trofeu-europa-league
AS Roma - Leverkusen 0-2. Nemții, cu un pas în finala Europa League. Marseille - Atalanta 1-1. Duel strâns în Franța
profimedia-0828210622
Video Alex Mățan s-a calificat în finala Ligii Campionilor! A reușit două pase de gol și a fost eroul echipei
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO (6.12.2023)
Live Video&Text CFR Cluj - Rapid 0-0, ACUM, în direct la Digi Sport 1. Derby pentru Conference League
Etapa 8 Superliga: CFR Cluj-Rapid
Play-off

Video Valencia - Atalanta 3-4. Show total sub ochii lui Hațegan, pe un "Mestalla" gol

10.03.2020, 23:35

Atalanta a învins Valencia și în retur, scor 4-3, după un joc de-a dreptul senzațional, în direct la Digi Sport 2.

Valencia CF v Atalanta - UEFA Champions League Round of 16: Second Leg
Ilicic marchează dintr-un penalty dictat de Ovidiu Hațegan / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Visul european al Atalantei merge mai departe, până în sferturile UEFA Champions League, după ce a făcut un meci de poveste şi în returul cu Valencia.

Din cauza coronavirusului, pe Mestalla au fost steaguri, un banner de susţinere şi statuia faimosului suporter, Vicente Navarro Aparicio. La spectacolul de pe teren a participat şi brigada de abritri români condusă de Ovidiu Haţegan, care a dat fără să stea pe gânduri un penalty italienilor, în minutul 3, din care Ilicic a deschis scorul.

Valencia - Atalanta 3-4. Show total sub ochii lui Hațegan, pe un "Mestalla" gol

Valencia a egalat dar a mai luat un gol până la pauză: Haţegan a consultat tehnologia VAR şi Ilicic a marcat din nou din lovitură de pedeapsă.

Gameiro şi Ferran Torres au întors scorul şi au aprins speranţele pentru "lilieci". Totul până la primul gol din acţiune al lui Ilicic, care nu s-a oprit şi a ţinut să intre definitiv în istoria Atalantei, pentru care a marcat şi al patrulea gol.

După 4-3 în deplasare, marea revelaţie a Italiei s-a calificat în sferturi cu 8-4 la general în faţa Valenciei.

VIDEO Rezumatul meciului Valencia - Atalanta 3-4

VIDEO Valencia - Atalanta 3-4 (1-4 în tur)

• Valencia: Cillessen - Wass, Diakhaby (Guedes 46), Coquelin (Cheryshev 74), Gayà - Ferran Torres, Kondogbia, Parejo, Soler - Rodrigo (Florenzi 79), Gameiro
  • Rezerve: Domenech - Lee, R. Sobrino, Guillamon
  • Atalanta: Sportiello - Djimsiti, Caldara, Palomino - Hateboer, De Roon (D. Zapata 44), Freuler, Gosens  - Pasalic (Tameze 83) - Ilicic, Gomez (Malinovskyi 78)
  • Rezerve: Rossi - Czyborra, Muriel, Castagne

Min. 90+2: Fluier final. Atalanta se califică în sferturile Champions League după un meci nebun la Valencia, sub privirile lui Ovidiu Hațegan.

Min. 82: GOOOL Atalanta! Ilicic marchează pentru a patra oară în această seară! Fază superbă a italienilor.

Min. 71: GOOOL Atalanta! Ilicic înscrie și din acțiune și semnează tripla! Duvan Zapata l-a angajat perfectp e atacantul italienilor, care a șutat nemilos la colțul scurt pentru 3-3. Ce meci avem în Spania, sub privirile lui Hațegan, dar cu porțile închise. Ilicic a devenit cel mai vârstnic fotbalist care semnează o triplă în Champions League, într-un meci jucat de echipa sa în deplasare. Mai mult decât atât, doar Cristiano Ronaldo a înscris mai multe goluri decât Ilicic în acest an.

Min. 68: GOOOL Valencia! Ferran Torres a scăpat singur cu Sportiello și a înscris cu un lob de toată frumusețea.

Min. 51: GOOOL Valencia! Gameiro înscrie cu o lovitură de cap și semnează "dubla". Gazdele speră să obțină măcar o victorie de palmares în această seară.

Min. 50: Bară! Freuler a izbit transversala cu un șut violent de la marginea careului.

Min. 49: Ocazie pentru Valencia. Ferran Torres a reluat cu capul în urma unei lovituri de colț, dar Sportiello s-a întins și a reușit să rețină.

Min. 46: S-a reluat partida de la Valencia.

Min. 45+3: Pauză la Valencia. Italienii au transformat două penalty-uri dictate de Hațegan și sunt la un pas de sferturile Champions League, la prima lor participare în această competiție.

Min. 43: GOOOL Atalanta! Ilicic transformă și de această dată și știm că nu vom avea prelungiri.

Min. 42: Penalty pentru Atalanta. Ovidiu Hațegan a acordat al doilea penalty pentru oaspeți, dar de această dată după internveția VAR. Diakhaby a lovit mingea cu mâna, dar Hațegan a lăsat jocul să meargă. După câteva secunde, centralul român a fost chemat la margine pentru a urmări reluarea și ulterior a decis să acorde lovitură de la 11 metri. Diakhaby a comis și primul penalty. Ilicic va executa și de această dată.

Min. 22: GOOOL Valencia! Gameiro restabilește egalitatea și spaniolii încă mai pot visa la o revenire de senzație.

Min.3: GOOOL Atalanta! Ilicic a deschis scorul dintr-un penalty acordat fără emoții de Ovidiu Hațegan. Diakhaby l-a luat pe sus pe Ilicic, care mai apoi a înscris de la 11 metri.

Min.1: Start la Valencia. Fanii "liliecilor" s-au adunat în număr mare în afara stadionului, în ciuda amenințării de coronavirus.

Atalanta, neînvinsă în ultimele șapte meciuri

Chiar dacă gazdele din această seară sunt cu un pas în faza sferturilor, Valencia poate oferi un meci foarte bun și să întoarcă rezultatul meciului tur.

Atalanta trece printr-o perioadă excelentă. Formația antrenată de Gian Piero Gasperini este neînvinsă în ultimele șapte meciuri în toate competițiile, în care a obținut șase victorii.

În schimb, spaniolii au obținut un singur succes în ultimele șapte partide, 2-1 pe teren propriu cu Betis, în La Liga. Mai mult, Valencia nu se poate baza pe foarte mulți jucători importanți: Garay, Maxi Gomez, Gabriel, Piccini, Manu Vallejo, Mangala și Jaume Costa.

Etichete: valencia , champions league , atalanta , valencia atalanta

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul...

walker
E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat
Sony Pictures' "Spider-Man: No Way Home" Los Angeles Premiere - Red Carpet
Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu
A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model
miami
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool
dragu
Video Denis Drăguș o putea scoate pe Gaziantep de la retrogradare, dar nici lui nu i-a venit să creadă ce a făcut
draggg
Bayer Neverlosen! ”Farmaciștii” au uitat să piardă și au egalat un record vechi de 59 de ani
Eintracht Frankfurt - Bayer 04 Leverkusen
Dan Șucu încearcă marea lovitură: Mircea Lucescu la Rapid! Se implică și George Copos
Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia!
Anne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii
Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”
Ceapa verde și beneficiile ei pentru sănătate. Ce persoane trebuie să fie precaute cu consumul acesteia
De câți ani de pensie se bucură un român care a cotizat 35 de ani? Speranța de viață influențează
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO
Mircea Sandu, mesaj pentru Gigi Becali după ce FCSB a câștigat titlul: ”Chiar dacă s-a oferit la Liverpool, e greu”
Mircea Sandu

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”