FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
”Zmeu în campionat, invizibil la națională”. Cel mai dur atac la Florinel Coman: ”Nu e în măsură să aleagă”
Gigi Becali și Victor Pițurcă
Victor Pițurcă a auzit că FCSB vrea să joace în Ghecea și i-a dat replica lui Gigi Becali
gigi-becali
Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

VIDEO România - Polonia 1-4. Instrucție poloneză

02.02.2013, 10:15

Sâmbătă seară, echipa națională a României a suferit o înfrângere usturătoare, în primul meci din 2013, scor 1-4 în fața Poloniei.

romania polonia MEDIAFAX
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Prima repriză a fost una dezastruoasă pentru elevii lui Victor Pițurcă. Polonezii au deschis scorul în minutul 15 și au marcat de încă trei ori în următoarele 18. În minutul 33, tabela arăta un neverosimil 0-4! Ultimul gol al polonezilor a fost unul de senzație, marcat cu călcâiul de Lukasik, după o serie de gafe făcute de apărătorii noștri, în propriul careu! Celelalte goluri au fost marcate de Pawlowski (15) și Teodorczyk (24, 28).

România a reușit să marcheze pe finalul primei reprize, prin Grozav, care aprofitat de o greșeală de proporții făcută de portarul Slowik.

"Tricolorii" au avut inițiativa pe tot parcursul reprizei secunde, au presat în jumătatea adversă de teren pe aproape tot parcursul celor 45 de minute, dar și-a trecut în cont doar două ocazii, la șutul lui Maxim, respins de portar (70) și la bara lui Dragoș Grigore (80). Polonezii nu au mai contat în mitanul secund și nu s-au mai apropiat decât rar de poarta României, care a început cu stângul anul 2013.

ECHIPELE:

România: Lung jr - Al. Măţel, D. Grigore, Găman (C), Al. Vlad - Nistor, I. Neagu - Chiţu, N. Stanciu, Alexe - Grozav;
Rezerve: Buzbuchi, Bălgrădean, Luchin, Bălaşa, Răduţ, Maxim, Budescu, Nica, Bărboianu, Mateiu, Antal, Alibec;
Selecţioner: Victor Piţurcă;
În repriza secundă au mai jucat: Bălgrădean, Maxim, Budescu, Răduț, Luchin, Mateiu și Alibec.

Polonia: Slowik - Broz, Jedrzejczyk, Celeban, Wawrzyniak - Wszolek, Lukasik, Kazmierczak, Pawlowski, Sobota - Teodorczyk;
Antrenor: Waldemar Fornalik.
În repriza secundă au mai jucat: Furman, Jodlowiec, Kupisz, Stepinski și Kucharczyk.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90: Fluier final

Min. 80: Bară pentru România! Centrare din fază fixă, pentru Dragoș Grigore, care reia cu greu, duelându-se cu un apărător advers, iar mingea lovește bara transversală și iese din teren

Min. 79: România presează în aceste momente, având o posesie prelungită și mai multe cornere, dar dominarea este una sterlilă

Min. 77: Maxim este angajat cu o minge în adâncime, însă viteza sa nu e de ajuns pentru a ajunge mingea înaintea portarului Slowik, ieșit în întâmpinarea lui

Min. 70: Ocazie pentru România! Alexandru Vlad urcă foarte bine pe flancul stâng, până în apropierea liniei de fund, de unde întoarce în careu pentru Alexandru Maxim. Acesta preia și trage puternic, către colțul lung, dar portarol polonez reușește să blocheze șutul

Min. 65: România arată mai bine din punct de vedere defensiv în repriza secundă, stând sus și nelăsând spații pentru polonezi

Min. 64: Schimbare la România: iese Marius Alexe, înlocuit de Denis Alibec

Min. 57: Șut de la mare distanță trimis de Nica, dar cu mult pe lângă poartă

Min. 55: Joc slab în acest început de repriză secundă, fără perspectivă și fără ocazii la vreuna dintre cele două porți. România pare să echilibreze raportul posesiei, fiind mai prezentă în jumătatea adversă de teren

Min. 47: Încă o schimbare pentru România: iese Valerică Găman, înlocuit de Srdjan Luchin

Min. 46: Cinci schimbări la pauză în efectivul României: ies Silviu Lung junior, Neagu, Dan Nistor și Nicușor Stanciu, înlocuiți de Cristian Bălgrădean, Budescu, Mateiu și Răduț

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză la Malaga, acolo unde România este condusă cu 4-1 în meciul amical cu Polonia

Min. 41: GOOOOL România! Gicu Grozav reduce din diferență, profitând de o greșeală imensă aportarului Poloniei, care a ratat complet preluarea la o pasă înapoi trimisă de un coleg al lui

Min. 36: Ocazie mare pentru România! Gicu Grozav trage din unghi, la colțul scurt, dar portarul Slowik scoate în corner

Min. 33: GOOOOL Polonia! Lukasik înscrie spectaculos, cu călcâiul, profitând de o serie de bâlbâieli ale fundașilor români în propriul careu

Min. 30: România nu contează în atac în aceste momente, având reale probleme în aieși din propria jumătate. Pe lângă că polonezii fac un presing agresiv, alor noștri nu le iese nimic

Min. 27: GOOOOL Polonia! Teodorczyk relizează "dubla" în trei minute, împingând în plasă o minge care ricoșase din bara transversală. Faza a fost construită frumos de polonezi în flancul stâng, iar apărarea României a fost visătoare

Min. 25: Același Teodorczyk a fost la un pas să reia cu capul o minge înaltă trimisă în careul României, dar nu a putut-o ajunge, iar "tricolorii" repun din colțul careului mic

Min. 24: GOOOOL Polonia! Teodorczyk dublează avantajul polonezilor cu un șut din interiorul careului, fiind găsit complet liber în apropierea porții, deși trei apărători români se aflau în centrul suprafeței de pedeapsă

Min. 20: Marius Alexe primește în careu o centrare din partea lui Gicu Grozav, dar ratează preluarea și portarul Poloniei rezolvă faza fără probleme

Min. 18: Ratare mare a României! Aurelian Chițu a primit o minge în spatele apărătorilor adverși, l-a driblat din preluare pe portarul Slowik, ieșit în întâmpinarea lui la marginea suprafeței de pedeapsă, dar șutul lui a trecut pe lângă poartă

Min. 16: GOOOOL Polonia! Pawlowski deschide scorul pentru polonezi, cu un șut la colțul lung, trimis din interiorul careului. Portarul Silviu Lung junior nu a avut nicio șansă la finalizarea mijlocașului advers

Min. 10: Fază promițătoare de atac a României, mingea ajunge la Alexe, în flancul stâng, dar centrarea acestuia, care îl căuta pe Chițu, este respinsă de un apărător polonez

Min. 7: Joc așezat în aceste momente, fără nicio ocazie până acum, dar cu România în posesie

Min. 1: Fluier de început al meciului amical dintre România și Polonia

Etichete: nationala romaniei , victor piturca , alexandru maxim , romania - polonia live , romania - polonia video , romania - polonia live video , steaua nationala piturca

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit
sabalenka
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
gigi-becali

Video Chelsea - Tottenham 2-0. Echipa lui Radu Drăgușin a ajuns la trei înfrângeri consecutive în Premier League
Chelsea v Tottenham Hotspur - Premier League - Stamford Bridge
Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația
Sandro Tonali file photo
A auzit acuzațiile la adresa lui Cristiano Bergodi și a răbufnit
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (28.02.2024)
Victor Pițurcă, verdict crunt despre noua vedetă a Universității Craiova: ”Nu se ocupă doar de fotbal”
FOTBAL:ANTRENAMENT UNIVERSITATEA CRAIOVA CU VICTOR PITURCA (3.09.2019)
Pițurcă, tranșant după ce Gigi Becali a spus că i-a făcut un ”cadou” de 1.500.000 €: ”Nu mai vorbesc în viața mea cu el”
piturca becali
"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul
Dan Șucu și Marius Șumudică au avut o întâlnire de o oră și 30 de minute! Prima reacție a patronului Rapidului
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Atacantul dorit de FCSB, avertizat de Victor Pițurcă: ”S-ar putea să fie tras pe linie moartă”