Denis Alibec i-a răspuns lui Gigi Becali, iar patronul FCSB-ului nu a rămas dator
Ce a pățit Neil Lennon, la puțin timp după ce a fost căutat de Dan Șucu. ”Prea des”
LIVE Liga Digi Sport

VIDEO Ceahlăul - FC Brașov 2-1

14.09.2012, 10:05

Ceahlăul Piatra Neamț s-a impus pe teren propriu în fața Brașovului, scor 2-1, în primul meci al etapei a 8-a a Ligii 1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Velici (45) și Golubovic (67), în timp ce pentru ardeleni reușise egalarea Madeira (63).

bucurie ceahlaul
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Brașovul în întuneric

Degeaba a bifat Brașov un nou meci în care a străpuns apărarea adversă. Deși a înscris în fața tuturor adversarilor din acest sezon, ardelenii n-au putut împiedica înfrângerea la Piatra Neamț, împotriva unei echipe care a avut un dram în plus de noroc și care a greșit mai puțin decât adversarul său.

Oaspeții nu au jucat rău în prima parte și au ratat ocazii bune de gol prin Batin și Georgian Păun. Acesta din urmă arată că este un fotbalist cu valențe de Liga 1, dar echipa lui Ionuț Badea a intrat condusă la pauză, din cauza letargiei fundașilor centrali. Aceștia n-au reușit să îndepărteze pericolul la o fază banală de aut, prilejuind astfel golul marcat de Velici, chiar în minutul 45.

Madeira a egalat contrar cursului jocului, în repriza a doua, doar pentru ca eroul Golubovic să marcheze un nou gol decisiv, cu o deja clasică execuție cu capul, după o lovitură liberă executată magistral de Constantinescu.

S-a jucat apoi pe contre, dar ardelenii n-au mai găsit calea spre gol, lovindu-se de un portar Miron aflat în zi de grație. De altfel, doar Ceahlăul a mai avut o ocazie mare până la final, când Constantinescu l-a "bombardat" pe Taborda cu un șut viclean din lovitură liberă, respins însă de portughez.

Meciul a fost piperat și de un eveniment inedit și totodată neplăcut pentru organizatori, după ce nocturna stadionului a cedat în minutul 70, fiind nevoie de aproximativ 10 minute pentru remedierea problemei.

În urma acestui rezultat, Ceahlăul urcă pe locul 13, cu opt puncte, în vreme ce Brașov rămâne pe locul 9 și are șanse mari să cadă din prima jumătate a clasamentului la finalul rundei.

LIVE TEXT

Cartonașe galbene: L. Cazan, Monroy, Constantinescu / Păun

Min - 90+11. Final de meci!

Min - 90+10. Intră Tolimir în locul lui Velici

Min - 90+8. Enache îl scoate pe Golubovic și îl introduce pe fundașul Vițelaru

Min - 90. Enceanu a intrat în locul lui Iulian Popa

Min - 89. Constantinescu șutează direct la poartă, din lovitură liberă, dar Taborda respinge

Min - 82. Iese autorul golului, Madeira, care este înlocuit de Hadnagy

Min - 70. O parte a nocturnei de la Piatra Neamț a căzut, iar meciul este întrerupt în acest moment. După 10 minute de pauză, jocul s-a reluat

Min - 69. La Brașov iese Mateiu și intră Iulian Tameș

Min - 68. La gazde a ieșit Stana și a intrat Bădescu. Imediat după gol, Constantinescu este aproape de gol cu un șut în cros, din interiorul careului

Min - 67. GOOOOL CEAHLĂUL 2-1! Golubovic reia imparabil în plasă, cu o lovitură de cap, la o lovitură liberă executată din lateral, de Constantinescu

Min - 63. GOOOOL FC BRAȘOV 1-1! Paul Batin îl angajează excelent pe Madeira, care șutează pe lângă portarul advers din marginea careului, restabilind astfel egalitatea

Min - 62. Bruno Madeira șutează slab din marginea careului advers

Min - 59. Batin profită de eroarea lui Ichim, dar finalizează dezamăgitor faza de atac a echipei sale

Min - 50. Păun încearcă să profite de o eroare a lui Miron, dar șutul său este respins in-extremis

Min - 46. Nemțenii încep repriza secundă

Min - 45+1. Pauză

Min - 45. GOOOOL CEAHLĂUL 1-0! Velici înscrie cu capul, de pe linia porții, după o minge prelucrată excelent de Golubovic. Brașovenii au adormit în apărare pe finalul reprizei

Min - 39. Cristi Ionescu deviază în corner, dar este aproape de un autogol prin execuția sa!

Min - 38. Batin înscrie, dar este oprit pe motiv de ofsaid. Decizie corectă a tușierului

Min - 35. Georgian Păun a driblat trei adversari cu succes și a încheiat o fază excelentă cu un șut la colțul scurt, apărat de portarul advers

Min - 31. Miron scoate șutul lui Cristi Munteanu, care încearcă să marcheze din 8 metri

Min - 30. Monroy primește galben după un fault dur în marginea careului, fluierat imediat de arbitru. Interesant este că Iulian Popa marcase după fluierul arbitrului, care n-a lăsat legea avantajului. Fundașii nemțeni se opriseră însă în timpul fazei

Min - 28. Iulian Popa trimite mult alături cu un șut de la distanță. Cele două echipe leagă greu faze cursive de atac, ambele părând afectate de pauza prelungită din Liga 1

Min - 14. Golubovic trimite o lovitură de cap periculoasă din careu, la o lovitură liberă, dar mingea este deviată în corner. Același bosniac reia în brațele lui Taborda din faza fixă rezultată

Min - 7. Paul Batin se afla în poziție excelentă de finalizare, dar a întârziat accelerarea și mingea pasată bine de Iulian Popa a ajuns în brațele portarului advers

Min - 1. Partida a început

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Etichete: ceahlaul , liga i , fotbal , fc brașov

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
8.300.000€ vrea Gigi Becali: trei echipe din Franța sunt interesate de fotbalistul adus cu 600.000€ la început de sezon
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442

”Câinii” fac ”infern” pe Arena Națională! Câte bilete s-au vândut la Dinamo - Csikszereda, cu 5 zile înainte de meci
dinamo7
După Tudor Băluță, Dinamo mai vrea un campion al României
denis
12.000.000€ pentru Paulo Dybala: echipa care e gata să plătească clauza de reziliere
AS Roma v SS Lazio - Serie A TIM Paulo Dybala of AS Roma looks on during the Serie A TIM match between AS Roma and SS La
Oficial Jose Mourinho, invitat de lux la meciul ”Retragerii Generației de Aur”: ”Ne vedem curând, București”
FOOTBALL - ITALIAN CHAMP - ROMA v FIORENTINA, , Rome, Italie - 10 Dec 2023
Gino Iorgulescu, la ședință cu patronii de club! Se pregătește modificarea regulii U21 pentru SuperLigă
FOTBAL:ADUNAREA GENERALA A FEDERATIEI ROMANE DE FOTBAL (26.04.2023)
Mădălina Ghenea, doar în costum de baie la bordul unui avion privat, pregătită de vară. "Pilotul se va prăbuși", i-au scris fanii
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Orlando Bloom, dezvăluiri despre Johnny Depp la filmările pentru seria „Pirații din Caraibe”. Comportamentul actorului american l-a uimit
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Exclusiv Neil Lennon, buget dublu față de Marius Șumudică. Câți colaboratori aduce la Rapid