martinez
Emi Martinez a primit două ”galbene” într-un meci, unul la penalty-uri, dar nu a fost eliminat! Acum, UEFA l-a suspendat
240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”
tricou-chiriches
Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

Nicolae Dică, resemnat după înfrângerea cu West Ham: ”Nu reușim să scăpăm de o minge, să dăm cu ea în tribună”

09.09.2022, 00:31

FCSB a pierdut primul meci din grupele Conference League, scor 1-3, cu West Ham, la Londra, după ce a deschis scorul în prima repriză prin Andrei Cordea.

Nicolae Dica / Foto: Sport Pictures
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Nicolae Dică (42 de ani), antrenorul FCSB-ului, a tras concluziile la finalul meciului de la Londra. Acesta a scos în evidență ce a dus la înfrângerea echipei sale.

Nicolae Dică, după înfrângerea FCSB-ului cu West Ham

Nicolae Dică este de părere că lovitura de la 11 metri dictată de arbitru în repriza a doua a făcut-o pe West Ham să întoarcă rezultatul partidei.

Păcat că am făcut acel cadou, până atunci am făcut un joc foarte bun, efensiv am stat foarte bine. Și noi ne-am creat ocaziile noastre. Repriza a doua a fost foarte bună. Ei până la acel penalty nu au vut nicio ocazie. De la acel penalty au venit peste noi și au mai marcat de două ori.

Nu reușim să scăpăm de o minge, să dăm cu ea în tribună. Din păcate, ăsta a fost jocul. 70 de minute ne-am ridicat la nivelul lor, o echipă din Anglia, cu jucători aduși cu 60 de milioane. Trebuie să știm să ducem jocul 90 de minute. Așa greșeli am făcut și în campionat.

Senzaționali (n.r. suporterii români). Îi felicit pe această cale, din păcate, nu am reușit să câștigăm jocul. Noi avem meciul din campionat, apoi pregătim meciul din Europa. Treuie să fim pregătiți, că și ei joacă din trei în trei zile. Trebuie să câștigăm și în campionat”, a declarat Nicolae Dică, la finalul meciului cu West Ham, la Pro Arena.

În urma rezultatului de la Londra, FCSB se află pe ultimul loc în grupa B de calificare din Conference League.

FCSB a sperat la un rezultat pozitiv în Anglia

Prima repriză a fost una în care West Ham a controlat ostilitățile, a avut posesia, însă FCSB a avut avantaj pe tabelă, după golul marcat de Andrei Cordea, din pasa excelentă a lui Darius Olaru, în minutul 35.

Apărătorii celor de la FCSB au evoluat fără greșeală, iar West Ham a încheiat repriza fără șut pe poarta lui Târnovanu. Lucru greu de realizat chiar și pentru formațiile din Premier League.

În actul secund, David Moyes a operat trei schimbări din primul minut, dar fără succes. Din nou, lipsă totală de imaginație și inspirație, până la fatidicul minut 67.

Ștefan Târnovanu s-a ciocnit de Maxime Cornet, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Bowen a marcat, iar din acel moment jocul a curs către o singură poartă.

West Ham a mai punctat de două ori, prin Emerson și Antonio și a obținut in extremis primele trei puncte din această grupă B din Conference League.

Pentru FCSB urmează partida cu Anderlecht, pe Arena Națională, joia viitoare (15 septembrie), în timp ce West Ham se va deplasa în Danemarca, pentru meciul Cu Silkeborg.

Etichete: nicolae dica , nicolae dica fcsb , fcsb conference league , grupele conference league , wets ham fcsb

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat din Cehia la o terasă din România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21

Chelsea e gata să facă transferul verii! Îl vrea pe starul de 117.500.000€
Captură de ecran 2024-05-02 105206
Exclusiv Baiaram e OUT! Țara surpriză în care e trimis la tratament fotbalistul Craiovei
FOTBAL:FC U CRAIOVA-UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.03.2024)
"Pleci de la FCSB?" Ce răspuns a dat Risto Radunovic în presa din Muntenegru
Nu e FC Botoșani! Nicolae Dică a numit prima echipă care va retrograda din SuperLigă: ”Are toate șansele”
Screenshot 2024-02-26 at 22.16.50
La pauză, ”Coman a țipat în vestiar și a intrat în toată lumea”. Ce s-a întâmplat după
coman
Elizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"
Ștefan Baiaram, out tot restul sezonului la Craiova! Pierdere mare pentru Costel Gâlcă
Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
Nadal, ultimul meci la Madrid cu lacrimi în tribune: imaginile fac înconjurul lumii Video
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
S-a schimbat legea RCA pentru toți șoferii din România, o lovitură fără precedent pentru români
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Turul semifinalelor Conference League | Aston Villa - Olympiakos / Fiorentina - Club Brugge, LIVE TEXT pe digisport.ro