Barcelona, Spain, 12th March 2024. A general view inside the stadium prior to the UEFA Champions League match at Estadi
În sfârșit: Barcelona a rupt blestemul din Champions League! S-a întâmplat după 5 ani de așteptare
Match de Ligue Des Champions 2024 (LDC) "Real Madrid - Leipzig (1-1)" au stade Santiago Bernabeu
Fenomen: Vinicius Junior l-a egalat pe Leo Messi și a făcut-o în 52 de meciuri mai puțin!
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Video Alaves - FC Barcelona 1-1. Catalanii au uitat să câștige în La Liga, chiar dacă au jucat în superioritate din minutul 62

31.10.2020, 23:45

Deportivo Alaves a obținut un punct uriaș în fața Barcelonei, în etapa a opta din La Liga, scor 1-1, în condițiile în care gazdele au evoluat în zece oameni din minutul 62. Meciul a fost transmis în direct pe Digi Sport 2 și Digi 4K.

Athletic Club v Sevilla FC - La Liga Santander
Leo Messi, în meciul cu Deportivo Alaves / Foto Getty Images
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Deportivo a condus la pauză, după golul marcat de Luis Rioja în minutul 31. Alaves a deschis scorul după ce Pique l-a băgat în ședință pe Neto, iar portarul catalanilor s-a încurcat în minge. Rioja a profitat și a trimis în plasă pentru 1-0.

După pauză, Jota a fost eliminat în minutul 62 pentru cumul de cartonașe galbene. La doar două minute de la eliminarea lui Jota, Griezmann a reușit să egaleze cu un lob elegant, profitând de o pasă greșită a gazdelor.

Barcelona a atacat în valuri până la final, însă portarul Pacheco a făcut minuni în poarta lui Deportivo Alaves. S-a terminat 1-1, iar Barcelona se află pe locul 12 în La Liga după șase jocuri disputate, cu opt puncte. Real Madrid este lider, cu 16 puncte.

În primele șase jocuri din acest start de campionat, Barcelona are două victorii, două remize și două eșecuri. Aceasta este a patra etapă consecutivă a Barcelonei fără succes.

VIDEO Rezumatul partidei Deportivo Alaves - FC Barcelona 1-1

Rivala Barcelonei, Real Madrid, s-a impus clar astăzi în meciul cu Huesca, scor 4-1, în direct la Digi Sport 1.

Deportivo Alaves - FC Barcelona 1-1

• Alaves: Pacheco - Mendez (Tavares 58), Navarro, Laguardia, Lejeune, Duarte - Jota, Battaglia, Pina (A. Marin 72), Rioja (M. Garcia 72) - Deyverson (Joselu 57)
  • Rezerve: Sivera - Aguirregabiria, Ely, Burgui, Guidetti, L. Perez, Tachi, Sainz
  • Barcelona: Neto - Roberto, Pique, Lenglet (Pedri 46), Alba (Dest 69) - Busquets (Pjanic 46), de Jong - Dembele (Trincao 46), Messi, Fati (Braithwaite 78) - Griezmann
  • Rezerve: Tenas, Pena - C. Alena, De la Fuentex, Firpo

Minutul 90+5: Fluier final!

Minutul 88: Ocazie pentru Barcelona! Messi i-a pasat lui Dest, iar americanul a șutat violent spre poartă. Pacheco a respins incredibil, după care a avut o nouă intervenție. Deportivo Alaves rezistă eroic.

Minutul 71: Gol anulat pentru FC Barcelona. Trincao l-a lăsat pe Griezmann cu poarta goală, dar portughezul se afla în afara jocului. Scorul rămâne 1-1.

Minutul 65: Ce ocazie! Messi a fost la un pas să înscrie pentru 2-1, dar Pacheco a respins cu vârful degetelor.

Minutul 64: GOOOL Barcelona! Griezmann a profitat de o pasă greșită în defensiva adversă, a scăpat singur cu portarul Pacheco și a înscris cu un lob elegant.

Minutul 62: Eliminare! Jota de la Deportivo Alaves a încasat al doilea cartonaș galben. Catalanii pot profita acum.

Minutul 46: S-a reluat partida. FC Barcelona a efectuat trei schimbări la pauză. Au intrat Trincao, Pjanic și Pedri, au ieșit Dembele, Busquets și Lenglet.

Minutul 45: Pauză! Deportivo Alaves conduce cu 1-0.

Minutul 31: GOOOL Deportivo Alaves! Luis Rioja înscrie după ce Pique l-a băgat în ședință pe Neto, iar portarul catalanilor s-a încurcat în minge.

Minutul 1: A început meciul dintre Deportivo Alaves și FC Barcelona! Partida este transmisă în direct pe Digi Sport 2 și Digi 4K.

La primul joc după demisia președintelui Josep Maria Bartomeu, Barcelona a zburdat pe teren în victoria din grupele UEFA Champions League, 2-0, cu Juventus. După două înfrângeri consecutive în La Liga, Messi & Co ocupă abia poziția a 12-a, cu doar șapte puncte. Catalanii caută un nou succes împotriva unei dintre adversarele preferate din campionatul Spaniei.

Alaves, tot cu șapte puncte, dar obținute în șapte meciuri, cu două mai mult decât Barcelona, este pe poziția a 15-a în La Liga. Formația lui Pablo Machin este în revenire de formă, obținând două victorii în ultimele trei runde, 1-0 cu Athletic Bilbao și 2-0 cu Valladolid.

LIVE SCORE & VIDEO | Alaves - Barcelona, ora 22:00, pe Digi Sport 2. Confruntări directe și statistici

În ultimele 14 dueluri directe în toate competițiile, Barcelona s-a impus de 13 ori, în timp ce Alaves a reușit o singură victorie. Golaverajul este unul zdrobitor de partea catalanilor, 41-8. În disputele de pe stadionul Mendizorrotza, ultimul succes al gazdelor datează din 1 decembrie 2001. Gruparea "blaugrana" a câștigat ultimele șase jocuri de pe această arenă.

Alaves nu a reușit să înscrie în șapte din ultimele opt meciuri de pe teren propriu, în La Liga, iar Barcelona a marcat cel puțin două goluri în precedentele opt dueluri cu adversara de astăzi. Golgheterul catalanilor este Ansu Fati, cu patru reușite, în timp ce în tabăra gazdelor sunt mai mulți jucători cu câte un gol marcat.

LIVE SCORE & VIDEO | Alaves - Barcelona, ora 22:00, pe Digi Sport 2. Echipele probabile

• Alaves: Pacheco - Lejeune, Navarro, Laguardia - Mendez, Jota, Battaglia, Pina, Duarte - Joselu, Perez
  • Barcelona: Neto - Dest, Pique, Lenglet, Alba - Busquets, De Jong - Dembele, Trincao, Fati - Messi

Etichete: leo messi , alaves barcelona , ansu fati , etapa 8 la liga

„Putin nu a ordonat uciderea lui Navalnîi”. Răsturnare de situație în cazul morții disidentului rus

Agenţiile de informaţii americane au stabilit că preşedintele rus, Vladimir Putin, probabil nu a...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia
Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”
Screenshot 2024-04-26 at 18.36.18
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Foto Mesajul controversat publicat de FCSB, după câștigarea titlului
Screenshot 2024-04-27 at 22.52.04
Gigi Becali, în dificultate: „Mă ispitești. Cum să-i spui lui Becali asta? Mai bine bag ștreangul la gât”
Lista tuturor adversarelor pe care FCSB le va întâlni în preliminariile Ligii Campionilor, tur cu tur!
Michael Douglas sfidează trecerea timpului. Cum reușește actorul să arate atât de bine la aproape 80 de ani: „Arată cu 20 de ani mai tânăr”
Reacția Biancăi, dansatoarea lui Dorian Popa, după ce a fost acuzată că l-a despărțit pe artist de Babs: „În ce filme sunteți?”
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
Cum trebuie să circule șoferii într-un giratoriu cu 2 sau mai multe benzi pentru a nu încălca legea
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie