Hearts FC vs PAOK FC Soccer Conference League
Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK Salonic a urcat pe primul loc în Grecia: ”Nu mi-a fost teamă”
Cui a dedicat Răzvan Lucescu victoria reușită în derby-ul cu Panathinaikos: ”Trăiește foarte intens”
BeFunky-collage (1)
Gabi Tamaș a spus ce îi lipsește lui Radu Drăgușin: ”De asta stă mai jos”
Fotbal Club

VIDEO Grecia - Coasta de Fildeș 2-1. Samaras a marcat din penalty, în prelungiri, golul calificării

24.06.2014, 17:39

Grecia s-a calificat în optimile de finală ale CM 2014 după un final dramatic al meciului contra Coastei de Fildeș, ultimul din faza grupelor. Elenii ies prima oară în istoria participărilor lor la mondiale din grupă grație unui gol înscris din penalty, în ultimul minut al prelungirilor.

grecia samaras
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Disputa de la Fortaleza a început cum nu se poate mai prost pentru Fernando Santos, portughezul de pe banca Greciei. Panagiotis Kone a fost înlocuit încă din minutul 10, accidentat. Apoi, după încă un sfert de oră a ieșit lovit portarul Karnezis.

CLICK AICI PENTRU VIDEO REZUMATUL PARTIDEI GRECIA - COASTA DE FILDEŞ 2-1

Parcă înverșunați de aceste două lovituri, elenii au avut prima ocazie a meciului la un contraatac perfect, Cholebas șutând direct în transversală, de la marginea careului, în minutul 33. Iar după 9 minute, Samaris, înlocuitorul lui Kone, avea să deschidă scorul. Mai întâi a interceptat balonul la 30 de metri de poarta ivoriană, i-a pasat lui Samaras, apoi a reprimit de la acesta și a șutat fără vreo șansă pentru Boubacar Barry.

Bara avea să-i salveze de golul al doilea pe ivorieni și în minutul 68, când Karagounis a trimis în transversală de la 35 de metri. Grecii s-au apărat organizat și au preferat să iasă rapid pe contre, lăsându-se dominați, și până la urmă africanii au reușit să egaleze.

Bony a marcat din pasa lui Gervinho și la 1-1 Coasta de Fildeș era în optimi. Egalitatea s-a păstrat pe tabelă încă aproape 20 de minute, încă 5 peste cele regulamentare, chiar dacă Grecia a arătat în acest interval că știe să și atace.

A mai avut o bară, prin Torosidis, și a dus mingea constant în careul lui Barry. De marcat a făcut-o însă din penalty, unul discutabil. Samaras a intrat în care talonat de Sio, s-a împiedicat de piciorul acestuia, apoi a dat cu stângul în dreptul și arbitrul ecuadorian Carlos Vera a dictat penalty. Acelaşi Samaras a transformat și astfel, una dintre optimile braziliene va fi Costa Rica – Grecia!

LIVE TEXT

FINAL! GRECIA SE CALIFICĂ ÎN OPTIMI CU UN GOL DIN PENALTY ÎN ULTIMUL MINUT!

Min. 90+2: GOOOOL GRECIA! GOOOOL SAMARAS!

Min. 90+1: PENALTY GRECIA! SAMARAS SE ÎMPIEDICĂ ÎN CAREU ȘI SE DICTEAZĂ PENALTY! SIO nu l-a faultat, atacantul elen s-a împiedicat apoi de ivorian de unul singur și arbitrul ecuadorian Carlos Vera dictează lovitură de la 11 metri.

VIDEO 3D Golul lui Samaras, din penalty:

Min. 90: Ivorienii scapă pe contraatac 5 contra 2, dar se încurcă, sunt blocați și până la urmă Yaya Toure șutează slab în brațele lui Glykos.

Min. 82: Gervinho iese, intră Sio.

Min. 80: Torosidis centrează de pe dreapta, o face greșit, dar mingea se duce în bara porții ivoriene.

Min. 78: Iese Drogba și intră Diomande.

Min. 77: Iese veteranul Karagounis, 37 de ani, intră Gekas.

Min. 74: GOOOOOL COASTA DE FILDEȘ! GOOOOOL BONY! Gervinho pătrunde pe stânga, pasează în centrul careului, de unde Bony trimite din prima, în plasă! Grecia - Coasta de Fildeș 1-1! Ivorienii sunt în optimi la acest scor!

VIDEO 3D Golul lui Bony:

Min. 73: Yaya Toure a centrat din corner, de pe dreapta, Bamba reia din cădere, cu capul, dar trimite alături.

Min. 71: Christodoulopoulos șutează în forță, de la 35 de metri, din lovitură liberă, puțin peste transversală.

Min. 70: Serey Die vede galben pentru un fault din spate asupra lui Cholevas.

Min. 68: Karagounis torpilează transversala porții ivoriene, de la 35 de metri!

Min 62: Kalou este avertizad după un faul în marginea careului, la un contraatac extrem de periculos al grecilor.

Min. 61: Iese Tiote și intră Bony.

Min. 58: Salpingidis șutează de la distanță, din lateral dreapta, dar Boubacar Barry e pe fază și respinge.

Min. 49: Tiote șutează din prima de la 19 metri, dar Glykos e pe fază și reține.

Min. 46: Christodoulopoulos șutează de la marginea careului, periculos, dar mingea e deviată de un fundaș ivorian.

Min. 46: S-a reluat partida.

PAUZĂ

Min, 42: GOOOOOL GRECIA! GOOOOOL SAMARIS! Intercepție Samaris, la 30 de metri de poarta ivoriană, un-doi cu Samaras și șut de la marginea careului! Grecia - Coasta de Fildeș 1-0!

Min. 37: Drogba vede galben după un atac asupra lui Samaris.

Min. 34: Lovitură liberă de las 20 de metri în favoarea elenilor, Karagounis șutează pe jos, dar Boubacar Barry reține.

Min. 33: Contraatac devastator al grecilor. Samaras îl deschide pe Cholebas, acesta șutează de la marginea careului, din alergare, în transversală!

Min. 24: A doua schimbare la eleni. Iese tot accidentat Karnezis și intră Glykos.

Min. 17: Jocul este întrerupt deoarece portarul Krnezis primește îngrijiri medicale, acuzând dureri la spate.

Min. 15: Karagounis centrează pe jos, Salpingidis ajunge la minge, dar e blocat în momentul în care o atinge de portarul Boubacar Barry.

Min. 14: Kalou a centrat de pe dreapta, periculos în fața porții, dar Krnezis a reținut excelent în fața lui Drogba.

Min. 12: Iese Panagiotis Kone, accidentat, intră Samaris.

Min. 10: Un meci cu multe dueluri directe, fizice, și mai multe întreruperi din cauza accidentărilor. Nicio ocazie de poartă în primele 10 minute.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas - Maniatis, Christodoulopoulos, Kone - Karagounis, Samaras, Salpingidis
Antrenor: Fernando Santos

Coasta de Fildeș: Boubacar Barry - Aurier, Kolo Toure, Bamba, Boka - Serey Die, Yaya Toure, Tiote - Gervinho, Drogba, Kalou
Antrenor: Sabri Lamouchi

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: grecia , cm 2014 , coasta de fildes , grecia coasta de fildes avancronica , grupa c cm 2014

O profesoară a aflat că iubitul o înșală și a pus la punct un plan sinistru de răzbunare. S-a dat de gol povestind totul în jurnal

O profesoară de școală primară din Marea Britanie a pledat vinovată la mijlocul procesului în care...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar
Screenshot 2024-04-28 at 20.00.07

Liverpool s-a săturat! L-a scos la vânzare pe Mohamed Salah și i-a setat prețul
West Ham United v Liverpool, Premier League - 27 Apr 2024
A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene
Ligue 1 Uber Eats - Stade Rennais v Stade Brestois 28-04-2024
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Christina Aguilera, mai slabă ca oricând. Artista a făcut spectacol în Las Vegas într-un body nude și cizme lungi
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
România ia din SUA, la suprapreț, tancuri Abrams ce nu pot fi transportate pe drumurile țării
Tunelurile și catacombele secrete de sub România: Există peste 500 de astfel de structuri, iar Ceaușescu voia să circule cu mașina pe sub București
Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ”
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!