Wembley, London, UK. 12th July, 2021. The Wembley Park station is packed with people as they wait for the train to travel towards central London. 11/07/2021, Marcin Riehs/Pathos Credit: One Up Top Editorial Images/Alamy Live News
A venit "nota de plată" după ce mii de oameni contagioşi s-au îmbulzit la porţile stadionului Wembley la finala EURO 2020
Photo Illustration, Kyiv, Ukraine - 29 Jul 2021
11 arestări pentru postări pline de ură pe Facebook. Anglia a anunţat alte ţări cu privire la 123 de conturi "criminale"
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Turcia - Țara Galilor 0-2, în grupa A de la EURO 2020. Bale a reușit două assist-uri, dar a ratat un penalty

16.06.2021, 20:54

Țara Galilor a câștigat cu 2-0 meciul cu Turcia și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în optimile EURO 2020. Turcii sunt ca și eliminați de la turneul final, după două înfrângeri.

Turkey v Wales - UEFA Euro 2020: Group A
Imagine din meciul Turcia - Țara Galilor / Foto: Getty Images.
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

La Baku, galezii au început în forță. Ramsey a ratat două ocazii mari, prima dată fiind oprit de Cakir, iar a doua oară după ce a trimis peste poartă din pasa excelentă a lui Bale.

Turcii au replicat prin Ayhan, care a trimis cu capul o minge centrată din corner, dar Morrell a reușit să respingă cu capul. Același Ramsey a deschis scorul în finalul primei reprize, după ce a fost lăsat liber în careu de apărarea turcă.

După pauză, Yilmaz putea face 1-1 cu un șut din interiorul careului, mult peste poartă. Bale putea închide meciul dintr-un penalty obținut tot de el. Starul galezilor a trimis peste poarta lui Cakir de la punctul cu var.

Demiral, care a intrat la pauză, putea egala pe final, dar Ward a respins excelent o minge trimisă cu capul de fundașului lui Juventus. Țara Galilor a înscris la ultima fază a meciului. Bale a mai bifat un assist, după ce a trimis în careu pentru Roberts, care l-a executat cu latul pe Cakir.

Țara Galilor a ajuns la patru puncte în Grupa A, iar Turcia este pe locul patru, cu zero puncte și patru goluri încasate în două meciuri.

Turcia - Țara Galilor 0-2

Echipele de start:

• Turcia: Cakir - Celik, Ayhan, Soyuncu, Meraș (Muldur 72) - Karaman (Dervișoglu 75), Calhanoglu, Yokușlu (Demiral 46), Tudan (Yazici 46), Under (Kahveci 83) - Yilmaz
    Rezerve: Gunok, Bayindir, Tokoz, Yazici, Antalyali, Kabak, Kokcu, Akturoglu,
  • Țara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies - Morrell, Allen (Ampadu 73) - Bale, Ramsey (Wilson 85), James (Williams 90+4) - Moore
    Rezerve: Hennessey, Davies, Gunter, Williams, Lockyer, Roberts,, Norrington-Davies, Brooks, Levitt

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 90+4: GOOOL Țara Galilor! Bale intră în careu, trimite în centru către Roberts, iar acesta înscrie cu latul în poarta lui Cakir.

Minutul 87: Calhanoglu centrează din corner, Demiral se înalță și reia cu capul, dar Ward este atent și respinge.

Minutul 62: Bale putea face 2-0 după câteva secunde! Cakir a întârziat cu degajarea, mingea l-a lovit pe Bale și s-a dus în afara terenului.

Minutul 61: Bale ratează! Căpitanul galezilor trimite mult peste poartă de la punctul cu var.

Minutul 60: Penalty pentru galezi! Centralul partidei arată punctul cu var după ce Bale a fost faultat de Celik, în marginea careului.

Minutul 58: Ramsey putea reuși ”dubla”. Acesta a tras din întoarcere, din interiorul careului, dar mingea a fost respinsă de Cakir.

Minutul 54: Burak Yilmaz, ocazie de 1-1! Acesta trimite, din interiorul careului, mult peste poarta lui Ward.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 42: GOOOL Țara Galilor! Ramsey înscrie, după ce ratase două ocazii uriașe! Bale centrează în careu, jucătorul lui Juventus este lăsat liber în careu, preia și-l execută simplu pe Cakir.

Minutul 29: Ocazie mare pentru turci! Ayhan reia cu capul o minge centrată din corner, dar Morrell respinge în corner.

Minutul 24: Ramsey, încă o ocazie! Bale trimite în careu printre fundașii turci pentru Ramsey, acesta preia, dar trage mult peste poartă.

Minutul 6: Ocazie mare pentru galezi! Ramsey trage la colțul scurt, dar Cakir reușește să respingă în corner.

Minutul 1: Fluier de start!

Țara Galilor, semifinalista ediției precedente a Campionatului European, la prima participare din istorie, a remizat în prima etapă a grupelor, 1-1 în compania Elveției. Kieffer Moore a fost marcatorul britanicilor.

Tucia, aflată la a cincea prezență la turneul final al EURO, a bifat cea mai mare performanță în 2008, când a atins faza semifinalelor, fiind învinsă de Germania, 2-3. În 2016, turcii nu au depășit faza grupelor. Au încheiat pe trei, după Croația și Spania.

Cele două formații s-au întâlnit ultima oară în 1997, în preliminariile Campionatului Mondial din '98. Turcia a câștigat cu un spectaculos 6-4. Per total însă, Țara Galilor stă mai bine. A câștigat trei din cele șase dueluri directe, în timp ce adversarii și-au adjudecat două partide, iar un duel s-a încheiat la egalitate.

Turcia - Țara Galilor | LIVE TEXT, ora 19:00, pe digisport.ro. Echipe probabile

• Turcia: Cakir - Celik, Demiral, Soyuncu, Meras - Under, Ayhan, Yokuslu, Kahveci, Calhanoglu - Yilmaz
  • Țara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies - Allen, Morrell - Bale, Ramsey, James - Moore

Etichete: gareth bale , burak yilmaz , meciuri euro 2020 , turcia tara galilor , grupa a euro 2020

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul