Dezvăluirile făcute în L'Equipe despre Neymar, la 8 luni de la plecare: ”Messi măcar te saluta!”
”Ianis Hagi?”. Antrenorul lui Alaves a fost întrebat despre ”Prinț” și a făcut anunțul

Deportivo - Barcelona 2-4. Catalanii sunt campioni, galicienii au retrogradat

29.04.2018, 21:15

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Barcelona e noua campioană a Spaniei. În etapa a 35-a din La Liga, catalanii aveau nevoie de o victorie pe terenul echipei lui Florin Andone, Deportivo La Coruna, căreia îi trebuiau la rându-i trei puncte pentru a rămâne în prima ligă.

Barcelona a deschis scorul prin Coutinho, care a înscris superb după o pasă de la Dembele. Messi a dublat avantajul în minutul 38, după o pasă a lui Luis Suarez. Doar două minute s-au bucurat catalanii, care au primit gol prin Perez, care a trimis în plasa porții lui Ter Stegen cu un șut plasat din centrul careului.

În minutul 64, apărarea Barcei a fost făcută șah-mat. Galicienii s-au aruncat în atac, Borja Valle i-a pasat lui Lucas Perez, care a întors pentru Emre Colak, iar turcul a trimis simplu în poartă pentru 2-2.

Echipa lui Valverde a accelerat pe final. În minutul 82, după o altă fază splendidă de tiki taka autentic, între Messi și Suarez, argentinianul reușește dubla. După alte trei minute, Barcelona a tranșat soarta meciului, printr-o fază trasă la indigo, tot cu Luis Suarez la serviciu și cu Messi la finalizare. Atacantul de 30 de ani a a juns la 11 goluri marcate pe terenul lui Depor, El Riazor, care a devenit, astfel, stadionul pe care a înscris cele mai multe goluri în deplasare, la egalitate cu arena lui Real Madrid, Santiago Bernabeu.

Messi a terminat meciul cu trei goluri, iar Suarez i-a dat trei pase de gol, devenind astfel primul fotbalist care îi oferă 3 assist-uri argentinianului în același meci. Starul Barcelonei a ajuns la 32 de reușite și l-a depășit pe Mohamed Salah în fruntea clasamentului pentru Gheata de Aur a Europei.

Barcelona și-a adjudecat, matematic, al 25-lea titlu din istorie. În schimb echipa lui Florin Andone și-a luat adio de la prima ligă. Atacantul român a fost introdus pe teren abia în minutul 86, imediat după ultimul gol, însă nu a mai putut schimba nimic.

Echipele:
Deportivo: Ruben - Juanfran, Albentosa, Schar, Luisinho - Krohn Deli, Guilherme (Muntari 83), Borges (Andone 86) - Colak - Perez, Borja (Cartabia 86)
Antrenor: C. Seedorf

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Alba - Dembele (D. Suarez 68), Busquets, Rakitic (Iniesta 87), Coutinho (Paulinho 74) - Suarez, Messi
Antrenor: E. Valverde

• 90 fr2

Final de meci. Barcelona a obținut al 25-lea titlu, iar echipa lui Florin Andone a retrogradat

• 86 s s

Imediat după al treilea gol al lui Messi a intrat și Florin Andone, aflat la a 28-a prezență în acest sezon

• 85 g g

GOOOOOOOL BARCELONA!!!! Fază trasă la indigo, tot cu Messi și Suarez în prim plan, iar starul argentinian marchează din nou, reușind hat trick-ul. Suarez a dat trei pase decisive

• 82 g g

GOOOOOL BARCELONA!!! Din nou o fază splendidă de tiki taka autentic, între Messi și Suarez, iar argentinianul reușește dubla

• 81 oc oc

Suarez ratează din nou o șansă mare, după ce scapă singur cu portarul, dar Ruben are un reflex de senzație

• 73 oc oc

Suarez și Messi conlucrează din nou perfect, de data aceasta cu Messi la serviciu, care îl deschide superb pe uruguayan, însă atacantul trage în plasa laterală

• 70 oc oc

Deportivo a prins curaj și s-a aruncat în atac. După un corner, Fabian Schar a trimis plasat, dat Teg Stegen a fost pe fază și a reținut.

• 64 g g

GOOOOL DEPORTIVO!!! Apărarea Barcelonei a fost făcută șah-mat. Borja Valle i-a pasat lui Lucas Perez, care a întors pentru Emre Colak, iar turcul a trimis simplu în poartă.

• 51 oc oc

Suarez combină perfect cu Messi, iar argentinianul, ajuns în careu, e blocat de portarul Ruben

S-a terminat prima repriză.

• 40 g g

GOOOOL Deportivo! Perez înscrie cu un şut plasat de la 11 metri.

• 38 g g

GOOOOL FC Barcelona! Messi înscrie cu un şut din careu în urma unei pase excelente a lui Suarez.

• 32 oc oc

Borja trimite pe lângă poartă din poziţie excelentă. Ocazie mare de egalare pentru Deportivo.

• 31 fm fm

Coutinho şutează de la marginea careului pe lângă poartă.

• 30 oc oc

Messi execută superb o lovitură liberă, dar Ruben este la post şi respinge în corner.

• 28 oc oc

Messi trimite cu capul pe lângă poartă. Ocazie bună pentru catalani.

• 26 fm fm

Coutinho încearcă un şut de la marginea careului, dar este blocat de un adversar.

• 22 fm fm

Rakitic şutează peste poartă de la marginea careului.

• 16 oc oc

Deportivo La Coruna înscrie, dar golul este anulat pentru ofsaid.

• 7 g g

GOOOOL FC Barcelona! Dembele pasează pentru Coutinho, care înscrie cu un şut superb, la colţul lung.

A început partida dintre Deportivo şi Barcelona.

• 0

Jucătorii lui Deportivo La Coruna au făcut garda de onoare pentru fotbaliştii Barcelonei, care săptămâna trecută au cucerit Cupa Regelui.