I-a spus ”NU” FCSB-ului și acum e gata să meargă la CFR! Dan Petrescu îl cere insistent
Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj
Exclusiv A auzit cine e principala țintă a CFR-ului în mercato și a reacționat: ”Nu cred așa ceva! Nu e o glumă?”
Etapa 8 Liga a 2-a: Unirea Slobozia-Corvinul Hunedoara
Play-off
0 - 1
Slavia Praha Slavia Praha
Ma 20.08.2019 23:00

CFR Cluj - Slavia Praga 0-1. Stanciu, co-autor la golul cehilor. Omrani a ratat penalty-ul acordat cu ajutorul VAR-ului

20.08.2019, 23:50

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

În direct la Digi Sport, CFR Cluj a început în forță meciul cu Slavia Praga, din prima manșă a play-off-ului Champions League, iar Țucudean a ratat prima ocazie, după ce a fost deposedat chiar în momentul șutului.

Tot Țucudean a irosit o șansă uriașă în minutul 27, când portarul Kolar a respins incredibil din câțiva metri. Un minut mai târziu, cehii au dat lovitura în Gruia, iar Nicușor Stanciu s-a aflat la originea fazei. Mijlocașul român a bătut un corner, iar Masopust a reluat cu latul în poarta lui Arlauskis.

CFR Cluj - Slavia Praga 0-1 | Omrani a ratat un penalty

Conduși la pauză, clujenii au forțat în repriza secundă, iar Rondon, care a intrat în locul lui Țucudean, a nimerrit bara.

În minutul 77, CFR a primit penalty după un duel între Omrani și Olayinka. A fost prima dată într-un meci disputat în România când arbitrul a folosit sistemul VAR. Omrani a ratat însă lovitura de pedeapsă, după ce a executat previzibil, iar portarul Kolar a avut timp de reacție.

CFR Cluj - Slavia Praga s-a terminat 0-1, iar returul de la Praga se anunță unul de foc.

Returul dintre Slavia Praga și CFR, din play-off-ul UEFA Champions League, se va disputa miercuri, 28 august, de la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 1 și în timp real pe digisport.ro.

CFR Cluj – Slavia Praga este prima bătălie pentru accederea în grupele Champions League. După succesul de răsunet de la Glasgow, Celtic – CFR 3-4, ardelenii cred tot mai mult că se pot califica din nou în grupele celei mai importante competiții europene intercluburi. Jucătorii campioanei României au promise prime consistente dacă vor reuși să treacă de gruparea cehă.

UPDATE 20:30: Probleme pentru Dan Petrescu, înaintea meciului cu Slavia Praga! Vinicius s-a accidentat, iar locul lui în primul 11 va fi luat de Cestor.

CFR Cluj este echipa care a obținut cele mai multe puncte în grupele Champions League în istoria fotbalului românesc, 10, în 2012. Din păcate, ardelenii s-au clasat atunci pe locul 3 în grupă, la egalitate de puncte cu Galarasaray, dar devansată din cauza meciurilor directe (1-1 și 1-3).

Dan Petrescu este precaut înaintea partidei de diseară. "Slavia e foarte puternică, are un buget extraordinar, jucători de mare valoare, au luat titlul în Cehia şi sunt mari favoriţi în acest meci. Noi am jucat şase meciuri până aici, iar ei au venit direct aici. Anul trecut au dat patru goluri la Chelsea acasă, sunt la alt nivel. Este cea mai ofensivă echipă pe care am studiat-o în 16 ani de antrenorat", a declarat antrenorul campioanei României.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Turcia, cu Cuneyt Cakir la centru, cel care a condus finala Champions League 2015, Juventus – Barcelona 1-3.

CFR Cluj - Slavia Praga va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 22:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.