superbet
(P) Real Madrid, mare favorită să ajungă în finală! Bayern vrea să calce pe urmele lui Dortmund
240507_PSG_Dortmund_DigiSport_Blog_SoMe_1060x636
(P) PSG – Dortmund: aflăm prima finalistă a Ligii Campionilor!
cupa romaniei trofeu logo
Oficial S-a decis! Cine va arbitra finala Cupei României
LIVE Fotbal Club

(P) Inter - AC Milan, episodul 4: O nouă speranţă! SuperOferta pentru Derby della Madonnina

19.04.2022, 13:47

Este o perioadă în care rivalitatea locală dintre Inter şi AC Milan s-a extins în întreg fotbalul italian. Principalele favorite la câştigarea campionatului în acest an se duelează pentru a patra oară în sezonul actual, iar una singură va ajunge în finala Cupei Italiei. Inter a câştigat trofeul de şapte ori, Milan de cinci.

cross
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Inter, fără victorie în derby

Cel de-al patrulea Derby della Madonnina din sezonul 2021-2022 reprezintă şi o nouă speranţă pentru fanii nerazzurri, pentru că echipa antrenată de Simone Inzaghi nu a reuşit să-şi învingă marea rivală în precedentele trei întâlniri.

În turul din Serie A eroul lui Milan s-a numit Ciprian Tătăruşanu. Înlocuitorul lui Maignan, accidentat, a parat lovitura de la 11 metri a lui Lautaro Martinez, iar partida s-a terminat la egalitate, 1-1. În retur, eroul „diavolilor” a fost experimentatul atacant francez Olivier Giroud. Condusă pe tabel, Milan a revenit în meci şi l-a câştigat graţie celor două goluri înscrise aproape dintr-un foc de Giroud. Ultima întâlnire şi cea mai „ştearsă”. 0-0 în meciul tur, parcă dorinţa ambelor echipe fiind ca totul să culmineze, în stil hollywoodian, în meciul decisiv.

Cine se califică în finala Cupei Italiei? Vezi aici oferta Superbet pentru Inter – AC Milan!

Milan nu primeşte gol

De la meciul tur, din cupă, Milan nu a mai primit gol. În total sunt şapte meciuri, şase dintre ele în Serie A în care, indiferent de absenţele din defensivă, poarta apărată de „magicul” Mike Maignan a rămas intactă pe parcursul celor 90 de minute.

Pe lângă Lautaro Martinez, Inter se bazează şi pe Edin Dzeko, al doilea om din atacul echipei lui Simone Inzaghi. Vârful bosniac a înscris 13 goluri în acest sezon pe stadionul pe care îl împart cele două echipe rivale din Milano.

Mizezi pe marcatori? Vezi aici Pariurile Speciale pentru Inter – AC Milan!

Indiferent de cine va marca, un lucru este aproape cert: Nu va fi italian! Ultimul fotbalist italian care a marcat în Derby della Madonnina este Patrick Cutrone, atacantul împrumutat în acest moment la Empoli. A fost un gol decisiv, în prelungirile unui meci de cupă de la finalul anului 2017. De atunci, 28 de goluri au fost înscrise în meciurile Inter – Milan, însă niciunul dintre goluri nu au fost marcate de italieni.

Acel gol al lui Eriksen

AC Milan are o singură înfrângere în ultimele nouă partide jucate în Cupa Italiei, iar aceea este chiar într-un meci cu Inter.

Inter o elimina pe Milan în sferturile de finală ale cupei în sezonul trecut. Un meci care este ţinut minte pentru conflictul aprins dintre Lukaku şi Zlatan Ibrahimovic, soldat cu eliminarea suedezului; dar şi pentru modul în care Inter a câştigat acea partidă. Era al 7-lea minut de prelungire, iar Ciprian Tătăruşanu apăra poarta lui Milan. La puţin peste 20 de metri distanţă de fostul internaţional român era Christian Eriksen, care a executat o lovitură liberă fără cusur, danezul fiind responsabil pentru victorie şi, automat, calificare.

Etichete: inter - ac milan , advertorial superbet

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare