demb
Video Cine râde la urmă râde mai bine! Gestul făcut de Dembele pe Camp Nou, după ce a scos-o pe Barcelona din UCL
mbappe
Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a calificat pe francezi în semifinalele UEFA Champions League
mitrita
S-a terminat! Alex Mitriță a făcut anunțul final, după ce Gigi Becali a spus că vrea să-l transfere la FCSB

a:1:{i:0;s:5:"Video";} Victorie netă, dar și spectacol! MSN a făcut show cu Celta. Cifre incredibile ale atacanților blaugrana

15.02.2016, 01:09

Galicienii lui Eduardo Berizzo nu vor uita curând cel de-al 100-lea meci direct cu Barcelona. Formația lui Luis Enrique a spulberat-o pe Celta Vigo cu un categoric 6-1, parcă răzbunându-se pentru acel 1-4 din tur, de pe Balaidos. Tridentul MSN al catalanilor a făcut iar spectacol. Nu doar că cei trei au contribuit la toate cele șase goluri ale formației blaugrana, ci Messi, Neymar și Suarez au făcut spectacol pe teren, cu unele execuții care au ridicat publicul în picioare.

msn celta
  • Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

”Cel mai rău lucru care i se poate întâmpla fotbalului este ca Messi să aibă o relație excelentă cu Suarez și Neymar. E prea nedrept pentru toți ceilalți”, spunea Jorge Sampaoli, fostul selecționer al chilienilor. Și exact asta se întâmplă în doar al doilea sezon al deja istoricului trident MSN la Barcelona.

În minutul 18, Messi l-a driblat și pe arbitru, iar apoi a reușit un un-doi cu Neymar care l-a adus în fața porții, singur cu portarul oaspeților, dar a ratat deschiderea scorului.

După 10 minute, însă, argentinianul avea să se revenșeze, cu o execuție magistrală din lovitură liberă, de la peste 20 de metri, aproape la vinclu. A fost al 21-lea gol al carierei înscris din lovitură liberă de decarul blaugrana și al 14-lea în La Liga. A fost golul 299 reușit de Messi în La Liga.

În ultimii 25 de ani, doar Ronaldinho (15), Roberto Carlos (16) și Cristiano Ronaldo (17) au înscris mai multe din astfel de faze decât Leo Messi, în Spania.

Pentru prima oară în carieră, argentinianul a ajuns la 5 goluri din lovituri libere în actualul sezon, un record pentru Messi, care reușise doar 4 în întreg sezonul 2012/2013, precedentul său record. Niciun jucător din Top 5 campionate europene nu a înscris mai multe decât starul Barcelonei în acest sezon. Calhanoglu (31 de lovituri libere - 1 gol), Salibur (28 lovituri libere - 2 goluri) și Cristiano Ronaldo (27 de lovituri libere - 1 gol) au executat mai puține lovituri libere decât Messi (36 de încercări).

În minutul 46, a fost rândul lui Neymar să iasă la rampă. Brazilianul a driblat doi jucători în banda stângă, intrând în careu și scoțându-i mingea la șut lui Luis Suarez. Uruguayanul a trimis, însă, în bară.

Suarez avea să se revanșeze în minutul 59, după o pasă genială a lui Messi peste apărarea Celtei. Uruguayanul a făcut 2-1, cu un șut imparabil pentru Sergio Alvarez, după ce Guidetti egalase scorul, în minutul 39, din penalty.

Același Suarez avea să reușească ”dubla” în minutul 75, după fază superbă reușită de Messi și Neymar. Argentinianul a driblat tot, i-a pasat brazilianului, care a driblat portarul și a trimis spre poartă, unde a intervenit Suarez, care a împins mingea în plasă.

În minutul 79, Neymar a reușit să iasă din nou în evidență, cu o ”braziliană” peste Josep Sene. La mai puțin de un minut distanță, Messi avea să-i dea replica.

Argentinianul i-a ascuns mingea lui Johnny Castro, care îl faultează la marginea careului, în tușă. Messi obține penalty-ul și tot el se îndreaptă spre punctul cu var. Deși putea să înscrie golul său cu numărul 300 în La Liga, decide însă să-i paseze lui Suarez, în lateral, pentru ca nouarul blaugrana să reușească hattrick-ul. Schema a amintit de celebrul penalty ”brevetat” de Cruyff și Olsen, în urmă cu peste 33 de ani, într-un meci al lui Ajax Amsterdam cu Helmond.

Suarez a ajuns, astfel, la 39 de goluri în toate competițiile pentru Barcelona, cu al cincilea său hattrick al sezonului. Totodată, uruguayanul și-a recăpătat prima poziție în topul golgheterilor din La Liga, cu 23 de goluri marcate, cu două mai multe decât Ronaldo (21).

În minutul 84, Suarez bifează și primul assist al meciului, pentru Rakitic, care face 5-1.

Meciul nu se putea termina așa, însă. Suarez mai oferă o pasă decisivă și lui Neymar, care face 6-1.

Pentru prima dată de la sosirea la Barcelona, numărul 9 al catalanilor participă la cinci goluri (3 marcate și 2 assist-uri).

Uruguayanul a contribuit la 51 de goluri în acest sezon pentru Barcelona, în toate competițiile: 39 de goluri și 12 assist-uri.

Catalanii își îmbunătățesc recordul istoric, ajungând la 30 de partide la rând fără înfrângere, 93 de goluri marcate și 16 primite în acest interval.

MSN ajunge la 86 de goluri marcate (Suarez-39, Messi-25 și Neymar-22) în acest sezon, adică 75% din totalul de 114 goluri ale catalanilor.

Cifrele MSN în meciul cu Celta Vigo:

Messi: 1 gol - 2 assist-uri
Suarez: 3 goluri - 2 assist-uri
Neymar: 1 gol - 1 assist

12 e numărul meciurilor în care au înscris toți cei trei membri ai MSN (Messi, Suarez, Neymar) pentru Barcelona

Vezi mai jos momentele de magie reușite de Messi, Suarez și Neymar în partida cu Celta Vigo:

Vezi mai jos rezumatul meciului Barcelona-Celta 6-1:

Etichete: video , messi , neymar , spectacol , suarez , camp nou , show , msn , barcelona-celta 6-1 , magie

Un bărbat a fost găsit crucificat pe un gard, cu cuie bătute în mâini. Poliția a vorbit de un "un atac sinistru de tip paramilitar"

Un bărbat a fost transportat la spital în urma unei agresiuni grave într-o parcare din localitatea...

gigi
45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool
dragu
”Ireal”. Donald Trump și un model au provocat indignare prin aparițiile de la Miami: ”Lumea ciudaților”
vr
Ce a spus Postecoglou, după ce Radu Drăgușin a ajuns la 6 meciuri consecutive fără minut jucat
Tottenham Hotspur Men's Team Press Conference, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 12 Apr 2024
Marius Șumudică a reacționat, după ce Dan Șucu l-a ales pe Mircea Lucescu
marius-sumudica-7
mitrita

Fotbalistul de 40.000.000€, OUT de la Barcelona? Agentul jucătorului nu a lăsat loc de interpretare
FC Barcelona, Barca v SSC Napoli - UEFA Champions League A flag bearing logo of FC Barcelona is sene prior to the UEFA C
Exclusiv Erori grave de arbitraj la Universitatea Craiova - FCSB! Marius Avram a dat verdictul: "Îmi pare rău de Vidican!"
avrm2
Un antrenor din Premier League a întrebat de Gigi Becali
11
Gigi Becali anunță transferul lui Florin Tănase la FCSB: „E posibil să revină!"
Transformarea extraordinară a lui Ioan Neculaie, unul dintre cei mai bogați români, după numeroasele operații estetice!
Suri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă
Doja Cat a purtat un cearșaf pe post de rochie, pe străzile din NY. Fanii s-au împărțit în două tabere: Ți-a ales Kanye West ținuta?
Cum poți verifica dacă ești victima unei escrocherii cu o clonă de voce AI. Întrebările care îți pot salva contul bancar
La ce temperatură trebuie băută țuica și pălinca? Cum le consumi corect ca să nu te îmbeți?
Complet interzis pentru șoferii care fac asta pe drumurile din România, pare un gest nevinovat. Amenda este usturătoare
Echipa din Cluj transferă un mijlocaș de valoare. Se vor bate la campionat la anul?
Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro
camp-nou1

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”