Paris: UEFA Champions League Football Match PSG-FC Barcelona, 2-3.
Un fotbalist de la Barcelona a fost amenințat cu moartea, după eliminarea din UCL: ”Lumea e crudă”
Harry Kane ”îl amenință” pe Jude Bellingham, chiar înainte de Bayern - Real Madrid
ionut-pantiru
Exclusiv Suprinzător! Anunțul lui Gigi Becali despre jucătorul de la FCSB căruia ”îi plătește salariul degeaba de 3 ani”
Fotbal Club

Juventus a câștigat cu 2-1 pe Wembley și merge în sferturile UCL. Basel, victorie de palmares la Manchester

07.03.2018, 23:50

Juventus și Manchester City sunt cele două formații care au obținut miercuri biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Dacă în cazul formației lui Guardiola lucrurile erau clare încă după duelul din Elveția, câștigat de cetățeni cu 4-0, campioana Italiei a avut o misiune mult mai grea la Londra, cu Tottenham.

ucl
  • EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

După 2-2 în tur și 1-0 la pauză pentru englezi, Juventus a întors rezultatul în partea secundă grație reușitelor semnate de argentinienii Higuain și Dybala. S-a terminat 2-1 pentru Juventus. Același scor s-a înregistrat și la Manchester, acolo unde FC Basel a obținut doar o victorie de palmares în fața lui City. Până în acest moment, patru formații s-au calificat în sferturi: Real Madrid, Liverpool, Juventus și Manchester City.

Săptămâna viitoare sunt programate partidele retur din celelalte 4 optimi. Marți, AS Roma primește vizita lui Șahtior în timp ce Sevilla joacă pe terenul lui Manchester United, în timp ce miercuri Bayern merge la Istanbul pentru duelul cu Beșiktaș iar Barcelona întâlnește pe Chelsea pe Camp Nou.

UEFA Champions League şi Europa League se văd în reţeaua RCS-RDS! Abonaţii RCS&RDS vor putea urmări cele mai tari meciuri din UEFA Champions League şi Europa League. Look TV, Look Plus şi Pro TV vor transmite cele mai importante partide.

Până la meciurile de săptămâna viitoare, puteți urmări duelurile din Europa League.

Joi, 7 martie:

Dortmund - Salzburg, 20:00, Look TV

Atletico Madrid - Lokomotiv Moscova, 20:00, Look Plus

Lazio - Dinamo Kiev, 22:05, Look TV

Marseille - Athletic Bilbao, 22:05, Look Plus

Finala Champions League se va disputa pe 26 mai, la Kiev. Ultimul act al Europa League va avea loc la Lyon, pe 16 mai.

Min 90+3: Final de partidă și pe Wembley! Juventus a câștigat  cu 2-1 și merge în sferturile Ligii Campionilor, acolo unde s-au calificat deja Real Madrid, Liverpool și Manchester City.

# Final de partidă la Manchester. FC Basel a câștigat cu 2-1, dar echipa care merge mai departe este Manchester City, grație victoriei cu 4-0 din tur.

Min 89: BARĂ TOTTENHAM! Final nebun de meci pe Wembley, acolo unde londonezii atacă în valuri. Kane a fost aproape să restabilească egalitatea, dar mingea trimisă de englez cu capul s-a dus în bară apoi a fost respinsă de pe linia porții de fundașii lui Juventus.

Min 82: OCAZIE TOTTENHAM! Heung-Min Son a finalizat cu un șut violent, de la 20 de metri, un atac prelungit al englezilor. Mingea a mușcat pământul și a trecut agonizant pe lângă bara porții lui Buffon.

# OCAZIE MANCHESTER CITY! Intrat pe teren în locul lui Gundogan, Diaz s-a aflat la finalizare, la capătul unui contraatac al cetățenilor. Spaniolul de 18 ani a tras puternic, la colțul scurt, dar portarul elvețienilor a respins.

# GOOOOOL FC BASEL! La fel ca și Juventus, elvețienii reușesc să întoarcă scorul. Lang l-a învins pe Claudio Bravo cu un șut puternic, la colțul scurt, după o pasă filtrantă a lui Elyounoussi. Reușita nu schimbă însă cu nimic calculele calificării. Manchester City conduce cu 5-2 la general.

Min 66: GOOOOOL JUVENTUS! GOOOL DYBALA! Lansat perfect în adâncime de Higuain, Dybala a scăpat singur cu Lloris și nu l-a iertat pe portarul lui Tottenham. La acest scor, Juventus merge mai departe în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Până la golul de la Londra, Dybala era jucătorul din UCL care trimisese cele mai multe șuturi fără să marcheze (28).

# Higuain are acum 9 goluri în ultimele 7 meciuri jucate pentru Juventus în toate competițiile.

Min 64: GOOOOOL JUVENTUS! GOOOL HIGUAIN! Argentinianul a restabilit egalitatea! Lichsteinter a centrat din flancul drept, Khedira a prelungit cu capul, iar Higuain a reluat în plasă, pe lângă Lloris, din marginea careului mic. A fost primul șut pe poartă trimis de campioana Italiei.

Min 62: OCAZIE JUVENTUS! Dybala a căutat vinclul porții lui Lloris cu o execuție din prima, după o centrare respinsă greșit de defensiva lui Tottehnam. Mingea trimisă de decarul argentinian nu prinde însă cadrul porții.

Min 46: Au început reprizele secunde ale celor două partide. Tottenham conduce pe Juventus cu 1-0, în timp ce Manchester City și FC Basel se află la egalitate, 1-1. Heung-Min Son, autorul golului lui Tottenham, are 16 goluri marcate în toate competițiile, iar 14 dintre ele au venit pe Wembley.

Min 45: Fluier final al primei reprize și la Londra. Tottenham conduce cu 1-0, scor la care Juventus trebuie să înscrie de două ori fără să mai primească niciun gol pentru a rămâne în competiție.

# Final de primă repriză pe Etihad. La pauză, Manchester City și Basel sunt la egalitate, 1-1. În tur, City a câștigat cu 4-0.

Min 40: OCAZIE JUVENTUS! Replică imediată a torinezilor. Pjanic a tras puternic, la colțul lung, dar balonul a trecut puțin pe lângă bara porții lui Lloris.

# Golul marcat de Heung-Min Son a fost primul încasat de Juventus pe teren străin în 2018

Min 39: GOOOOOOL TOTENHAM! GOOOL Heung-Min Son! După ce a ratat trei ocazii importante de a deschide scorul, ultima chiar cu un minut în urmă, sud-coreanul din ofensiva lui Tottenham l-a învins pe Buffon cu un șut din apropiere, la finalul unui atac prelungit al londonezilor.

Min 32: OCAZIE TOTTENHAM! Dele Alli l-a încercat pe Buffon cu un șut din prima, de la marginea careului de 16 metri. Portarul lui Juventus a reținut balonul în doi timp și pe Wembley e în continuare egalitate, 0-0.

Min 28: Vertonghen este primul jucător avertizat în partida dintre Tottenham și Juventus.

# Manchester City este a 26-a echipă care reușește să înscrie 100 de goluri în UEFA Champions League

Min 20: OCAZIE TOTTENHAM! Heung-Min Son s-a ridicat peste defensiva juventină la o centrare venită din flancul drept al ofensivei lui Tottenham, dar balonul trimis cu capul de atacantul sud-corean a fost scoasă de lângă bară de Buffon.

Min 17: JUVENTUS CERE PENALTY! Douglas Costa a fost agățat în careu de Vertonghen, dar centralul a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor jucătorilor italieni. Reluările au arătat că formația torineză trebuia să beneficieze de o lovitură de la 11 metri.

# GOOOOOL FC BASEL! Pe fondul dominării cetățenilor, Elyounoussi a restabilit egalitatea la un contraatac. Jucătorul lui Basel l-a învins pe Bravo cu un șut la colțul scurt, din 10 metri, în minutul 17. A fost al doilea gol în ultimele 3 meciuri pentru jucătorul lui Basel.

# Manchester City își continuă marșul triumfal în fața elvețienilor de la Basel! Gundogan a fost aproape să facă 2-0, dar reluarea sa din 6 metri a fost blocată de portarul lui Basel, în minutul 14. City e echipa engleză cu cele mai multe goluri în 2018.

Min 15: OCAZIE TOTTENHAM! Kane i-a luat fața lui Chielini la o minge în adâncime, la driblat pe Buffon, dar și-a închis unghiul și a trimis doar în plasa laterală. Scorul pe Wembley rămâne 0-0, dar, formația londoneză presează poarta italienilor.

Min 15: Tottenham cere penalty! Chiellini a atins mingea cu mâna în careu, după un tackling, iar londonezii au cerut penalty. Centralul partidei a lăsat însă jocul să continue.

# GOOOOL MANCHESTER CITY! Echipa lui Guardiola nu a avut nevoie decât de 8 minute pentru a deschide scorul în duelul cu elvețienii de la Basel. Gabriel Jesus a trimis în poarta goală, din 4 metri, după o fază care a lăsat defensiva oaspeților fără replică. Pasa decisivă i-a aparținut lui Bernardo Silva. Înainde de acest meci, Manchester City câștigase 7 din ulitmele 8 meciuri europene jucate acasă. A fost al treilea gol al lui Gabriel Jesus în primul său sezon în UCL.

Min 3: OCAZIE TOTTENHAM! Start în forță de partidă pentru formația londoneză. Heung-Min Son l-a pus la încercare pe veteranul Buffon cu un șut din interiorul careului de 16 metri, dar portarul lui Juventus a reușit să-l blocheze pe atacantul lui Tottenham.

Min 1: Au început cele două partide din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor. La fel ca și marți saeră, fluierul de start a fost precedat pe ambele stadioane de un moment de reculegere în memoria lui Davide Astori.

Meciurile zilei din Champions League:

21:45 Tottenham - Juventus (2-2 în tur), Look Plus

ECHIPELE DE START:

Tottenham (4-2-3-1): Lloris - Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Dier, M. Dembele - Eriksen, Dele, Son - Kane
Antrenor: M. Pocchetino

Juventus (4-3-2-1): Buffon - Barzagli, Benatia, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic, Matuidi - Douglas Costa, Dybala- Higuain
Antrenor: M. Allegri

21:45 Manchester City - Basel (4-0 în tur), Look TV

Manchester City (4-3-3): Bravo - Danilo, Stones, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Yaya Toure, Foden - Bernardo Silva, Gabriel Jesus, Sane
Antrenor: P. Guardiola

Basel: Vaclik - Lang, Lacroix, Suchy, Riveros - Frei, Serey Die - Bua, Zuffi, Elyounoussi - Oberlin
Antrenor: R. Wicky

Real Madrid a câştigat şi returul de la Paris (2-1), după 3-1 în prima manșă de pe Bernabeu, calificându-se la pas în sferturile de finală din UEFA Champions League.

Fără Neymar, PSG a suferit în atac, a și rămas în 10 oameni după eliminarea lui Verratti, sperând la calificarea în sferturile UCL doar după golul lui Cavani, care a egalat pentru gazde, după ce Ronaldo, aflat în mare formă în Europa, deschisese scorul.

Casemiro a lămurit definitiv lucrurile în minutul 80, iar Real s-a calificat la pas mai departe în UCL.

În Anglia, Liverpool a fost cu gândul la marele derby cu Manchester United și nu a mai forțat în returul cu Porto, după ce se impusese clar în Portugalia, 5-0. Echipa lui Klopp nu a forțat și se concentrează acum pe duelul cu marea rivală din Premier League.

Finalul meciurilor. Real și Liverpool se califică fără emoții în sferturile UCL, după 2-1 cu PSG, respectiv 0-0 cu Porto. La general, Liverpool s-a impus cu 5-0, în timp ce Real a marcat de 5 ori în dubla manșă cu PSG, primind doar două goluri.

Min. 83: Ronaldo trimite puternic în plasa laterală. PSG nu mai contează, iar Real domină clar finalul meciului.

Min. 80: GOOOL REAL! Casemiro înscrie cu multă șansă, iar Real conduce acum cu 2-1 și nu mai poate rata calificarea în sferturile UCL.

Min. 74: OCAZIE MARE REAL! Benzema pleacă pe contraatac, scapă în poziție excelentă, dar nu trage pe spațiul porții adverse.

Min. 71: GOOOL PSG! Gafă mare în apărarea oaspeților, iar Cavani profită de neînțelegerea din defensiva Realului și marchează din apropiere pentru 1-1.

Min. 69: OCAZIE REAL! Asensio trage la colțul scurt, dar Areola evită golul. Cu un om în minus, PSG pare incapabilă să mai pună probleme Realului.

Min. 66: CARTONAȘ ROȘU! PSG RĂMÂNE ÎN 10 OAMENI! Verratti protestează pentru un fault neacordat, iar germanul Brych îi acordă al doilea cartonaș galben și este eliminat.

INFO: Ronaldo a ajuns la 9 meciuri consecutive în UCL cu gol marcat, egalându-l la acest capitol pe legendarul Ruud van Nistelrooy.

INFO: Ronaldo a reușit al 12-lea gol în acest sezon de UCL.

Min. 51: GOOOL REAL! Vazquez centrează foarte bine pentru Ronaldo, iar starul portughezii deschide scorul cu o lovitură de cap, din fața porții.

Min. 50: OCAZIE REAL! Ronaldo reia periculos printr-o lovitură de cap, puțin pe lângă poartă.

Min. 48: Galeria celor de la PSG face un adevărat show pirotehnic în peluză, sperând la o revenire spectaculoasă a favoriților.

Începe repriza secundă dintre PSG și Real, dar și duelul din Anglia, acolo unde Liverpool o întâlnește pe Porto

Se încheie prima repriză atât la Paris, cât și în Anglia: PSG - Real 0-0, Liverpool - Porto 0-0

Min. 43: OCAZIE PSG! Mbappe are o șansă mare de gol, șutul său fiind respins de Navas

Min. 41: Di Maria trimite în fața porții, dar Cavani este blocat excelent de Navas

Min. 38: OCAZIE REAL! Șansă mare de gol pentru Benzema. Francezul este aproape să înscrie, însă Areola respinge în corner

INFO: La adăpostul victoriei din tur, 5-0, Liverpool nu forțează în returul cu Porto, iar scorul este 0-0. Nici măcar un corner în primele 35 de minute

Min. 32: Kovacic este avertizat pentru un fault din spate la Di Maria

Min. 28: Mbappe trage în diagonală, dar pe lângă poartă

Min. 18: OCAZIE REAL! Ramos trimite periculos din careu, însă Areola este la post și respinge

Se joacă pe contre la Paris, însă gazdele nu forțează deocamdată și preferă un debut de joc precaut

Fanii lui PSG au realizat o coregrafie impresionantă, semn clar că își doresc neapărat să câștige Champions League în acest sezon.

INFO: Karim Benzema este la meciul 100 în Liga Campionilor, competiție în care a marcat 53 de goluri.

Min. 1: Încep meciurile de la Paris și Liverpool. Înaintea ambelor partide s-a ținut un minut de reculegere în memoria lui Davide Astori.

UPDATE 20:40. Avem ECHIPELE DE START de la super meciul PSG - Real:

PSG: Areola - Dani Alves, Thiago Silva, Marquinhos, Yuri - Motta, Verratti, Rabiot - Mbappe, Di Maria, Cavani

Antrenor: Unai Emery

Real: Navas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Vazquez, Casemiro, Kovacic, Asensio - Ronaldo, Benzema

Antrenor: Zinedine Zidane

Liverpool - Porto: ECHIPELE DE START:

Liverpool: Karius - Gomez, Lovren, Matip, Moreno - Emre Can, Henderson, Milner - Lallana, Firmino, Mane

Antrenor: Jurgen Klopp

Porto: Casillas - Pereira, Felipe, Reyes, Diogo Dalot - Oliver, Andre Andre, Bruno Costa, Corona - Waris, Aboubakar

Antrenor: Sergio Conceicao

Etichete: liga campionilor , optimi liga campionilor , psg - real madrid , tottenham juventus , retur optimi liga campionilor , live text liga campionilor , live text optimi liga campionilor

Țara care își mută capitala pentru că actuala se scufundă în mare. Pentru asta, se construiește un oraș de la zero

Indonezia se pregătește să își mute capitala din Jakarta în Nusantara, aflat încă în construcție...

profimedia-0868753464
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor
FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202

Tragedie! Un campion a anunțat că fiul său în vârstă de 15 luni a murit: ”Prietenul meu e fără viață. Vă rog, ajutați-mă”
francis-ngannou
După ce FCSB a câștigat titlul, Giani Kiriță a făcut un anunț neașteptat
giani kirita
Fotbalistul de la CFR pe care Dan Petrescu îl dă afară. Ioan Varga a confirmat: ”Nu-l vrea”
CFR Cluj v FC Arges - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 19 Feb 2023
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Viciul lui sunt femeile! S-a logodit cu o actriță, iar la câteva zile s-a afișat cu un manechin
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
De unde vine expresia „are viața lui Berilă"? Personajul a fost faimos în România interbelică
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”