Catherine (Kate) Middleton, princesse de Galles, assiste au quart de finale Angleterre-Fidji, coupe du monde de rugby 2023, au Stade Vélodrome à Marseille
Foto Kate Middleton a ”furat” toate privirile la Anglia - Fiji
profimedia-0812609382
Video CM de Rugby 2023 | Africa de Sud este cea de-a patra semifinalistă de la Cupa Mondială, după ce a trecut de Franța, scor 29-28
ZWOLLE, 26-01-2024, MAC3PARK stadion, football, Dutch Eredivisie, season 2023 / 2024, Match between PEC Zwolle - Vitesse
Adrian Mazilu, la un pas de revenirea în SuperLiga! Au început negocierile cu Brighton
LIVE Fotbal European

Video Cupa Mondială de Rugby | Africa de Sud - Irlanda 8-13. Oaspeții sunt liderii Grupei B

23.09.2023, 23:13

Irlanda a învins-o pe Africa de Sud, în etapa a 3-a a grupelor de la Cupa Mondială de Rugby 2023, cu scorul de 13-8.

World Rugby 2023 Ireland vs Romania
Imagine din meciul România - Irlanda, disputat la Bordeaux și terminat 8-82 / Foto: Profimedia
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Sud-africanii au început mai bine - au reușit să conducă pe tabela de marcaj timp de 33 de minute, grație unei lovituri de pedeapsă executate de Libbok, însă irlandezii au revenit prin eseul lui Hansen și au pus stăpânire pe meci.

Ulterior, în actul secund, sud-africanii au înscris un eseu prin Kolbe în minutul 51, dar două lovituri de pedeapsă acordate irlandezilor și executate de Sexton și Crowley au stabilit rezultatul final, de 13-8.

Irlanda este în prezent lider în Grupa B, din care face parte și România.

Clasamentul Grupei B din Cupa Mondială de Rugby

grupabcmrugby
Clasamentul Grupei B / Foto: Flashscore.ro

Africa de Sud - Irlanda 8-13

Min. 80: Final de meci!

Min. 77: Crowley transformă o lovitură de pedeapsă și duce scorul la 13-8 pentru Irlanda

Min. 59: Sexton transformă o lovitură de pedeapsă și îi aduce din nou în avantaj pe irlandezi. Scorul acum este de 10-8 pentru Irlanda.

Min. 51: Kolbe reușește un eseu, iar Africa de Sud conduce pe tabelă cu scorul de 8-7.

Min. 41: A început repriza a doua!

Min. 40: Pauză! Irlanda își mărește avantajul și conduce cu 7-3, după ce Sexton a reușit o transformare.

Min. 33: Hansen înscrie un eseu, iar Irlanda o conduce pe naționala Africii de Sud cu scorul de 5-3. Pentru sud-africani, Libbok a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 7.

Min. 1: A început partida!

Loturile celor două echipe

Africa de Sud: Arendse, de Allende, de Klerk, du Toit, Etzebeth, Kitshoff, Kolbe, Kolisi, Kriel, Libbok, Malherbe, Mbonambi, Mostert, Wiese, Willemse

Rezerve: Fourie, Kleyn, Nche, Nyakane, Reinach, Smith, Snyman, van Standen

Irlanda: Aki, Beirne, Furlong. Gibson-Park, Hansen, Keenan, Kelleher, Lowe, O'Mahony, Porter, Ringrose, Ryan, Sexton, Sweetman-Doris, van der Flier

Rezerve: Baird, Bealham, Crowley, Henderson, Henshaw, Kilcoyne, Murray, Sheehan

Rezultatele din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby

Anglia - Chile 71-0

Anglia este, ca de fiecare dată la o Cupă Mondială de Rugby, una dintre protagoniste, iar startul său a fost unul care menține echipa pe drumul spre fazele finale.

Astfel, în etapa a 3-a a Grupei D de calificare, Anglia a câștigat cu 71-0 în fața selecționatei din Chile și englezii au obținut al treilea succes din tot atâtea posibile de la acest turneu final.

De partea cealaltă, Chile înregistrează a treia înfrângere la rând de la Cupa Mondială de Rugby 2023, găzduită de Franța.

Min. 80+1: Final de meci! Anglia se impune cu scorul de 71-0 în fața sud-americanilor. În ultimele 20 de minute, englezii au reușit trei eseuri, prin Arundell (minutul 70), Smith (minutul 78) și Willis (minutul 80). Totodată, aceștia au mai punctat pe tabelă prin trei transformări, reușite de Farrell (minutele 62, 78 și 80).

Min. 61: Anglia o conduce pe Chile cu scorul de 49-0, după eseurile reușite de Dan (minutul 46) și Arundell (minutele 49 și 61). De asemenea, pentru englezi, Farrell a mai reușit trei transformări (în minutele 47 și 50).

Min. 40+1: Pauză! Anglia își mărește avantajul față de Chile și conduce pe tabelă cu 31-0, după eseurile reușite de Rodd (minutul 36) și Smith (minutul 40). De asemenea, Farrell a reușit două transformări pentru englezi în minutele 37 și 40+1.

Min. 30: Anglia o conduce cu scorul de 17-0 pe Chile, după eseurile reușite de Arundell (minutele 21 și 30) și Dan (minutul 25). De asemenea, Farrell a reușit o transformare pentru englezi în minutul 25.

Anglia: Arundell, Care, Daly, Dan, Farrell, Lawrence, Ludlam, Malins, Martin, Ribbans, Rodd, Sinckler, Smith, Vunipola, Willis

Rezerve: Chessum, Earl, Ford, Marchant, Marler, Stuart, Walker, Youngs

Chile: Bohme, Dittus, Eissmann, Escobar, Fernandez, Game, Garafulic, Lues, Saavedra, Sigren, Silva, Urroz, Velarde, Videla

Rezerve: Ayarza, Carvallo, Dussaillant, Gurruchaga, Huete, Lastra, Martinez, Orchard

Chile se află pentru prima dată la o Cupă Mondială și a fost învinsă în primele două jocuri, însă s-a prezentat decent. A fost 10-42 cu Japonia și 10-43 cu Samoa și trebuie remarcat că la fiecare meci a reușit câte 10 puncte.

Anglia - Chile vine după victoriile britanicilor cu Argentina și cu Japonia și se anunță un meci în care selecționerul Steve Borthwick va odihni o parte dintre rugbyști. Face nu mai puțin de 12 schimbări în formația care va începe meciul, plus câteva schimbări de poziție pentru rugbyștii săi.

Antrenorul Pablo Lemoine face și el 9 modificări în echipă față de partida cu Samoa.

Etichete: cupa mondiala de rugby , africa de sud irlanda , video africa de sud irlanda

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City
Screenshot 2024-05-15 092336
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Exclusiv Adrian Mihalcea a semnat: ”Nimeni nu o să mă dea afară”
adi-mihalcea
Live Video Simona Halep - McCartney Kessler, ACUM pe Digi Sport 2, în turul 1 la Trophee Clarins
Miami Open Presented by Itau, Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida, USA - 19 Mar 2024
”Am decis să pun stop!”. ”Tricolorul” a vorbit despre accidentarea suferită înainte de EURO
FOTBAL:ROMANIA-ISRAEL, PRELIMINARIILE C.E 2024 (9.09.2023)
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
De ce a fost Puiu Călinescu condamnat la moarte? Actorul fără facultate și-a văzut fiica murind
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Video CM de Rugby 2023 | Argentina - Noua Zeelandă 6-44. Naționala ”All Blacks” ajunge în finală fără emoții