FC Barcelona, Barca Getafe CF. La Liga EA Sports match. Date 26 FC Barcelona head coach Xavi Hernandez during the La Lig
profimedia-0841854105
Xavi, exasperat de jurnaliștii spanioli la conferință
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Barcelona - Celta 5-0. Show total cu Messi și Jordi Alba! Calificare fără emoții în sferturile Cupei

11.01.2018, 21:28

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Barcelona nu a avut emoţii în returul de pe Nou Camp cu Celta Vigo și s-a impus clar, 5-0, în optimile Cupei Spaniei.

Primele două goluri ale catalanilor au venit pe traseul Jordi Alba - Messi. Argentinianul a înscris cu două execuţii imparabile, iar gazdele aveau 2-0 după un sfert de oră de joc.

FBL-ESP-CUP-BARCELONA-CELTA
Jordi Alba alături de Lionel Messi
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Prezent în tribune, brazilianul Coutinho nu a putut decât să aplaude acţiunile rapide ale noilor săi colegi. Messi i-a întors serviciul lui Alba, iar fundaşul lateral al trupei blau grana şi-a trecut numele pe tabela de marcaj.

Luis Suarez a dus scorul la 4-0 după o gafă a apărătorilor adverşi. După pauză, fostul atacant al lui Liverpool a fost aproape de golul serii, însă lobul său de la 45 de metri nu a găsit cadrul porţii.

Rakitic a închis tabela la 5-0 după o lovitură de colţ, iar Barcelona a bifat o calificare cu stil în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.

Finalul meciului. Barcelona se califică fără emoții în sferturile Cupei Spaniei, cu scorul de 6-1, la general.

Min. 87: GOOOL BARCELONA! Dembele centrează perfect din corner, iar Rakitic înscrie pentru 5-0 cu o lovitură de cap.

Min. 80: Suarez e aproape de un gol superb de la peste 40 de metri, însă șutul acestuia nu prinde cadrul porții.

Min. 69: Penalty refuzat Barcelonei, după un fault comis în careu asupra lui Suarez.

Min. 63: Maxi Gomez scapă spre poartă, îl driblează pe Vermaelen, însă Semedo este atent și își salvează echipă. Șansă importantă de gol pentru Celta.

Min. 62: Cu gândul la meciul dificil din deplasare cu Sociedad, Valverde îl înlocuiește și pe Iniesta. Pe teren intră Arnaiz.

Min. 59: Schimbare Barcelona: Iese Messi și intră Dembele.

La adăpostul celor 4 goluri, Barcelona nu mai forțează, însă Celta pare și ea cu gândul mai mult la meciurile din La Liga, acolo unde ocupă doar locul 15.

INFO: Messi este la al 500-lea meci la Barcelona, de când poartă tricoul cu numărul 10.

Min. 46: Începe repriza secundă.

INFO: Din 2014 nu s-a mai întâmplat ca Barcelona să înscrie de 4 ori până la pauză, în Cupa Spaniei.

Pe 16 decembrie 2014, catalanii o învingeau cu 8-1 pe Huesca, iar după prima repriză, scorul era 5-0 pentru Barcelona.

Finalul unei prime reprize de coșmar pentru Celta, condusă cu 0-4 pe Camp Nou.

Min. 45: Suarez înscrie pe finalul reprizei, însă golul este anulat pentru ofsaid.

Posesia balonului: Barcelona 65% - Celta 35%.

Min. 31: GOOOL BARCELONA! Presat de jucătorii Barcelonei, Sisto greșește nepermis și îi oferă un assist perfect lui Suarez, care duce scorul la 4-0 pe Camp Nou. Se anunță o seară grea pentru fotbaliștii Celtei, care își pot lua, deja, adio de la calificarea în sferturile Cupei.

Min. 28: GOOOL BARCELONA! Messi îi pasează senzațional lui Jordi Alba, iar fundașul apare de această dată la finalizare și înscrie din fața porții. O fază cu adevărat superbă, la care fundașii celor de la Celta nu au avut reacție.

Min. 22: Barcelona domină clar partida, în timp ce Celta nu dă semne că ar putea să revină și să forțeze calificarea pe Camp Nou. Iniesta a fost aproape de 3-0, însă Alvarez a respins excelent în corner.

INFO: Leo Messi a ajuns la 22 de goluri în acest sezon, după reușitele din Cupa Spaniei: 16 (La Liga), 3 (Liga Campionilor), 2 (Cupa Spaniei), 1 (Supercupa Spaniei)

Min. 15: GOOOL BARCELONA! Jordi Alba și Messi colaborează din nou, argentinianul finalizând din careu, după ce apărarea oaspeților este din nou surprinsă.

Min. 13: GOOOL BARCELONA! Leo Messi primește de la Jordi Alba și trimite cu pământul, deschizând scorul cu o execuție plasată.

Min. 10: Messi trage din afara careului, însă o face destul de modest, iar Alvarez reține cu siguranță.

Min. 7: Barcelona domină startul partidei și caută să marcheze cât mai repede, pentru a rezolva, în mare parte, problema calificării în sferturile Cupei.

Min. 1: Începe meciul dintre Barcelona și Celta Vigo, din optimile Cupei Spaniei. În tur, scorul a fost 1-1.

Philippe Coutinho urmărește din tribune partida de joi, din Cupa Spaniei, brazilianul fiind reperat imediat de către jurnaliștii catalani.

UPDATE ora 21:25: Echipa de start a Barcelonei pentru meciul cu Celta Vigo: Cillessen - Semedo, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Rakitic, Busquets, Andre Gomes - Iniesta - Suarez, Messi
Antrenor: Ernesto Valverde

Celta: Sergio - Mallo, Sergi Gomez, Fontas, Jonny - Lobotka, Wass, Jozabed - Aspas, Gomez, Sisto
Antrenor: Juan Carlos Unzue

Etichete: cupa spaniei , barcelona celta vigo , video barcelona - celta , live video barcelona ceta vigo

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Gabi Tamaș, gata să dea afară șase fotbaliști: ”Salariu mare și nu faci nimic”
tamas

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană
Screenshot 2024-04-28 at 19.13.53
Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”
Screenshot 2024-04-13 at 16.11.18
Foto A luat câteva ”gustări” înainte de meci și a publicat nota de plată. Suma i-a lăsat pe toți mască: ”Poate vreți să ajutați”
nota-de-plata-1
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el”
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
”Messi al Turciei” a transmis un mesaj categoric, după ce Ancelotti i-a stabilit viitorul