Cupa Romaniei - Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Hermannstadt Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Herma
Exclusiv Ioan Ovidiu Sabău n-a semnat prelungirea contractului cu 'U' Cluj! Precizarea făcută în direct
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (9.10.2023)
Ioan Ovidiu Sabău a semnat!
elias il luce salonic
Foto Antrenorul FCSB-ului, invitat-surpriză la meciul lui PAOK
Fotbal European

Video Hermannstadt - 'U' Cluj 1-2. "Șepcile roșii" au întors scorul și s-au calificat în semifinalele Cupei

05.04.2023, 20:55

"U" Cluj este a doua echipă calificată în semifinalele Cupei României. "Șepcile roșii" au fost conduse de Hermannstadt la pauză, dar au întors scorul.

FOTBAL:FC HERMANNSTADT-UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI (5.04.2023)
Hermannstadt - U Cluj / Foto: Sport Pictures
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Hermannstadt - 'U' Cluj 1-2. Sibienii au condus la pauză

Hermannstadt a avut primele două ocazii ale meciului, prin Ene și Mino Sota, dar clujenii au dat replica prin Ze Gomes, care nu l-a putut învinge pe Muțiu. Cei care au deschis scorul au fost sibienii, prin Alhassan, în minutul 41.

Trupa lui Măldărășanu a început și repriza a doua cu o ocazie, prin "omul de națională", Opruț, dar cei care au marcat au fost clujenii. Chipciu, introdus la pauză, a egalat după o acțiune frumoasă.

Hermannstadt - 'U' Cluj 1-2. În semifinale, clujenii vor întâlni UTA

Echipa lui Sabău a forțat, iar portarul a respins cu piciorul șutul lui Tescan. Cu un sfert de oră înainte de final, U Cluj a marcat din nou, prin Thiam, care a fost și el rezervă.

Ultima oportunitate a meciului i-a aparținut lui Hermannstadt, prin Butean, însă sibienii nu au mai putut egala. Astfel, U Cluj merge în semifinale, unde o va întâlni pe UTA.

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - U Cluj 1-2:

LIVE VIDEO Hermannstadt - U Cluj 1-2

Min. 90+3: Final de meci. Hermannstadt - U Cluj se termină 1-2, iar "Șepcile roșii" sunt în semifinalele Cupei, acolo unde o vor întâlni pe UTA.,

Min. 90+1: Iliev (U Cluj) e avertizat.

Min. 89: Thiam (U Cluj) e avertizat.

Min. 88: Ocazie mare Hermannstadt. Butean e lansat perfect, șutează la colțul lung, dar portarul are o intervenție excelentă.

Min. 87: Două schimbări la Hermannstadt: Limaj intră în locul lui Alhassan și Iancu, în locul lui Oroian.

Min. 78: Fault extrem de dur al lui Martic asupra lui Oroian, dar jucătorul de la U Cluj primește doar galben.

Min. 75: Gol U Cluj. Bic îl deposedează pe Stoica, pasează cu călcâiul la Oancea, care trimite la Thiam, iar acesta înscrie cu un șut plasat.

Min. 74: Schimbare la Hermannstadt. Gabi Iancu intră în locul lui Biceanu.

Min. 72: Schimbare la U Cluj: Martic intră în locul lui Tescan.

Min. 72: Chipciu (U Cluj) e avertizat pentru un fault dur la Bărbuț.

Min. 68: Mino Sota (Hermannstadt) e avertizat.

Min. 62: Schimbare la U Cluj: Thiam intră în locul lui Ze Gomes.

Min. 59: Schimbări la Hermannstadt: Bărbuț intră în locul lui Petrescu și Paraschiv, în locul lui Babic.

Min. 58: Ocazie U Cluj. Ze Gomes pasează foarte bine pentru Tescan, dar șutul acestuia e parat cu piciorul de portar.

Min. 51: Gol U Cluj. Chipciu egalează după o acțiune personală în care trece ușor de Mino Sota și șutează din afara careului. Mingea e deviată ușor de Ene și intră în poartă.

Min. 48: Ocazie Hermannstadt. Butean centrează de pe dreapta, mingea e deviată până la Oroian, care pasează la Opruț, care șutează în diagonală, dar mingea e deviată de Haită și Iliev.

Min. 46: Trei schimbări la U Cluj: Filip intră în locul lui Remacle, Chipciu îl înlocuiește pe Nistor, iar Bic, pe Simion.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Hermannstadt - U Cluj 1-0.

Min. 41: Gol Hermannstadt. Opruț centrează de pe stânga, Alhassan reia cu capul, de lângă Goranov și deschide scorul.

Min. 40: Ocazie Hermannstadt. Remacle și Simion nu se înțeleg, Opruț profită și vine din spate, dar Ispas respinge.

Min. 37: Ocazie U Cluj. Oroian îi pasează lui Ze Gomes, care șutează din întoarcere, din afara careului, dar prinde Muțiu.

Min. 34: Ocazie U Cluj. Ze Gomes șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

Min. 29: Ocazie Hermannstadt. Alhassan pasează filtrant pentru Babic, dar portarul iese și reține în ultima clipă din fața acestuia.

Min. 26: Ocazie Hermannstadt. Oroian centrează din lovitură liberă, dar Mino Sota reia cu capul peste poartă, din câțiva metri.

Min. 19: Ocazie Hermannstadt. Petrișor Petrescu centrează din corner, Ene reia cu capul, dar portarul reține de lângă bară.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Hermannstadt: Muțiu - Butean, Ene, Stoica, Opruț - Mino Sota, Biceanu - Petrescu, Alhassan, Oroian - Babic
Rezerve: Letica, Antoche, Issah Saeed, Medina, Iancu, Bărbuț, Limaj, Iancu, Paraschiv
Antrenor: Marius Măldărășanu

'U' Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov - Remacle, Simion, Nistor, Haită - Tescan, Jose Gomes
Rezerve: Gorcea, Miron, Chipciu, Filip, Martic, Bic, Stoica, Thiam, Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Hermannstadt - U Cluj, Live Video 19:00, Digi Sport 1. Cine va câștiga va disputa cu UTA Arad semifinala Cupei

Hermannstadt - U Cluj, al doilea "sfert" al Cupei României la fotbal, este programat în această seară, pe noua arenă din Sibiu. Opune două echipe care au destule dureri de cap în campionat, dar nimeni nu-și permite să ignore trofeul până la care mai sunt doar doi pași.

Marți seară s-a disputat primul sfert de finală al Cupei României la fotbal, în care UTA a învins cu 1-0 pe U Craiova 1948 și s-a calificat în semifinalele competiției.

"Datorită câștigării grupei, jucăm acasă acest sfert de finală acasă. Când Dumnezeu îți dă, atunci trebuie să iei cu tot sufletul. Mă gândesc foarte mult la trofeu, dar până la el avem meciul de miercuri.

Va fi un joc greu, U Cluj ne-a tot bătut în acest campionat, și tur și retur, cred că a venit și vremea noastră. Va trebui să avem atitudine. Va fi un meci de luptă, cu o echipă agresivă", a declarat Marius Măldărășanu (47 de ani) cu o zi înaintea meciului.

Chiar dacă U Cluj a câștigat ambele partide, 1-0 la Cluj și tot 1-0 la Sibiu, Ioan Ovidiu Sabău a oferit o declarație din care se poate trage concluzia că jocul de campionat este mai important.

"Este un meci foarte important pentru noi. Respectăm competiția și vom face tot ce putem ca să ne calificăm. Tratez foarte corect meciul de Cupă, e foarte important. Dar și mai important este jocul de sâmbătă, cu U Craiova, din campionat, pe care trebuie să-l pregătim foarte bine", a spus, la rândul său, Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani).

• Câștigătoare Sfert 3 - UTA Arad

Finala Cupei României ediția 2022-23 e programată pe 24 mai 2023, pe un stadion care urmează să fie stabilit.

Premii totale de 1,2 milioane de euro în Cupa României

Prin noul format competiţional ne propunem să fim mai aproape de suporterii tuturor cluburilor din România. Cupa României are un potenţial mult mai mare de dezvoltare şi ne dorim să fie o competiţie de interesant toate fazele sale, care să aducă un număr cât mai mare de spectatori pe stadioane şi implicit audienţe TV superioare, dar şi o îmbunătăţirea nivelului de joc.

Din dorinţa de a avea un design competiţional optim am apelat la compania Hypercube, o companie care a contribuit şi la dezvoltarea unor formate de la Champions League sau Europa League.

Noul format competiţional asigură creşterea premiilor totale cu aproximativ 50% chiar din primul sezon. Vorbim de 1,2 milioane de euro plus TVA, ca fond total de premiere. Se va schimba şi sistemul de premiere, fiecare punct câştigat se va bonusa din punct de vedere financiar”, a declarat Răzvan Burleanu la momentul schimbării formatului.

Etichete: ioan ovidiu sabau , marius maldarasanu , video hermannstadt-u cluj , sfert de finala cupa romaniei la fotbal

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid
21
Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City
Screenshot 2024-05-15 092336
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704

Exclusiv Au dat lovitura! Câți bani a câștigat fiecare jucător de la Corvinul pentru Cupa României
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Foto Cele 10.000.000€ investite în ”bijuteria” Bucureștiului încep să se vadă: ultimele detalii de la Berceni Arena
patinoar6
Florin Talpan nu a iertat pe nimeni: atac la FCSB și replică pentru Ilie Năstase!
talpan
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Exclusiv Întrebat de Rapid, Ioan Ovidiu Sabău a început să râdă: ”Te-am încuiat!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (27.11.2023)
Kim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Lidia Buble, într-un top extrem de decoltat. Val de reacții în mediul online: „Cea mai frumoasă femeie”
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
„Pistruiatul" s-a însurat la 18 ani. De ce n-a vrut să-și mai vadă fiul? Costel Băloiu, la 65 de ani
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO
O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!