Foto Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez
Cristiano Ronaldo este din nou pe primul loc! La ce capitol excelează starul portughez
Screenshot 2024-05-21 110543
Gigi Becali a spus cu cine semnează Louis Munteanu + FCSB vrea să transfere un fotbalist de la Oțelul

Video Grupa surprizelor. Portugalia - Islanda 1-1

14.06.2016, 13:59

După ce Austria a plecat învinsă din disputa contra Ungariei, Islanda a reuşit o nouă mare surpriză la EURO 2016. Pentru prima oară la un turneu final, insularii au ţinut în şah Portugalia lui Cristiano Ronaldo. Cel de-al doilea meci din grupa F s-a încheiat 1-1, iar Ungaria este liderul surprinzător al clasamentului.

gol islanda
  • Futsal: CFR Timișoara - United Galați, marți, 17:00, DGS 3

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

Suporterii islandezi prezenţi la Saint-Etienne, opt procente din populaţia republicii insulare, au sperat la o minune în meciul cu Portugalia. Sigurdsson le-a alimentat speranţele în debutul partidei, atunci când a avut prima ocazie la poarta lui Rui Patricio (4).

Portugalia a pus stăpânire pe joc, iar Nani l-a pus la încercare pe Halldórsson (21). Pepe l-a servit excelent pe Cristiano Ronaldo, însă golgeterul lui Real Madrid a luftat din faţa porţii (25) Golul a venit de la Nani, care a finalizat excelent centrarea lui Andre Gomes (31). Portugalia a terminat prima repriză în avantaj, dar a fost surprinsă imediat după pauză.

Scăpat din marcajul lui Vieirinha, Bjarnason a înscris la cinci minute de la reluare (50). Lusitanii au început asediul la poarta Islandei. Gomes şi-a încercat şutul de la marginea careului, dar Halldorson a respins în corner (60). Nani a fost aproape de dublă: mingea deviată de mijlocaşul lui Fenerbahce a trecut agonizant pe lângă poarta Islandei (70) Pepe a urcat în careu la o lovitură de colţ, însă nici fundaşul de la Real Madrid nu a găsit cadrul porţii (81) Cu cinci minute înainte de final, Ronaldo şi-a bătut joc de o centrare excelentă a lui Nani. Singur în faţa porţii, starul Portugaliei a trimis exact pe direcţia portarului (85).

Islanda a fost aproape de golul unei surprize uriaşe. Rui Patricio a salvat la ocazia lui Finbogasson (86). Seara în care Cristiano Ronaldo a fost invizibil s-a încheiat cu o lovitură liberă irosită în prelungiri, iar Islanda se poate mândri cu un rezultat de palmares la prima prezenţă la un turneu final (94).

LIVE TEXT:

Min 90+3: Final de partidă la Saint-Etienne. Portugalia și Islanda încheie la egalitate, 1-1. A fost partida care a încheiat prima etapă din faza grupelor, la Euro 2016

Min 90+3:     Finnbogason este avertizat pentru un henț

Min 90: Schimbare la islandezi. Gudmundsson îi lasă locul în teren lui Bjarnason. De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 86: OCAZIE ISLANDA! Trimis în teren de câteva minute, Finnbogason putea da lovitura de grație Portugaliei. Ajuns în careu după un contraatac, jucătorul islandez a driblat scurt și a șutat puternic de la 11 metri, dar Rui Patricio a respins

Min 85: OCAZIE PORTUGALIA! Nani a centrat în 6 metri pentru Ronaldo, dar reluarea cu capul a jucătorului legitimat la Real Madrid e moale și pe direcția portarului advers, care reține fără mari probleme

Min 84: Ultima schimbare în echipa Portugaliei. Andre Gomes i-a lăsat locul în teren lui Eder

Min 81: Prima schimbare și la islandezi. Finnbogason a intrat în locul lui Sigthorsson

Min 78: OCAZIE PORTUGALIA! Quaresma finalizează cu șut un contraatac al lusitanilor, Haldorsson respinge în corner

Min 76: A doua schimbare în echipa Portugaliei. Quaresma i-a luat locul lui Joao Mario

Min 71: OCAZIE PORTUGALIA! Guerreiro a centrat în careu din lovitură liberă, Nani a șters balonul cu capul și acesta a trecut puțin pe lângă stâlpul porții islandeze

Min 71: Prima schimbare în echipa Portugaliei. Renato Sanches a intrat în locul lui Moutinho

Min 60: OCAZIE PORTUGALIA! Andre Gomes șutează de la marginea careului, din poziție centrală, Haldorsson respinge în corner de lângă bară

Min 55:      Autorul golului islandez, Bjarnason, vede primul galben al partidei pentru un fault la mijlocul terenului

Min 50: GOOOOL PORTUGALIA! GOOOL BJARNASON! Islanda a reușit egalarea contrar cursului jocului. Mijlocașul de bandă al islandezilor a fost lăsat fără marcaj în careu și l-a învins pe Rui Patricio cu o reluare din prima, după o centrare venită din flancul drept al ofensivei nordice, de la Gudmundsson

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL LUI BJARNASON

Min 47: Portugalia începe în atac și repriza secundă. Cristiano Ronaldo a șutat din afara careului de 16 metri, dar a trimis pe lângă poarta islandezilor

Min 46: A început repriza secundă a meciului dintre Portugalia și Islanda

Min45+1: Final de primă repriză la Saint-Etienne. Portugalia conduce la pauză cu 1-0 grație golului marcat de Nani în minutul 31

Min 41: Deși se află în avantaj, Portugalia continuă să preseze. Islandezii încearcă să dea lovitura pe contraatac, dar fără succes

Min 31: GOOOOL PORTUGALIA! GOOOOL NANI! Andre Gomes a centrat în fața porții pentru Nani, care s-a desprins de apărătorul advers și a marcat la colțul scurt

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL LUI NANI

Min 26: OCAZIE PORTUGALIA! Ronaldo este lansat în adâncime dar luftează incredibil din 6 metri și scorul pe tabelă rămâne neschimbat. Pasa pentru Ronaldo a venit de la Pepe

Min 23: OCAZIE PORTUGALIA! Nani i-a întors serviciul lui Ronaldo, dar mingea lovită cu capul de golgheterul lui Real Madrid a trecut peste transversală

Min 21: OCAZIE PORTUGALIA! Cristiano Ronaldo a centrat perfect pentru Nani în careul de 6 metri, fostul jucător al lui Manchester United a reluat cu capul, dar pe direcția portarului Haldorsson care a respins

Min 18: OCAZIE PORTUGALIA! Vieirinha a încercat să-l surprindă pe Haldorsson cu un șut de la 20 de metri însă goalkeeperul nordicilor este atent și reține în doi timpi mingea trimisă de jucătorul portughez

Min 13: După un start alert de partidă, jocul s-a mai liniștit. Portughezii au pus stăpânire pe mijlocul terenului, dar încă nu și-au creat nicio ocazie importantă

# Aproape 6.000 de fani islandezi au venit să-și susțină favoriții la partida de la Saint-Etienne

Min 3: OCAZIE ISLANDA! Început alert de partidă. Sigurdsson scapă în banda stângă a atacului islandez, pătrunde în careul de 16 metri, driblează către interior și șutează. Rui Patricio repsinge, mingea ajunge la același Sigurdsson, care reia din nou, dar portarul portughez intervine și a doua oară reținând balonul

Min 1: Fluier de start în ultima partidă a primei etape din faza grupelor la Euro 2016. Lovitura de început le-a aparținut islandezilor

ECHIPELE DE START:

Portugalia (4-3-1-2): Rui Patricio - Vieirinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Guerreiro - Joao Mario, Danilo, Andre Gomes - Joao Moutinho - Nani, Cristiano Ronaldo
Antrenor: Fernando Santos

Islanda (4-4-2): Haldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason - Sigthorsson, Bodvarsson
Antrenor: Lars Lagerback și Heimir Hallgrimsson

Islanda, reprezentativa care a terminat pe locul al doilea în preliminarii, după Cehia, dar în fața Turciei și a Olandei, este debutantă la un turneu final. Inimoasa națională din nordul Europei a câștigat la zero ambele dueluri din fața Olandei și promite să fie una dintre revelațiile de la Euro 2016.

Naționala, care are doi antrenori pe bancă, Lars Lagerback (67 de ani) și Heimir Hallgrimsson (49 de ani), este una care știe să marcheze, dar la fel de bine și încasează. Patru din cele mai recente cinci partide ale Islandei s-au încheiat cu patru goluri pe tabela de marcaj. Kolbeinn Sigthorsson (26 de ani) a fost cel mai bun marcator al nordicilor în preliminarii, cu 6 reușite.

Cu toate acestea, Portugalia nici nu concepe să nu debuteze cu un succes la turneul final din Franța. Cu trei victorii în ultimele 4 amicale dinainte de Euro, cu 7 victorii și o înfrângere în preliminarii, reprezentativa lui Cristiano Ronaldo pare că are prima șansă. Totuși, vedeta celor de la Real Madrid a marcat doar cinci goluri în preliminarii. Însă, dacă va marca, ”CR7” va deveni primul jucător care va înscrie în patru ediții diferite de Campionat European.

Etichete: cristiano ronaldo , live portugalia islanda euro 2016 , portugalia islanda euro 2016 , echipe probabile portugalia islanda , ronaldo goluri portugalia euro

Iranul a cerut și ajutorul SUA după prăbușirea elicopterului care a dus la moartea președintelui Ebrahim Raisi. Răspunsul americanilor

Statele Unite au transmis că le-a fost solicitat ajutorul de către Iran după prăbușirea...

gigi-becali
OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați

Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK
razvan gigi (1)
6.000.000€ pentru Dennis Man!
Patronul lui PAOK a rupt tăcerea! Ce mesaj i-a transmis lui Răzvan Lucescu
UEFA Champions League play-off first leg match Benfica vs PAOK
Ofertă ”de pe altă planetă”: 20.000.000 € la semnătură și 30 de milioane pe an
benjamin-sesko

”Cea mai mare țeapă din istoria CFR-ului” a ales: ”Lui i l-aș da”
julio-baptista
Dani Coman e așteptat să semneze! Nicolae Dică, ”la pachet”
FOTBAL:ASTRA GIURGIU-FCSB, PLAY-OFF LIGA 1 CASA PARIURILOR (29.06.2020)
Lovitură pentru Ianis Hagi! A fost pus pe lista de transferuri pentru a-i face loc jucătorului care i-a luat numărul
Rangers v Dundee, Cinch Scottish Premiership, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, Scotland, UK - 04 Dec 2021
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Neluțu Varga anunță primul transfer pentru Dan Petrescu la CFR Cluj: „Ne-am înțeles pentru un an"
Vedeta lui CSA Steaua regretă transferul la FCSB: „Am cedat presiunii lui Gigi Becali!”
Kevin Costner, apariție rară alături de cinci dintre cei șapte copii ai săi, la Cannes. Actorul, în lacrimi în timp ce publicul îl ovaționa în picioare
Antonia și-a pus fanii pe jar cu noile fotografii. Artista, în dresuri transparente și cu decolteul la vedere: „Alex e norocos”
Ebrahim Raisi, ce nu ni s-a spus: cum era poreclit în Iran și de ce regimul a ascuns, inițial, moartea sa
Recalculare: Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
Avertismentul de la Poliția Rutieră pentru șoferii românii, la ce trebuie să fie atenți
FCSB poate da peste Răzvan Lucescu în Liga Campionilor! Lista completă a posibililor adversari ai campioanei României
Cum l-a numit presa britanică pe Adrian Mutu, după ce "Briliantul" s-a pozat cu Cristiano Ronaldo

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Motivul pentru care un bărbat l-a rugat pe vecinul său să nu-și mai lase pisicile să stea la fereastră: „Îmi e greu să mă concentrez”