şi siteul digisport.ro

După o etapă de play-out, Rapid este pe locul patru, cu 23 de puncte, la egalitate cu Sepsi și UTA, formațiile aflate pe locurile doi și trei, și la şase puncte în spatele lui FC Botoșani.

Primele două clasate vor juca, la finalul play-out-ului, un baraj, iar câștigătoarea va înfrunta ocupanta ultimei poziții de Conference League din play-off, trei sau patru, în funcție de câștigătoarea Cupei României.

Formația care se impune în al doilea baraj va fi ultima reprezentantă a României în cupele europene.

Primarul din Clinceni anunţă falimentul Academicii

Ilfovenii au foarte mulți bani de dat la Agenția Națională Anti-Fraudă (ANAF), în jur de 600.000 de euro, iar fiecare ban care intră în club este automat redirecționat către ANAF.

Dacă socotim și datoriile către foștii și actualii jucători sau antrenori, suma totală a datoriilor ajunge aproape de 900.000 de euro, bani pe care conducerea Academicii Clinceni susţine că nu îi poate introduce în club în momentul de față. Totuşi, nu aminteşte nimic despre plăţile care se fac, totuşi.

"Avem conturile blocate. Nu ne putem desfășura activitatea. În zilele următoare facem apel la Curtea de Apel București, în speranța de a intra în insolvență în aprilie sau mai, dar nu vom mai avea timp pentru licențierea pentru Liga 1. Atunci, ne pregătim pentru Liga a 2-a.

Nu avem nicio șansă. Nu avem timpul necesar pentru licențiere. Dezastruos!

Academica Clinceni a avut în ultimii trei ani, de fiecare dată, un deficit de 300.000 de euro pe care nu i-a putut acoperi din alte surse, în afara drepturilor TV. Ne trebuiau sponsori sau bani de la bugetul local. Dar de la bugetul local nu am putut veni cu niciun ban, fiindcă suntem o localitate mică", susţine primarul din Clinceni, Adrian Budeanu, la Fotbal Club.

• 75 cg
    Cartonaş galben Rapid Săpunaru este avertizat.
  • 75 cg
    Cartonaş galben Academica Clinceni

Rufati este avertizat

• 67 g
    Gol Rapid

Sefer îi centrează în careu lui Romario Moise care îl învinge cu o lovitură de cap pe Ureche.

• 64 oc
    Ocazie Academica Clinceni

Ilfovenii avansează spre poarta lui Drăghia, un balon este aruncat în careul giuleștenilor, Florică apare la finalizare, dar ratează execuția.

• 62 s

Gogov este introdus în locul lui Corinus.