courtois-lunin
Exclusiv ”Cine merită să fie în poarta lui Real Madrid în finala cu Dortmund?” Gică Craioveanu: ”Tot vestiarul știe asta!”
Getafe Vs Real Madrid in Getafe, Spain - 01 Feb 2024
Carlo Ancelotti a dezvăluit care este atmosfera din vestiarul lui Real Madrid, înainte de finala cu Dortmund
Exclusiv Florin Prunea a văzut anunțul și este sigur: ”Transferul numărul 1 în România”

VIDEO Hamburg a câştigat în premieră Liga Campionilor la handbal masculin!

02.06.2013, 21:56

Echipa germană de handbal masculin HSV Hamburg a cucerit, duminică, la Koln, Liga Campionilor, după ce a învins în finala Turneului Final Four formaţia spaniolă FC Barcelona, în prelungiri, scor 30-29 (9-11, 25-25, 28-26).

• Fotbal: Moldova - Ucraina, marți, 19:00, DGS 1

• Fotbal: Portugalia - Irlanda, marți, 21:45, DGS 1

Câştigătoarea a fost decisă după două reprize de prelungiri, scorul la expirarea timpului regulamentar fiind de 25-25. HSV Hamburg cucereşte trofeul pentru prima dată, după ce a jucat finala competiţiei şi în 2011, tot cu FC Barcelona.

În prima repriză, cele două echipe s-au apărat exemplar. Catalanii, câştigători de şapte ori ai Ligii Campionilor, nu s-au putut desprinde la mai mult de două goluri şi s-a intrat la vestiare cu 11-9. În repriza secundă, Tomas a dus scorul la 13-10, însă Hamburg nu a cedat şi a reuşit o revenire de senzaţie.

Astfel, HSV a ajuns pentru prima dată la conducere, 16-15. Cu cinci minute înainte de final tabela arăta un surprinzător 24-20, în favoarea echipei venită din calificări. Michael Kraus, la ultimul meci internaţional, a produs panică pe semicercul advers.

Hans Lindberg a fost golgheterul acestei ediții

În ultimele minute, Barcelona a profitat de o dublă eliminare în tabăra germana, a egalat şi s-a intrat pentru prima dată în istoria Final Four în prelungiri. Bielorusul Siarhei Rutenka, marcator de 8 ori, i-a ţinut pe spanioli în joc însă, în ultimele secunde, nu a mai reuşit să înscrie şi Hamburg s-a impus cu 30-29. Danezul Hans Lindberg, cu cele şase goluri din finală, a ajuns la 101 reuşite şi a fost desemnat golgeterul turneului.

În semifinale, FC Barcelona a eliminat formaţia poloneză KS Vive Targi Kilce, scor 28-23 (13-10), iar în cea de-a doua, HSV Hamburg a trecut de conaţionala THW Kiel, cu scorul de 39-33 (19-16).

Învinsele au jucat, duminică, finala mică, aceasta fiind câştigată de polonezii de la KS Vive Targi Kielce, cu scorul de 31-30 (19-12).
Premiile totale ale ediţiei 2012-2013 din Liga Campionilor s-au cifrat la 3,03 milioane de euro, din care 950.000 de euro au fost împărţiţi doar primelor patru clasate, participante la Turneul Final Four de la Koln.

Fiecare dintre cele 24 de echipe participante în faza grupelor, printre care se numără şi campioana României, HCM Constanţa, a primit câte 40.000 de euro, sumele crescând progresiv în cazul formaţiilor calificate mai departe. În 2012, Liga Campionilor a fost câştigată de THW Kiel.

Etichete: liga campionilor , finala ligii campionilor , hamburg , hamburg liga campionilor , hamburg barcelona handbal , barcelona handbal finala

O femeie din Indonezia a fost înghițită cu totul de un piton de 6 metri

O femeie care a fost dată dispărută în Indonezia a fost găsită moartă, în burta unui piton lung de...

daniel-balan
Îl recunoști? A fost 10 ani sub contract cu FCSB. ”Gigi Becali mi-a dat 50.000 de dolari. Eram șmecher”

Îl recunoști? A fost căpitan în Liga 1, iar acum și-a spulberat concurența: a câștigat alegerile cu 89% din voturi
gabi muresan (7)
FCSB, în fața loviturii verii! ”Ar fi o mișcare foarte bună! E un lider”
g3
"Să semneze și să plece!" Răsturnare de situație la FCSB
andrei-vlad
Louis Munteanu ar fi ales între Rapid și FCSB! ”Un jucător care vrea un anumit confort”
louis-munteanu

Oficial Florentin Petre, OUT la 5 zile de la promovare
florentin-petre
S-a despărțit de Dan Petrescu după 8 ani și a semnat! Anunțul oficial
Screenshot 2024-05-05 110037
Exclusiv A văzut conferința lui Topal la Petrolul și nu s-a abținut. ”Nu vreau să jignesc”
Cristian Fogarassy, Claudiu Tudor si Mehmet Topal / Foto: Sport Pictures
Video Final Four Champions League | Barcelona - Kiel 30-18. Magdeburg - Aalborg 26-28. Catalanii și nordicii sunt în finală!
FC Barcelona - THW Kiel
A văzut finala Champions League și e sigur: ”Tocmai a luat Balonul de Aur”
Borussia Dortmund v Real Madrid, 2023/24 UEFA Champions League FINAL - 01 Jun 2024
Cum l-ar fi testat Letizia pe regele Felipe înainte de a începe aventura cu fostul cumnat:„A fost o strategie!”
Marea lovitură a verii! O legendă vine pe banca tehnică a lui Dinamo
Revelația Cupei României și-a prezentat în stil de mare echipă noua vedetă care a jucat la FCSB: „Vom scrie istorie!”
Salma Hayek, joacă în costum de baie, printre valuri. Nici doborâtă de marea agitată nu-și pierde farmecul: "Vreau să fiu eu valul"
Inna s-a plimbat în costum de baie pe skateboard. Artista a întors toate privirile în jurul ei: „Ești ca o căprioară”
Politicienii din fotbal, rezultate diametral opuse la alegeri: avem un fost internațional ajuns primar!
Martorul luminos la care trebuie să fie atenți șoferii de mașini diesel. Mai merge 2.000 km
A murit unul dintre cei mai mari sportivi din lume. Doliu în NBA, Chet Walker avea 84 de ani
Formula 1: calificări incredibile la Montreal. O singură dată s-a mai întâmplat așa ceva, pe vremea lui Schumacher și Villeneuve
Exclusiv ”Cu noroc, ‘Cașcaval’ a marcat”. Fostul jucător al Borussiei Dortmund, anunț clar după finala Champions League