adi-vasile
Video ”V-ați gândit vreo secundă la demisie?”. Răspunsul lui Adi Vasile, după ce a ratat obiectivul lui CSM București
adi-vasile
Anunțul făcut de CSM București, după ratarea Final Four-ului Ligii Campionilor
mm
Mihai Stoica a făcut anunțul chiar pe gazon: ”Cine semnează?” + Negocieri cu alți doi jucători

Video Rostov Don - CSM Bucuresti 28-29. Calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor

09.04.2016, 13:28

CSM Bucureşti a reuşit o performanţă de răsunet pentru handbalul românesc. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Rostov Don şi în returul din Rusia, scor 29-28.

csm bucurie
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Aflată la debutul în Liga Campionilor, CSM Bucureşti face istorie. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul competiţiei, după a învins-o de două ori pe Rostov Don.

În tur, elevele lui Kim Rasmussen au învins cu 26-25, rezultat care le oferea rusoaicelor prima şansă la calificare.

Cu toate acestea, CSM a dat recital în Rusia, unde a condus pe toată durata partidei. Startul a fost de vis, iar bucureştencele s-au desprins rapid la 5 goluri, scor 8-3.

Managarova le-a apropiat pe gazde la 10-12, dar repriza s-a terminat cu un forcing al echipei din capitala României, care a marcat de trei ori consecutiv, prin Fisker, Martin şi Torstennson, şi a intrat la cabine cu 16-11.

În partea a doua, CSM a început la fel de tare, iar Manea a dus scorul la 19-12 în minutul 35. Rostov a jucat şi fără portar pe atacuri şi a forţat cu o jucătoare suplimentară, dar nu a putut reveni în faţa unei echipe care a avut doi portari în zi excelentă - Pessoa, cu 10 parade, şi Grubisic, cu 6.

Rostov s-a apropiat pe final, dar CSM s-a impus cu 29-28, iar bucureştencele merg în premieră în Final Four-ul Ligii Campionilor, care se va disputa la Budapesta, pe 7 şi 8 mai.

LIVE TEXT&VIDEO

FINAL, 28-29! - CSM Bucureşti câştigă şi returul cu Rostov şi obţine o calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor. În ciuda unor mici emoţii pe final, victoria campioanei României nu a fost în pericol în niciun moment. Ana Rodrigues, cu 7 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei lui Kim Rasmussen. De cealaltă parte, Ekaterina Ilina a înscris de opt ori.

Min. 57, 27-29 - Lucrurile se complică pe final. Rostov s-a apropiat la doar două goluri. Time-out cerut de Rasmussen.

Min. 55, 25-29 - Cu cinci minute înainte de final, avansul lui CSM continuă să fie de 4 goluri.

Min. 50, 22-26 - Rusoaicele nu renunţă şi au redus din diferenţă, însă campioana României continuă să aibă meciul sub control.

Min. 45, 19-25 - Elevele lui Kim Rasmussen nu le-au permis adversarelor să reintre în meci şi păstrează un avantaj important la jumătatea primei reprize.

Min. 40, 16-21 - Câteva decizii discutabile ale arbitrilor şi o uşoare relaxare în tabăra campioanei României au permis gazdelor să reducă din diferenţă.

Min. 34, 12-19 - Început perfect de repriză pentru CSM, care conduce deja la 7 goluri, ceea ce l-a determinat pe antrenorul lui Rostov să solicite un nou time-out.

Min. 31 - A început repriza a doua.

PAUZĂ, 11-16 - Final de repriză foarte bun pentru CSM, care s-a desprins la cinci goluri şi se află într-o poziţie foarte bună pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor.  Cu patru goluri înscrise, Isabelle Gullden este cea mai bună marcatoare a bucureştencelor şi a meciului.

Min. 25, 9-12 - Campioana României continuă să aibă meciul sub control şi conduce la trei goluri cu puţin timp înainte de pauză.

Min. 20, 7-9 - Gazdele au reuşit să echilibreze meciul în ultimele cinci minute şi s-au apropiat la doar două lungimi.

Min.15, 4-8 - Fetele lui Kim Rasmussen continuă să facă legea şi, la jumătatea primei reprize, conduc la o diferenţă de patru goluri.

#Time-out solicitat de antrenorul rusoaicelor

Min. 10, 3-6 - perioadă excelentă pentru CSM Bucureşti, care a reuşit să se desprindă la trei goluri.

Min. 5, 2-2 - Început bun al fetelor noastre, care au deschis scorul şi au reuşit să revină după ce Rostov a preluat conducerea cu 2-1.

UPDATE 17:04 - A început meciul.

Etichete: liga campionilor , liga campionilor handbal , csm bucuresti , liga campionilor digi sport , liga campionilor handbal digi sport , csm - rostov , liga campionilor handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti , video rostov don - csm bucuresti digi sport , video rostov don - csm bucuresti liga campionilor , video rostov don - csm bucuresti handbal , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin liga campionilor

Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie

Campionul la box şi raliu Mihai Leu a fost internat de urgenţă, vineri seară, la spitalul din...

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
ianis
Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham
Tottenham Hotspur v Burnley - Premier League - Tottenham Hotspur Stadium
Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”
gigii
OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League
firo: Fuvuball: Soccer: April 23, 2022 1st Bundesliga, season 2021/2022 31st matchday FC Bayern Mvnchen - Borussia Dortmund 3:1, Leroy Sane, Malik Tillman, FC Bayern Mvnchen, FCB, Bayern, FC Bayern, half figure,
mm

Exclusiv Singurul regret al lui Gigi Becali, după ce FCSB a primit titlul de campioană pe Arena Națională
gigii
Video Octavian Popescu s-a dezlănțuit la parada campionilor: a luat microfonul și a făcut spectacol
popesti la patrat
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
CSM București și-a adjudecat matematic titlu. Al șaptelea campionat pentru ”tigroaice”
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
CSM București a luat decizia în privința lui Adi Vasile!
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Fiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen
De ce nu s-a operat Tavi Popescu înainte de finalul sezonului: "Nu facem vrăjeală, ca în urmă cu 4-5 ani"
Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”
Adio, Edi Iordănescu. Salariu de nerefuzat propus de arabi celui mai prost plătit selecționer de la Euro
Prima mașină a fost produsă pe teritoriul României de azi în 1910. Era sub licență din SUA Foto
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Video Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. NE-BU-NI-E pe Santiago Bernabeu! Gazdele au făcut "remontada" în doar 3 minute