FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Aroganța făcută de Klopp, înainte ca Liverpool să fie umilită de Atalanta
dinamo
Live Video&Text U Cluj - Dinamo 1-0, ACUM, Digi Sport 1. Daniel Popa a deschis scorul! Dinamo, aproape de retrogradare
Etapa 8 Superliga: Universitatea Cluj-Dinamo
Play-out

Hajduk Split - FCSB 0-0. Moruţan, ocazie mare la ultima fază a meciului. Bălgrădean, erou în prelungiri

09.08.2018, 20:30

FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat joi pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League.

Dominată în prima repriză, dar cu o evoluţie în creştere după minutul 46, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.

Hajduk a început meciul cu intervenţii dure, iar FCSB a replicat printr-o intervenţie tare a lui Gnohere. Gazdele au fost destul de periculoase în minutul 8, la o ezitare a lui Bălgrădean. Ocazii clare au avut Fomitschow (min. 12), Juranovic (13) şi Vucur (22). După o perioadă mai calmă, Ivanovski s-a remarcat cu o lovitură de cap (36).

Bucureştenii nu au avut nicio fază notabilă în prima repriză. Momcilovic a fost înlocuit în min. 45, după ce a suferit o întindere. Dennis Man, cu o evoluţie ştearsă, a fost schimbat la pauză de Jakolis.

Teixeira a şutat de la distanţă în debutul reprizei secunde, deşi ar fi putut pasa (48). Echipa lui Dică a avut o acţiune bună în min. 53, dar mingea nu a ajuns la Gnohere. Hajduk, în criză de idei, a fost rareori periculoasă în a doua jumătate a meciului, în condiţiile suprafeţei de joc execrabile. Bălaşa a avut o intervenţie bună la una din rarele faze importante ale croaţilor din actul secund.

Bălgrădean a avut o paradă de excepţie la cea mai mare ocazie a meciului, la lovitura de cap a lui Said din ultimul minut al timpului regulamentar, iar după un minut s-a remarcat din nou. FCSB a avut primul şut pe poartă la singura sa mare ocazie, prin Moruţan, în al cincilea minut de prelungire, portarul apărând execuţia venită după un un-doi cu Teixeira.

Românul Steliano Filip nu a fost în lotul lui Hajduk pentru această partidă. Antonio Jakolis, fotbalistul croat al lui FCSB, a trecut pe la Hajduk, în timp ce Mirko Ivanovski, jucătorul macedonean al echipei din Split, a evoluat în Liga I la Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Returul va avea loc joi, 16 august, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Hajduk a întâlnit de cinci ori echipe româneşti în cupele europene şi a obţinut de fiecare dată calificarea.

În turul 2 preliminar, FCSB a eliminat-o pe Rudar Velenje (Slovenia) după două victorii, 2-0 în deplasare şi 4-0 acasă.

Dacă va trece de Hajduk, FCSB va întâlni în play-off-ul competiţiei învingătoarea dintre Rapid Viena şi Slovan Bratislava.

hajduk fcsb
Sursa: Twitter Hajduk Split
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Min. 90+5: FINAL DE MECI. FCSB obţine o remiză albă după o partidă în care a avut singura ocazie, la ultima fază a meciului.

Min. 90+4: Ocazie mare pentru FCSB. Combinaţie superbă între Teixeira şi Moruţan, ultimul trage, dar portarul croaţilor intervine salvator. A fost primul şut al elevilor lui Dică.

Min. 90+1: Încă o intervenţie fantastică a lui Bălgrădean. FCSB tremură în acest final de meci.

Min. 90: Cea mai mare ocazie a meciului. Bălgrădean are o intervenţie fantastică la lovitura de cap lui Said. Portarul FCSB a deviat mingea în bară.

Min. 89: Centrare greşită a lui Gnohere.

Min. 86: Ultima schimbare la FCSB. A ieşit Florin Tănase, a intrat Olimpiu Moruţan.

Min. 80: FCSB nu a tras niciun şut pe poartă, până în acest moment.

Min. 75: Schimbare la Hajduk. A ieşit Barry, a intrat Futacs.

Min. 74: Hamza Barry primeşte cartonaşul galben după ce l-a ţinut pe Teixeira.

Min. 69: Junior Morais a primit cartonaşul galben după un fault asupra lui Sego.

Min. 68: Emoţii pentru Dică. Bălaşa primeşte îngrijiri medicale după ce s-a lovit după un duel cu Said.

Min. 64: Încă o schimbare la Hajduk. A ieşit Ivanovski, a intrat Said.

Min. 60: Jakolis a intrat bine în joc. Mijlocaşul FCSB a reuşit o nouă centrare bună dintr-o poziţie incomodă.

Min. 56: Schimbare la Hajduk. A ieşit  Gyurcso, a intrat Sego.

Min. 53: Acţiune periculoasă a celor de la FCSB. Jakolis a centrat de pe partea dreaptă, Teixeira a retrimis în centrul careului către Gnohere, însă mingea nu a ajuns la golgheterul roş-albaştrilor.

Min. 52: Benzar şutează de la 30 de metri, mingea trece mult peste poarta lui Posavec.

Min. 48: Filipe Teixeira a încercat să îl surprindă pe portarul lui Hajduk cu un şut de la 30 de metri.

Min. 47: Planic a primit cartonaşul galben după ce a comis un henţ.

Min. 46: A început a doua repriză. Nicolae Dică a efectuat a doua schimbare. A ieşit Dennis Man, a intrat Jakolis.

Min 45+4: Final de primă repriză. Gazdele au dominat autoritar partida.

Min. 45: Gnohere a primit cartonașul galben.

Min. 42: Momcilovic s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Junior Morais.

Min. 37: Florin Tănase primeşte cartonaşul galben după un fault asupra lui Juranovic.

Min. 36: Man primeşte mingea în careu, însă "perla" lui Becali reia slab din poziţie favorabilă.

Min. 35: Ocazie pentru Hajduk. Ivanovski reia cu capul de lângă Bălaşa, mingea trece de puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 31: Juric încearcă vigilenţa lui Bălgrădean, dar şutul acestuia de la 23 de metri trece pe lângă poarta.

Min. 28: Elevii lui Dică au echilibrat partida în ultimele minute.

Min. 23: Teixeira este blocat în careu de Vukur.

Min. 22: Continuă presiunea la poarta lui Bălgrădean. Lopez centrează de pe partea stângă, mingea ajunge la Vukur, care reia cu capul, însă mingea trece pe lângă poarta roş-albaştrilor.

Min. 19: Gazdele continuă se atace, defensiva lui Dică rezistă presiunii.

Min. 12: Încă o ocazie pentru Hajduk. Juranovic trage de la marginea careului, minge se scurge pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 11: Ocazie mare la poarta lui Bălgrădean. Centrare de pe partea dreaptă a croaţilor, mingea a ajuns la Fomitschow, dar şutul acestuia a fost respins de portarul roş-albaştrilor. La aceeaşi fază, Borja Lopez primeşte cartonaşul galben.

Min. 8: Bălgrădean a ieşit greşit la o centrare din corner a celor de la, dar atacanţii lui Hajduk nu au profitat.

Min. 7: Florin Tănase trage, slab, de 30 de metri. Nicio emoţie pentru Posavec.

Min 6: O primă acţiune a roş-albaştrilor. Mingea ajunge în careul lui Hajduk, la Gnohere, însă apărarea croaţilor reuşeşte să respingă.

Min. 1: Emoţii pentru Dică. Planic s-a resimţit după un duel cu un adversar.

Min. 1: A început partida.

Nicolae Dică a decis să meargă pe mâna experimentatului Filipe Teixeira în partida cu Hajduk.

ECHIPA DE START A FCSB

FCSB (4-2-3-1): 34. Bălgrădean - 20. R. Benzar, 16. B. Planic, 4. M. Bălasa, 15 M. Momcilovic - 5. Pintilii, 8. Filip - 98. D. Man, 10. Fl. Tănase, 80. Teixeira - 9. H. Gnohere

Rezerve: 99. A. Vlad - 6. Nedelcu, 7. Fl. Coman, 11. Moruţan

, 13. Junior Morais, 17. Jakolis, 24. Rusescu

Antrenor:  N. Dică

Hajduk Split (5-3-2): 70. Posavec - 17. Juranovic, 4. Mikulic, 29. Vukur, 3. Lopez, 31. Fomitschow - 24. Juric, 5. Barry, 10 Caktas - 8. Ivanovski, 7. Gyurcso

Rezerve: 40. Ljubic - 9. Futacs,  34. Ismajli, 15. Palaversa, 22. Said, 11. Sego, 32. Tudor

Antrenor: Z. Kopic

Etichete: live fcsb , fcsb europa league , fcsb live text , hajduk split fcsb , hajduk fcsb live text

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

wanda nara
După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el
walker
Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”
*EXCLUSIVE* Former Swedish footballing Maverick Zlatan Ibrahimovic wearing a Ferrari cap spotted with his wife Helena Seger as they enjoyed a spot of lunch at Palazzo Parigi Hotel in Milan.
”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină
8
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
dinamo

GOOOL Alex Ioniță! Cifrele pe care le are în prezent fostul jucător al Rapidului
alex ionita yunan yukkun
Exclusiv Pe urmele lui Liverpool! Dan Petrescu a ordonat, Ioan Varga a executat. Investiție de 100.000 de euro
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-CFR CLUJ, SUPERLIGA (07.08.2022)
Ange Postecoglou a făcut un anunț categoric! Radu Drăgușin, în pericol la Tottenham
Tottenham Hotspur Press Conference, Football, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 14 Dec 2023
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Cum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
3.300 lei amendă pentru foliile de pe geamurile mașinii. RAR explică ce tipuri își pot pune șoferii
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”