Antrenorul lui Alaves a anunțat ce se întâmplă cu Ianis Hagi, după ce a atins de 3 ori mingea cu Getafe
Brighton v Manchester City Premier League Football, Amex Stadium, Brighton, Sussex, United Kingdom - 25 Apr 2024
Oficial OUT! Clubul a anunțat despărțirea de antrenorul dorit de Barcelona și Bayern Munchen
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

Video Valencia – Barcelona 2-3 | Messi, omul meciului în victoria de pe Mestalla! Urmează derby-ul de titlu cu Atletico

02.05.2021, 23:45

Barcelona s-a impus cu emoții în deplasarea de la Valencia, scor 3-2 pentru gruparea catalană în partida din etapa cu numărul 34 din La Liga.

Lionel Messi, în meciul Valencia - Barcelona / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

După o primă repriză dominată de oaspeți, ”liliecii” au ieșit mai ambițioși de la cabine și au deschis scorul prin Paulista.

Replica formației blaugrana a venit imediat - a fost mai întâi o lovitură de la 11 metri după hențul comis de Lato.

Barcelona - Atletico, sâmbătă, ora 17.15, Digi Sport 1

Messi a ratat, dar mingea i-a revenit după o fază de biliard și argentinianul a reluat în plasă pentru 1-1.

Apoi Griezmann a răsturnat scorul, iar Messi a majorat diferența dintr-o lovitură liberă executată impecabil.

Tot un golazo, al lui Carlos Soler, a animat finalul meciului, dar Barcelona se impune pe Mestalla și este la 2 puncte de liderul Atletico.

Urmează duelul direct de pe Camp Nou - Barcelona - Atletico este în direct la Digi Sport 1, sâmbătă, de la ora 17.15.

Clasamentul din La Liga, după victoria Barcelonei cu Valencia

Vezi video cu rezumatul meciului Valencia - Barcelona:

UPDATE Minutul 90+3 Final de partidă.

UPDATE Minutul 82 Goool Valencia!!! Carlos Soler trimite o torpilă care-l învinge pe ter Stegen.

UPDATE Minutul 69 Goool Barcelona!!! Messi execută magistral o lovitură liberă. Mingea lovește bara înainte de a intra în plasă.

UPDATE Minutul 63 Goool Barcelona!!! Griezmann este pe fază după ce Cillessen respinsese lovitura de cap a lui De Jong.

UPDATE Minutul 55 Goool Barcelona!!! Messi execută lovitura de la 11 metri.  Apără Cillessen, dar mingea ricoșează cu mare noroc la argentinian care aduce egalarea.

UPDATE Minutul 54 Penalty pentru Barcelona pentru hențul în careu comis de Toni Lato.

UPDATE Minutul 50 Gooool Valencia!!! Gabriel Paulista scapă din marcajul lui Lenglet și înscrie cu capul pentru 1-0.

UPDATE Minutul 49 Ocazie Valencia! Guedes scapă singur spre poarta Barcelonei, dar ter Stegen intervine providențial.

UPDATE Minutul 12 Ocazie Barcelona! Messi centrează din lovitură liberă, iar Araujo reia din apropiere însă în umărul portarului Cillessen.

UPDATE Minutul 1 A început partida.

Echipele de start:

• Valencia: Cillessen -  Correia, Paulista, Guillamón, Lato, Gayà - Racic, Wass, Carlos Soler - Guedes, Maxi Gómez.
  • Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Pique, Lenglet - Dest, De Jong, Busquets, Pedri, Alba - Griezmann, Messi

Barcelona va încerca să revină după eșecul dureros suferit etapa trecută în fața celor de la Granada, atunci când Messi și compania au pierdut cu scorul de 1-2.

Dacă ar fi reușit victoria în fața Granadei, Barca ar fi putut deveni liderul din La Liga, dar, astfel, Atletico Madrid se află pe primul loc, cu 76 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 74 de puncte. Barcelona vine pe locul trei, cu 71 de puncte.

Valencia, pe de altă parte, se află în partea inferioară a clasamentului din La Liga, pe locul 14, cu un total de 36 de puncte.

În ultimele cinci partide, Barcelona a înregistrat trei reușite și două înfrângeri. Formația a câștigat cu Valladolid, scor 1-0, cu Getafe, scor 5-2, și cu Villarreal, scor 2-1, dar a pierdut cu Real Madrid în El Clasico, scor 1-2, și cu Granada, scor 1-2.

De cealaltă parte, în ultimele cinci etape, Valencia nu a obținut nicio victorie. Formația a remizat de trei ori, cu Real Sociedad (2-2), cu Betis (2-2) și cu Alaves (1-1) și a suferit două înfrângeri, cu Cadiz (1-2) și cu Osasuna (1-3).

Valencia – Barcelona, LIVE VIDEO, de la 22:00, pe Digi Sport 2. Ronald Koeman nu se va afla pe banca tehnică a Barcelonei

Se pare că reușita lui Machis din minutul 63, care a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, l-a tulburat pe tehnicianul catalanilor, Ronald Koeman, și l-a făcut pe acesta să își verse supărarea pe unul dintre arbitrii asistenți.

Antrenorul Barcelonei i-a adresat oficialului replica ”Vaya personaje” (în engleză ”Ce personaj”), lucru care l-a determinat pe arbitrul central să îi arate cartonașul roșu.

Astfel, Ronald Koeman nu se va afla pe banca tehnică a Barcelonei următoarele două etape. El va rata partidele cu Valencia și Atletico Madrid.

Potrivit raportului, am fost lipsit de respect față de arbitrul asistent. Nu înțeleg de ce, pentru că nu l-am insultat. Dacă mai contează la ceva, felul în care el mi-a vorbit a fost lipsit de respect. Am discutat cu el despre diverse incidente, dar mereu într-o manieră respectuoasă.

Mi-ar plăcea să știu ce cuvinte crede că am folosit, pentru că nu am zis nimic urât. Este incredibil, dar dacă asistentul vrea să fie în centrul atenției...”, a declarat Koeman în legătură cu incidentul, citat de ESPN.

Etichete: barcelona , valencia , la liga

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

profimedia-0361486840
Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia

Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham
radu-dragusin
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare
profimedia-0872346706
Video Dan Șucu a făcut anunțul! Când va semna noul antrenor al Rapidului + Ce se întâmplă cu Lobonț: ”Îi mulțumim”
dan-sucu
Video Barcelona - Rayo Vallecano 3-0. Catalanii și-au asigurat locul 2 în La Liga.
UEFA Champions League 2023/24 - Group H : FC Barcelona 2-1 FC Porto
Lovitură primită de Real și Barcelona! Chelsea a transferat un tânăr de 17 ani, pentru 65.000.000€: ”Here we go!”
Match between Palmeiras and Botafogo-SP for the Copa do Brasil 2024 Sao Paulo (SP), 05/02/2024 - COPA DO BRASIL/PALMEIRA
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine