Sant Joan Despi, Spain, on April 12, 2024, Xavi Hernandez head coach of FC Barcelona press conference in Ciutat Esportiva Joan Gamper, Sant Joan Despi, Spain, on April 12, 2024.© Joan Gosa 2024
Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"
Liverpool Liverpool
4 - 0
Barcelona Barcelona
Ma 07.05.2019 23:00

Liverpool - Barcelona 4-0. "Cormoranii" joacă a doua finală consecutivă în Champions League, după o revenire istorică

07.05.2019, 23:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Seară magică pe Anfield. Liverpool a întors de la 0-3 în tur cu FC Barcelona şi s-a calificat în a doua finală consecutivă în UEFA Champions League. A fost 4-0 pentru echipa lui Jurgen Klopp, în ciuda absenţelor lui Mohamed Salah şi Roberto Firmino.

În absenţa celor doi marcatori obişnuiţi, Origi a fost cel care a deschis scorul, după doar şapte minute. Allison a făcut un meci mare şi i-a salvat pe englezi la şuturile lui Messi şi Coutinho, apoi a fost providenţial şi în faţa lui Jordi Alba, în prelungirile primei reprize.

La pauză, Klopp a făcut probabil cea mai inspirată schimbare a carierei. L-a introdus pe teren Wijnaldum, iar olandezul a intrat în istorie. A dat două goluri în doar trei minute şi a egalat scorul la general.

Ceea ce părea de domeniul fantasticului la începutul meciului s-a întâmplat în minutul 79. Alexander Arnold şi Origi i-au hipnotizat pe catalani la o fază antologică, iar belgianul a realizat dubla.

Gazdele au rezistat fără mari probleme în finalul partidei şi vor juca a doua finală consecutivă de Cupa/Liga Campionilor din istoria clubului.

• 90+5 fr2

FINAL DE MECI! Liverpool reuşeşte o revenire istorică şi va juca a doua finală consecutivă în UEFA Champions League. Învinşi cu 3-0 în tur, "cormoranii", lipsiţi de Mohamed Salah şi Roberto Firmino, au câştigat cu 4-0 pe Anfield, prin dublele lui Origi şi Wijnaldum.

• 90 s s

Ultima modificare şi la Liverpool. Sturridge a intrat în locul lui Shaqiri.

• 85 s s

Schimbare la Liverpool. Joe Gomez i-a luat locul lui Origi.

• 80 s s

Schimbare la Barcelona. Malcom i-a luat locul lui Rakitic.

• 79 g g

GOOOOOL, 4-0 Liverpool! Origi reuşeşte şi el dubla, după o fază antologică. Apărarea catalanilor a fost complet luată prin surprindere la o lovitură de colţ, iar atacantul belgian a marcat cu o execuţie perfectă.

• 76 cg cg

Galben şi pentru Semedo, care l-a faultat pe Sadio Mane.

• 75 s s

A doua schimbare la oaspeţi. Arthur a intrat în locul lui Arturo Vidal.

• 68 oc oc

Ocazie Barcelona! Messi a primit în partea dreaptă, în unghi, şi a tras tare pe scurt. Alisson nu a fost surprins şi a respins în corner.

• 66 cg cg

Cartonaş galben pentru Matip, după un fault asupra lui Messi.

• 60 s s

Schimbare la Barcelona. Semedo a intrat în locul lui Coutinho.

• 56 g g

GOOOOOL, 3-0 Liverpool! "Cormoranii" sunt dezlănţuiţi. Acelaşi Wijnaldum a egalat scorul la general, cu un gol cu capul, de lângă Pique.

• 54 g g

GOOOOOL, 2-0 Liverpool! După o nouă inexactitate în apărarea oaspeţilor, Wijnaldum, intrat la pauză, a marcat cu un şut din prima, din interiorul careului.

• 53 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Rakitic, în urma unui henţ.

• 51 oc oc

Ocazie Barcelona! A venit imediat replica oaspeţilor. Luis Suarez a primit o pasă excelentă de la Leo Messi, dar uruguayanul a fost blocat de Alisson.

• 50 oc oc

Ocazie Liverpool! van Dijk putea marca un gol antologic. A reluat cu călcâiul, în urma unui corner, dar ter Stegen a avut un reflex uimitor şi a păstrat rezultatul.

Schimbare la gazde. Wijnaldum a intrat în locul lui Robertson.

• 45+5 fr1

PAUZĂ PE ANFIELD! Liverpool conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Origi, în startul partidei.

• 45+4 oc oc

Ocazie Barcelona! Contraatac excelent al catalanilor, care i-a oferit şansa golului lui Jordi Alba. Lansat excepţional de Messi, autorul unei pase incredibile, fundaşul stânga blaugrana a fost blocat senzaţional de Alisson.

• 45+1 cg cg

Cartonaş galben primit de Busquets, după un fault asupra lui Mane.

• 23 oc oc

Ocazie Liverpool! "Cormoranii" îşi puteau dubla avantajul. Robertson a tras violent din prima, dar execuţia fundaşului stânga a fost pe centrul porţii, iar ter Stegen a reuşit să respingă.

• 18 oc oc

Ocazie Barcelona! Catalanii, din nou aproape de egalare. Alisson a avut o intervenţie providenţială în faţa lui Coutinho.

• 16 fm fm

Şansă irosită incredibil de uşor de catalani. Oaspeţii au ajuns într-o situaţie de superioritate numerică în careul lui Liverpool, dar Messi a amânat momentul şutului şi a fost în cele din urmă deposedat de Matip.

• 14 oc oc

Ocazie Barcelona! Primul moment periculos la poarta gazdelor. După un contraatac rapid al catalanilor, Messi a tras din prima, din interiorul careului, dar Alisson a respins spectaculos de sub bară.

• 11 cg cg

Cartonaş galben primit de Fabinho, după un duel cu Luis Suarez.

• 7 g g

GOOOOOL, 1-0 Liverpool! Startul avântat al gazdelor este răsplătit. După o eroare a lui Jordi Alba, Hendersona  pătruns, a tras din interiorul careului, iar şutul său a fost respins în faţă de ter Stegen. Pe fază, Origi a trimis în poartă din apropiere.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.