3 IN, 3 OUT! Barcelona pregătește ”revoluția” în mercato de vară
Fussball Champions League Final - Juventus Turin - Real Madrid CF
Cu 18 trofee și 360 de meciuri la Real Madrid, a cerut să revină pe Bernabeu! Decizia campioanei
Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României

VIDEO Golgheterul Cordobei, elogiat în Spania: ”Cine are un Florin Andone are un tezaur”

18.01.2016, 00:47

Florin Andone a marcat iar, în meciul Almeria-Cordoba 0-1, din ultima etapă a turului în Segunda Division, ajungând la zece goluri pentru andaluzi în actualul sezon. Grație reușitei românului, Cordoba a egalat-o la puncte pe Deportivo Alaves, care a pierdut în aceeași rundă, 1-3 acasă, cu Gimnastic Tarragona.

florin andone cordo
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Forma excelentă a atacantului român nu a fost trecută cu vederea nici în cotidienele sportive din capitala Spaniei. Cel mai citit ziar de sport de limbă spaniolă, Marca, l-a elogiat pe decarul Cordobei: ”Cine are un Florin Andone, are un tezaur”.

”Un gol al lui Florin Andone în startul reprizei secunde i-a fost suficient Cordobei pentru a se impune la limită în fața Almeriei și a profita de pasul greșit al lui Alaves, pe care a egalat-o în fruntea clasamentului, deși bascii, cu un golaveraj mai bun, încheie în poziția de campioană de iarnă.

Și asta în condițiile în care echipa andaluză a jucat mai mult de jumătate de oră în zece oameni, după eliminarea lui Stankevicius, care a văzut două cartonașe galbene cam riguros acordate în doar opt minute de la revenirea de la vestiare.

Astfel și grație golului atacantului internațional român, căruia i-a fost anulat eronat un gol în prima repriză și care se confirmă a fi o asigurare de viață pentru Cordoba după ce prelungirea contractului, elevii lui Oltra se mențin pe unul din cele două locuri care asigură promovarea directă pentru a 14-a etapă consecutivă, în timp ce Almeria suferă prima înfrângere cu Gorosito pe bancă și termină turul pe poziție de retrogradare”, scrie Marca.

”Cordoba, grație jocului său practic și eficient, a câștigat cu 1-0 pe terenul Almeriei cu un gol al românului Florin Andone, care îi asigură egalitatea de puncte cu Alaves pe cea mai înaltă poziție a clasamentului, în timp ce Almeria continuă în zona retrogradării după prima înfrângere cu noul antrenor argentinian Nestor Gorosito pe bancă”, scrie și AS, în cronica meciului, sub titlul: ”Cordoba urcă pe poziția de co-lider grație golului lui Florin Andone”.

Portalul Cordopolis nu face risipă de elogii, la rândul său, la adresa românului.

”Oltra a găsit formula corectă pentru ca CF Cordoba să devină o candidată fiabilă la revenirea în Primera Division. Îl are pe Florin Andone și asta este suficient. Românul și-a făcut treaba la perfecție: a marcat al zecelea său gol și i-a redat echipei sale poziția de co-lider. Dar în spatele internaționalului român se află o formație capabilă să-și lase pielea pe teren apărând un rezultat timp de 40 de minute cu un fotbalist mai puțin.

(...) Să nu mai vorbim de Florin Andone, care amuțea întreg stadionul la fiecare intervenție. Deja adversarii îl cunosc bine și nu e meci în care să nu primească zeci de lovituri, deși românul nu se ascunde și nu fuge de ele. În minutul 35 a reușit să înscrie, dar arbitrul i-a anulat golul motivând un fault al atacantului asupra lui Ximo Navarro. Foarte dubios”, scriu jurnaliștii de la Cordopolis.

Vezi mai jos golul marcat de Florin Andone:

Etichete: video , cordoba , marca , laude , elogii , as , 10 goluri , florin andone , cordopolis

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City
Screenshot 2024-05-15 092336
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul
Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid
21

Exclusiv Mircea Lucescu a reacționat, după ce Corvinul a câștigat Cupa României: ”În primul rând, e mulțumită lui”
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC CFR 1907 CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEFRTURI DE FINALA (02.04.2024)
Fiorentina i-a stabilit un preț uriaș lui Louis Munteanu: atacantul, dorit de Gigi Becali la FCSB
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Ce le-a spus Răzvan Lucescu grecilor, după ce a umilit-o pe Panathinaikos și a ajuns la 90 de minute de titlu
rzv
Kim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
De ce a fost Puiu Călinescu condamnat la moarte? Actorul fără facultate și-a văzut fiica murind
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO
Video Exclusiv ”Campionatul din Spania este potrivit pentru Ianis?” Experții Digi Sport au oferit răspunsul pe loc