A general view of the Premier League logo during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Saturday September 2, 2023.
Video Aston Villa - Chelsea 2-2 / Man. United - Burnley 1-1 / West Ham - Liverpool 2-2. Rezultatele zilei în Premier League
434246427_2185802548435269_2409367581077214101_n
Foto Lucra ca vânzătoare la fast-food, dar a făcut o schimbare radicală și acum câștigă o mulțime de bani
florinel-coman
Exclusiv Gigi Becali s-a hotărât: jucătorul care-i va lua locul lui Florinel Coman: ”N-ați văzut?”
Euro Fotbal

Video Manchester United - Burnley 2-0. "Diavolii" s-au calificat în sferturile Cupei Ligii, deși oaspeții au ratat ocazii mari

21.12.2022, 23:30

Manchester United s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei, după 2-0 cu divizionara secundă Burnley, care a retrogradat în sezonul trecut.

Manchester United v Burnley, Carabao Cup, Fourth Round, Football, Old Trafford, Manchester, UK - 21 Dec 2022
Christian Eriksen a deschis scoprul pentru Manchester United, în meciul cu Burnley, din Cupa Ligii Angliei / Foto: Profimedia
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Manchester United - Burnley 2-0 în Cupa Ligii Angliei

United a controlat meciul, din punct de vedere tactic, și a deschis scorul în minutul 27, prin Eriksen. Însă Burnley nu a dezarmat și a dat o replică bună, iar Benson a ratat de două ori în 3 minute.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui United, când portarul a avut un reflex incredibil la șutul lui Martial. Trupa lui Erik ten Hag a marcat golul al doilea în minutul 57, după o acțiune personală superbă a lui Rashford.

Manchester United - Burnley 2-0, Oaspeții au avut ocazii uriașe

Burnley a continuat să joace la fel de curajos, iar Churlinov a ratat o șansă mare. În minutul 70, tot Burnley a fost aproape de gol, numai că Barnes nu a nimerit poarta din poziție foarte bună.

Cea mai mare oportunitate le-a aparținut tot celor de la Burnley, în minutul 82, când același Barnes a ratat incredibil, la o fază care a pornit de la pasa la adversar dată de Casemiro.

Manchester united - Burnley s-a terminat 2-0, iar United e în sferturile Cupei Ligii Angliei.

VIDEO cu rezumatul meciului Manchester United - Burnley 2-0:

LIVE VIDEO Manchester United - Burnley 2-0, în optimile Cupei Ligii Angliei

Min. 90+3: Final de meci. Manchester United - Burnley se termină 2-0, iar "diavolii" se califică în sferturi.

Min. 82: Ocazie mare Burnley. Casemiro pasează la adversarul său, Gudmundsson, care centrează în fața porții, de unde Barnes ratează incredibil.

Min. 70: Ocazie Burnley. O minge recuperată surprinzător ajunge la Barnes, care se trezește cu portarul în față, dar șutează pe lângă vinclu.

Min. 68: Ocazie Burnley. După o centrare perfectă a Gudmundsson, Churlinov trimite pe lângă poartă, din poziție foarte bună.

Min. 57: Gol Manchester United. Marcus Rashford ia o acțiune pe cont propriu și înscrie frumos, cu un șut plasat.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Manchester United - Burnley 1-0.

Min. 40: Ocazie Manchester United. McTominay pasează la Martial, care pivotează și șutează din careu, dar portarul are o paradă superbă.

Min. 36: Ocazie Burnley. Benson îl driblează pe Eriksen și șutează de la margine careului, dar portarul respinge din vinclu.

Min. 33: Ocazie Burnley. Benson primește o pasă pe dreapta, intră în careu, dar șutează în plasa laterală.

Min. 27: Gol Manchester United. Bruno Fernandez centrează lung, în careu, Wan Bissaka trimite în fața porții, de unde Eriksen finalizează.

Min. 1: Începe meciul.

Manchester United: Dubravka - Wan Bissaka, MacTominay, Lindelof, Malacia - Casemiro, Eriksen - Rashford, Fernandes, Garnacho - Martial
Antrenor: Erik ten Hag

Burnley: Peacock Farrell - Roberts, Harwood Bellis, Beyer, Maatsen - Cullen, Cork - Benson, Brownhill, Gudmundsson - Barnes
Antrenor: Vincent Kompany

Manchester United - Burnley LIVE VIDEO, ora 22:00, pe Digi Sport 1. Duel în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei

Sezonul competițional din Anglia se reia și pentru Manchester United, care primește pe Old Trafford vizita celor de la Burnley.

Liderul la zi din Championship, liga secundă, Burnley este antrenată de legenda lui Manchester City, Vincent Kompany.

Până acum, diavolii au disputat un singur meci în Cupa Ligii, 4-2, cu Aston Villa, în timp ce divizionara secundă a avut de trecut de două tururi, 1-0, cu Shrewsbury, și 3-1, cu Crawley.

Manchester United și Burnley s-au întâlnit anul trecut în Premier League ultima dată, când echipa antrenată pe atunci de Ralf Rangnick a fost ținută în șah în deplasare, 1-1.

Programul zilei în optimile Cupei Ligii Angliei

• Manchester United - Burnley 2-0
  • Charlton - Brighton 0-0, 4-3, d.l.d.
  • Blackburn - Nottingham 1-4

De asemenea, Manchester City și Liverpool urmează să joace joi, de la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 1.

Patru echipe deja calificate în sferturile de finală ale Cupei Ligii

Patru formații și-au asigurat deja biletele pentru sferturile de finală ale competiției.

Wolves a trecut de Gillingham, 2-0, Southampton a bătut-o pe Lincoln, 2-1, Newcastle a învins-o pe Bournemouth, 1-0, și Leicester a triumfat în fața celor de la Milton Keynes, 3-0, în deplasare.

Etichete: manchester united , burnley , cupa ligii angliei

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare...

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
FCSB revine în Ghencea! ”E semnat contractul cu CSA. Sper să nu se supere MM”
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (6.08.2023)
”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor
FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)
Cristi Chivu, în fața loviturii carierei! Ajax îi propune un contract pe 5 ani
Cristian Chivu during UEFA Youth Champions League 23/24 game between SL Benfica and Internazionale Milano at Benfica Cam

Record absolut! La 38 de ani și 234 de zile a intrat în istorie
La Liga EA Sports 2023/2024: Real Madrid vs Celta Vigo Antonio Rudiger (R) of Real Madrid seen celebrating his goal with
Fotbaliștii de la FCSB îl așteaptă pe Gigi Becali la sărbătoarea de titlu: ”Ne-am bucura să fie alături de noi”
fcsb peluza
Exclusiv ”E dorit cu adevărat Marius Șumudică la Rapid?”. Replica lui Victor Angelescu
profimedia-0807526376
”Curățenie generală” la Manchester United! Doar 3 jucători scapă. Inclusiv starul și căpitanul echipei sunt ”pe tarabă”
Manchester, England, 27th April 2024. Alejandro Garnacho of Manchester United, ManU reacts during the Premier League mat
Povestea unei femei care are 22 de copii, la 26 de ani. Imaginile cu prichindeii au făcut furori pe internet: „Ce familie frumoasă!”
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Gică Hagi, lovitură de 75.000.000 de euro! Totul a fost semnat și marele vis al „Regelui” devine realitate
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Sore, zile pline în costum de baie, pe plaja din Maldive. O săptămână de bronz și relaxare, în care a gustat din toate bucuriile vieții
Nadal, ultimul meci la Madrid cu lacrimi în tribune: imaginile fac înconjurul lumii Video
Cine a fost „Mălai Vodă", domn al Țării Românești? Porecla nu avea legătura cu mămăliga din porumb
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc
Șumudică, lovitură de proporții! "Nu merg la Rapid. Altă echipă din România mă vrea, numărul meu este 0726..."
Reacția lui Erik Ten Hag, după ce Man. United a remizat acasă cu penultima clasată: ”Trebuie să ne uităm în oglindă”
Erik ten Hag (Man Utd manager) at the Chelsea v Manchester United, ManU EPL match, at Stamford Bridge, London, UK on 4th

"Nu am văzut niciodată asta în casa noastră. Și stăm aici de patru ani". Ce au descoperit doi soți, total întâmplător, în locuința lor
Un motan degerat, lihnit de foame, a bătut la o fereastră. Ce s-a întâmplat apoi a uimit o lume întreagă