Logo in der Allianz Arena, FC Bayern München v Eintracht Frankfurt, Fußball, Google Pixel Frauen-Bundesliga 2023/2024, 4
Lovitura primită de Bayern Munchen înaintea returului cu Real Madrid din Champions League
Pep Guardiola file photo
Jucătorul l-a convins! Guardiola l-a monitorizat în Dortmund - PSG 1-0 și acum vrea să îl aducă la Manchester City
florin prunea
Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Exclusiv Stelea, verdict dur după Young Boys - CFR Cluj: "Una e să vinzi jucători pe 1 leu, alta e să ai o strategie"

11.08.2021, 18:52

CFR Cluj a fost eliminată de Young Boys Berna în turul 3 preliminar din Champions League, după 1-3 în Elveția, iar Bogdan Stelea a încercat să explice eșecul campioanei.

bogdan stelea
Bogdan Stelea, în studioul Digi Sport / Foto: captură Digi Sport
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Fostul portar al Generației de Aur spune că fotbalul românesc nu mai poate ajunge în grupele Champions League cât timp nu există o strategie clară din partea cluburilor: "Noi tot avem senzația că merităm mai mult. Nivelul scade de la an la an, iar problemele sunt din ce în ce mai evidente. Cât timp nu știm exact la ce nivel suntem, intrăm în tot felul de dezbateri.

Bogdan Stelea: "Încă nu știm ce vrem! Una e să vinzi jucători pe 1 leu, alta e să ai o strategie"

Încă nu știm ce vrem! Toată lumea joacă pentru rezultat. Orice patron vrea să vândă jucători, eu îi înțeleg, dar trebuie să ne gândim în ce mod vindem. Una e să câștigi 1 leu, 2 lei, iar alta e să ai o strategie, să faci performanță în cupele europene și apoi să vinzi. CFR va fi condiționată mereu de nivelul la care joacă săptămână de săptămână.

Aseară, CFR a fost dominată copios pe alocuri din punct de vedere fizic. De asta spun că trebuie să ne dăm seama ce vrem. Fie ne pregătim să jucăm la contraatac, fie ne pregătim să atacăm, ceea ce presupune că fii mai puternic. Noi vrem să atacăm mai lent și nu poți să faci asta. Trebuie să decidem cum vrem să jucăm", a spus Stelea, în cadrul emisiunii Fotbal Club, în direct la Digi Sport.

CFR Cluj se va duela cu Steaua Roșie Belgrad în playoff-ul Europa League. Meciurile se dispută pe 19 și 26 august. Învingătoarele se califică în grupe, iar pierzătoarele merg în aceeași fază din Conference League.

VIDEO Rezumatul meciului Young Boys - CFR Cluj

Young Boys - CFR Cluj 3-1. Eliminare dureroasă pentru elevii lui Șumudică! Ardelenii merg în play-off-ul Europa League

CFR Cluj a început foarte bine duelul din manșa secundă. În minutul 4, ardelenii au deschis scorul după ce Deac a recuperat în interiorul careului. Acesta i-a pasat lui Omrani care l-a învins cu ușurință pe portarul celor de la Young Boys Berna.

În minutul 12, Păun și-a încercat norocul cu un șut din afara careului, dar balonul a trecut pe lângă poarta apărată de Feivre.

Young Boys putea egala în minutul 16, când Siebatcheu a ajuns la o centrare și a trimis cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Arlauskis.

În minutul 19, Sigurjonsson a avut o ocazie foarte bună, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

Cu toate acestea, egalitatea a fost restabilită în minutul 23, când Siebatcheu a trimis tot cu capul, dar de data aceasta, mingea a intrat în plasa porții lui Arlauskis. Doar două minute mai târziu, Ngamaleu a șutat din afara careului și a înscris un gol superb. Arlauskis nu a avut nicio șansă.

Scorul putea deveni 3-1 în minutul 34, când Christian Fassnacht a pătruns în careu și a șutat în dreapta lui Arlauskis. Manea a avut o intervenție superbă și a păstrat scorul neschimbat.

Pe finalul primei reprize, Siebatcheu a reușit dubla după ce a ajuns la o pasă în interiorul careului și a șutat pe jos.

În minutul 47, Young Boys își putea majora avantajul. Elia a șutat puternic din afara careului. Arlauskis a anticipat colțul, dar balonul a trecut de goalkeeper și a lovit bara.

În minutul 55, partida a avut parte de o fază controversată. Omrani a încercat să pătrundă în careul celor de la Young Boys, dar a fost dărâmat de Martins. Cu toate acestea, arbitrul a lăsat partida să continue.

În minutul 58, Păun putea să reducă din diferență când Deac a executat lovitura liberă. Acesta i-a pasat scurt lui Păun care a reluat din prima puțin peste poarta lui Faivre.

CFR Cluj a rămas în zece jucători după eliminarea lui Alexandru Păun care a lovit balonul după fluierul arbitrului, deși avea deja un cartonaș galben. Arbitrul i-a arătat al doilea cartonaș și l-a trimis la vestiare.

Etichete: preliminarii champions league , cfr cluj in champions league , video champions league , fotbal club , meciuri cfr cluj , cfr young boys , live video cfr cluj young boys

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

wanda nara
După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el
walker
Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist
FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (12.09.2022)

Foto Ce s-a întâmplat în capitala Spaniei, după ce Real Madrid a câștigat titlul în La Liga. Cum au procedat ”Galacticii”
Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo
Screenshot (419)
Săptămâna și scandalul la Dinamo! Ce le-au strigat suporterii jucătorilor lui Kopic, după remiza cu ”U” Cluj
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
3.300 lei amendă pentru foliile de pe geamurile mașinii. RAR explică ce tipuri își pot pune șoferii
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Așa ar arăta traseul FCSB-ului în preliminariile UEFA Champions League! O variantă abordabilă și una ”horror”
The ball with the champions league logo during the Uefa champions league match between SSC Napoli vs Braga at the Diego

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”