Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația
”Ești 1 la 1000”. Cum a fost încurajat Olimpiu Moruțan, după ce s-a accidentat și va rata EURO 2024
Screenshot 2024-04-28 at 16.17.17
Exclusiv 2.6 milioane de euro pentru Florin Tănase!
LIVE Premier League: Tottenham-Arsenal
Etapa 35

Video România U21 - Țara Galilor U21 2-1. "Tricolorii" au urcat pe locul 2 în grupă

29.03.2016, 10:37

Tineretul lui Cristi Dulca a obţinut o victorie extrem de importantă în preliminariile Euro 2017. "Tricolorii" mici s-au impus cu 2-1 la Mediaş în faţa Ţării Galilor, echipă care era neînvinsă în actualele calificări, şi a ajuns pe locul 2 în grupa a 5-a, profitând de egalul Bulgariei în Luxemburg (0-0).

captura bucurie romania
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Cu trei etape rămase de disputat, naţionala U21 a României a urcat pe loc de baraj pentru calificarea la Campionatul European din 2017.

În minutul 27, Hodorogea a ratat prima ocazie a partidei de la Mediaş pentru echipa lui Cristi Dulca. Fundaşul Viitorului s-a revanşat zece minute mai târziu, când a marcat din apropiere, după centrarea din corner a lui Bumba.

Galezii au primit penalty cu două minute înainte de pauză, la o intervenţie imprudentă a lui Miron. Cojocaru a apărat, însă, execuţia lui Harrison, astfel că la vestiare s-a intrat cu 1-0.

În minutul 58, Olteanun a centrat perfect de pe partea stângă şi Alex Ioniţă II a dublat avantajul României cu o lovitură de cap superbă, din plonjon.

Elevii lui Dulca puteau rezolva meciul în câteva rânduri, dar Bumba a fost blocat de portarul galez. În loc de 3-0, s-a făcut 2-1.

În prelungiri, Ţara Galilor a marcat prin Charles, după o gafă uriaşă a lui Cojocaru, dar oaspeţii nu au mai avut timp să forţeze egalarea.

S-a terminat 2-1 pentru România, care a trecut peste galezi în clasamentul grupei, cu 13 puncte.

În septembrie, România joacă acasă cu Luxemburg şi în deplasare cu Danemarca, liderul grupei.

LIVE TEXT&VIDEO

Min. 90+6 - FINAL DE MECI LA MEDIAŞ! Cu emoţii pe final, România se impune cu 2-1 şi continuă să fie în cursa pentru calificarea la Euro 2017. În urma acestui rezultat, elevii lui Dulca i-au depăşit pe britanici în clasamentul grupei a 5-a.

Min. 90+2 - GOOOOOOL Ţara Galilor, 2-1! Oaspeţii reuşesc să înscrie prin Charles, după o mare eroare a lui Cojocaru.

Min. 85 - Intrat pe teren după pauză, Tănase, probabil accidentat, a fost înlocuit de Păun.

Min. 82 - Ultima schimbare la oaspeţi. Roberts a intrat în locul lui Jones.

Min. 77 -     Evans a primit cartonaşul galben.

Min. 77 - A doua schimbare în echipa României. Andrei Ivan a intrat în locul lui Rotariu.

Min. 75 - O nouă schimbare la oaspeţi. Weeks i-a luat locul lui Sheehan.

Min. 72 - Bumba, din nou aproape de gol. "Decarul" României a tras superb din colţul careului, căutând vinclul, dar portarul oaspeţilor a avut un reflex foarte bun şi a respins în corner.

Min. 71 - Schimbare efectuată de Dulca. Florin Tănase a intrat în locul lui Alex Ioniţă II.

Min. 68 - Dintr-o greşeală a lui Puşcaş s-a născut o ocazie a oaspeţilor, care, pe contraatac, puteau reduce din diferenţă. Hedges a trimis, însă, departe de poartă, din poziţie favorabilă.

Min. 61 - România se putea desprinde decisiv, prin Bumba, al cărui şut de la marginea careului a fost respins de portarul galez. În aceeaşi fază, mingea a ajuns din nou la Bumba, care a tras încă o dată, dar faza s-a încheiat doar cu un corner.

Min. 58 - GOOOOOOOOOOOOL, 2-0 România! Alexandru Ioniţă II a dublat avantajul "tricolorilor", cu o superbă lovitură de cap, din plonjon. Centrarea foarte bună de pe partea stângă i-a aparţinut lui Olteanu.

Min. 56 - Schimbare la galezi. A ieşit O'Sullivan şi a intrat Charles.

Min. 51 -     Cartonaş galben primit de Lockyer.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 - PAUZĂ LA MEDIAŞ! România conduce cu 1-0, prin golul marcat de Hodorogea. Oaspeţii au ratat un penalty în finalul reprizei, prin Harrison.

Min. 43 - Lovitura de pedeapsă a fost ratată de Harrison, a cărui execuţie a fost apărată de Cojocaru.

Min. 42 -     Penalty pentru Ţara Galilor şi galben pentru Miron, care l-a faultat în careu pe Burns

Min. 37 - GOOOOOOOOOOOL, 1-0 România! Hodorogea a deschis scorul, la primul şut pe poartă al meciului. Fundaşul "tricolorilor"a trimis în plasă din apropiere, după un corner bătut inteligent de Bumba.

Min. 32 -     Cartonaş galben şi pentru Harrison.

Min. 27 - Replica oaspeţilor a venit imediat, prin Harrison, care a tras periculos din interiorul careului, dar execuţia sa a fost blocată de Miron, iar Cojocaru a reuşit să evite cornerul.

Min. 27 - Cea mai mare ocazie a elevilor lui Dulca până în acest moment a fost ratată de Hodorogea, care a reluat slab, cu stângul, din apropiere, după o lovitură de colţ şi o respingere greşită a apărării galeze.

Min. 15 -     Răzvan Marin primeşte primul galben al meciului.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

UPDATE 17:10 - Pentru partida din această seară, selecţionerul Cristi Dulca a ales următorul prim 11: Cojocaru - Hodorogea, Miron, Țîru (cpt), Olteanu - Popescu, Marin - Rotariu, Ioniță II, Bumba - Pușcaș

Rezerve: Stoian - Cristea, Păun, Nedelcearu, Voduț, Ivan, Tudorie, Tănase

Ţara GalilorO'Brien - Jones, Yorwerth, Lockyer, J. Evans - Hedges, L. Evans, Sheehan, Harrison - O'Sullivan, Burns

Antrenor: Geraint Williams

Rezerve: Crowe - Wharton, Smith, Weeks, Roberts, Charles

Etichete: tara galilor , romania tineret , romania meci

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15

Exclusiv ”Dan Petrescu?”. Gigi Becali a provocat hohote de râs în direct, după ce FCSB a luat titlul
3
Live Score&Video Tottenham - Arsenal 1-1, ACUM, în direct la DGS 1. Nottingham - City e la 18:30, pe DGS 2
Tottenham Hotspur v Arsenal, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 15 Jan 2023
Câți bani a plătit Gigi Becali pentru transferuri la FCSB în ultimii nouă ani: putea cumpăra jumătate de Haaland
gigi haz
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO
Salma Hayek, în mediul ei preferat: în costum de baie, la soare. Actrița de 57 de ani are silueta și tonusul unei tinerele
Ce se întâmplă cu oferta primită de Radunovici de a prelungi cu FCSB. Detalii din negocierile cu Gigi Becali
S-au dat de gol la petrecerea FCSB! Riscă să fie amendați. „Orice fum costă 5.000 de euro”
Nicole Kidman, strălucitoare precum un trofeu Oscar. Blonda și-a etalat silueta zveltă și statuară într-o rochie aurie cu paiete
Megan Thee Stallion, nud pe coperta unei reviste. Artista, dezvăluiri după ce Tory Lanez a împușcat-o în picior
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
De câte ori a invadat Rusia teritoriul României? Ecaterina cea Mare, prima care a intrat în Moldova
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie