profimedia-0735775905
Atalanta - Marseille 3-0, Leverkusen - AS Roma 2-2, în semifinalele Europa League! Echipele gazdă vor juca finala
Liverpool v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Anfield, Liverpool, UK - 05 May 2024
Exclusiv Scenariul ”sumbru” lansat de Marcel Răducanu în privința lui Jurgen Klopp: ”Nu se pune problema”
Deportivo Alaves v Girona FC - LaLiga EA Sports
Perfecțiune! Ce a făcut Ianis Hagi în meciul cu locul doi din Spania, în care a fost decisiv în minutul 90+9

Discursul emoționant al lui Klopp la pauza meciului cu Dortmund: ”Creați un moment pentru nepoți!”

15.04.2016, 01:32

Liverpool a fost protagonista unei reveniri fantastice în fața fostei echipe a lui Jurgen Klopp, Borussia Dortmund, în returul sferturilor de finală ale UEFA Europa League. Germanii conduceau cu 2-0 după doar 9 minute, iar ”cormoranii” păreau la pâmânt, în timp ce Anfield era redus la tăcere. În minutul 57, tot trupa lui Tuchel era în avantaj și tot cu două goluri.

klopp-1
  • Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Finalul a fost însă unul dramatic, așa cum fanii lui Liverpool au mai trăit, însă, de-a lungul istoriei. Coutinho (66) și Sakho (77) au readus egalitatea pe tabelă și la general, dar ”cormoranii” aveau nevoie de încă un gol pentru a se califica în semifinale. Dejan Lovren a marcat golul victoriei în minutele de prelungiri, iar Anfield a explodat!

Jucătorii lui Liverpool au dezvăluit la final ce anume le-a spus antrenorul german la pauză pentru a le da forța cu care au reușit să răstoarne scorul în repriza secundă.

”Aveau 2-0 la pauză, iar antrenorul ne-a spus că trebuie să creăm un moment despre care să le putem povesti nepoților și să facem această seară specială și pentru fani. Când am marcat primul gol am simțit cu toții că va fi cu adevărat o seară specială”, a declarat Origi, cel care a marcat primul gol al lui Liverpool în meciul de aseară.

Dejan Lovren, cel care a adus victoria și calificarea în semifinale, era euforic la finalul meciului.

”Un sentiment minunat. A fost unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii 3-4 ani. Nu am încetat o clipă să credem în noi. Antrenorul ne-a spus la pauză că nu avem nimic de pierdut, trebuie doar să credem. Le-am arătat tuturor că merităm să câștigăm”, a spus fundașul croat.

Jurgen Klopp, care și-a răpus fosta echipă într-un mod atât de dramatic, a făcut spectacol și la declarațiile de la final. ”Am avut un plan pentru acest meci, dar după 10 minute am aruncat planul la coș. La pauză le-am spus că nu contează dacă pierdem, nu-mi pasă, se mai întâmplă. Dar trebuia să arătăm caracter. Le-am amintit că Liverpool a fost condusă cândva cu 3-0 la pauză într-o finală de Liga Campionilor, deci orice e posibil. Sincer, băieții mei au făcut un pic mai mult de atât.

Cred că am făcut un meci foarte bun în această seară, chiar și pentru fanii cărora nu le pasă de Liverpool sau de Dortmund. Cred că și aceștia s-au uitat la meci și au zis: Ok, fotbalul e un sport frumos!”, a declarat, printre altele, Jurgen Klopp la finalul meciului cu fosta sa echipă.

”Le-am spus jucătorilor să nu atingă semnul cu This is Anfield până nu câștigă ceva. Este un semn de respect” - Jurgen Klopp

Etichete: europa league , declaratii , jurgen klopp , klopp , divock origi , dejan lovren , motivational , liverpool-dortmund 4-3 , discurs senzational , discurs emotionant , discurs motivational

Aurora boreală în România. O furtună solară de o intensitate rară a produs spectaculosul fenomen

ACTUALIZARE Fenomen rar vizibil aseară pe cerul României, care seamănă cu aurora boreală. În Alba...

Gigi Becali, bun de plată? Cum poate ajunge să plătească o avere pentru Siyabonga Ngezana

Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
ianis
Viral instant! Ce a pățit Andreea Bălan la un concert: ”Dezastru!”. Reacția artistei, ”de milioane”
Screenshot 2024-05-10 092035
Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
rapid
OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League
firo: Fuvuball: Soccer: April 23, 2022 1st Bundesliga, season 2021/2022 31st matchday FC Bayern Mvnchen - Borussia Dortmund 3:1, Leroy Sane, Malik Tillman, FC Bayern Mvnchen, FCB, Bayern, FC Bayern, half figure,

Novak Djokovic s-a întins pe jos și a urlat de durere, după ce a fost lovit în cap! Decizia luată imediat și anunțul oficial
noler
Exclusiv După ce a auzit ce antrenor vrea Rapidul, Ioan Andone a tras un semnal de alarmă: ”Uită-te la Dinamo”
andone
”Prințul” Adrian Cristea a pus ”tunurile” pe șefii lui Dinamo
„Șumudică n-a vrut să fie antrenorul Rapidului!" Ipoteză surprinzătoare: „Dacă nu era Șucu patron, Marius era antrenor"
Variantă neverosimilă pentru Rapid! Dan Șucu încearcă să îl aducă pe fostul manager de la West Ham și Newcastle
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”
De ce doi ofițeri ruși nu l-au salutat pe Putin la parada de Ziua Victoriei Video
Amendă de 1.320 lei, pentru șoferii care rămân cu mașina în pană în tunel sau pasaj. Cum poți scăpa
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
Reacția lui Djokovic după ce a fost lovit în cap la Roma. Autorul a fost identificat VIDEO
VIDEO
Reacția lui Xabi Alonso, după calificarea lui Bayer Leverkusen în finala Europa League

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Un bărbat a mers pe autostradă cu un șarpe prins de bara de protecție. Imaginile filmate în trafic au devenit virale