Deportivo Alaves v FC Barcelona - LaLiga EA Sports, Vitoria-Gasteiz, Spain - 03 Feb 2024
Celta Vigo Celta Vigo
2 - 2
Barcelona Barcelona
Ma 17.04.2018 23:00

Celta - Barcelona 2-2. Catalanii rămân neînvinşi în La Liga, deşi au evoluat pe final în 10!

17.04.2018, 21:18

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Cu gândul la finala Cupei Spaniei, de sâmbătă, Barcelona a început fără Suarez şi Messi meciul de la Vigo, din etapa a 33-a. Ter Stegen i-a salvat pe catalani în startul partidei (11), iar Paulinho a dat semnalul ofensivei pentru liderul din Primera Division (25).

Deschiderea scorului a venit în minutul 36 - Ousmane Dembélé a semnat un golazo, însă la vestiare s-a intrat la egalitate: Jonny Castro a făcut 1-1, cu cel de-al doilea său gol în 2018 (45).

Valverde a mutat în minutul 60 - i-a trimis pe teren pe Messi şi Sergi Roberto, iar golul a venit imediat. Paco Alcácer a făcut 2-1 pentru Barcelona (64). Oaspeţii au terminat meciul în zece - abia intrat, Sergi Roberto a faultat ca ultim apărător (71).

Celta a profitat şi a egalat în minutul 82, prin Iago Aspas, după o fază la care catalanii au cerut henţ. S-a încheiat 2-2 şi Barcelona rămâne neînvinsă în actuala ediţie de campionat, cu 5 meciuri rămase de jucat.

• 90+3 fr2

S-a terminat repriza doua. FC Barcelona nu a reuşit să câştige pe terenul Celtei, deşi s-a aflat de două ori în avantaj.

• 88 cg cg

Jonny primeşte cartonaşul galben.

• 82 g g

GOOOOL CELTA VIGO! Aspas înscrie din patru metri după o centrare de pe partea stângă. Portarul Barcelonei are partea lui de vină la gol.

• 77 s s

Schimbare Barcelona: intră Vidal, iese Dembele.

• 73 s s

Schimbare Celta: intră Radoja, iese Jozabed.

• 72 oc oc

Aspas şutează puţin peste bara transversală din lovitură liberă.

• 71 cr cr

Sergi Roberto primeşte cartonaşul roşu după un fault din poziţie de ultim apărător asupra lui Aspas.

• 66 oc oc

Aspas şutează puţin pe lângă poarta lui ter Steegen.

• 64 g g

GOOOOL BARCELONA! Alcacer înscrie din apropierea liniei porţii, după o reluare a lui Paulinho.

• 60 s s

Dublă schimbare Barcelona: intră Messi şi Sergi Roberto, ies Coutinho şi Andre Gomez.

• 54 oc oc

Aspas şutează puţin pe lângă poartă din interiorul careului.

S-a terminat prima repriză.

• 45 g g

GOOOOL CELTA VIGO! Jonny înscrie cu un şut din careu, în urma unei pase excelente de pe partea dreaptă.

• 36 g g

GOOOOL FC BARCELONA! Dembele înscrie cu un şut din careu. Prima sa reuşită, după 13 partide, în La Liga.

• 34 oc oc

Brais şutează din careu, ter Stegen intervine miraculos şi respinge în corner.

• 31 fm fm

Brais şutează pe centrul porţii, iar portarul Barcelonei reţine fără probleme.

• 29 oc oc

Gomez şutează puternic din careu, un fundaş al catalanilor intervine în ultimul moment şi respinge în corner.

• 25 oc oc

Sisto pasează excelent pentru Brais, dar şutul ultimul trece puţin pe lângă bară.

• 24 oc oc

Paulinho trimite în bară, cu capul! Celta Vigo a scăpat cu noroc!

• 10 oc oc

Gomez primeşte o pasă excelentă de pe partea stângă, dar şutul său este respins de ter Stegen.

A început partida Celta Vigo - FC Barcelona. Gazdele au avut lovitura de începere.