adi-vasile
Anunțul făcut de CSM București, după ratarea Final Four-ului Ligii Campionilor
Flensburg, Germany. 16th Sep, 2021. Handball: Champions League, SG Flensburg-Handewitt - FC Barcelona, Group Phase, Group B, Matchday 1, Flens-Arena. Barcelona's Haniel Langaro (l) and Barcelona's Melvyn Richardson hug after the win in Flensburg. Credit:
CS Dinamo a dat lovitura pe piața transferurilor: un dublu câștigător de Liga Campionilor cu Barcelona tocmai a semnat!
Antrenor pentru FCSB! Urmează întâlnirea decisivă pentru semnarea contractului
Fotbal Club

România - Norvegia 24-29 | ”Tricolorele” mai au o șansă la calificare - trebuie să bată Muntenegru la scor

20.03.2021, 21:50

Echipa națională de handbal feminin a României a pierdut cu 24-29 în fața Norvegiei, în primul meci al Turneului Preolimpic de la Podgorica.

Handball - Olympics: Day 9
Cristina Neagu, într-un meci de la JO de la Rio de Janeiro / Foto : Getty Images
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

”Tricolorele” au jucat de la egal la egal cu nordicele doar 20 de minute. A fost un start bun cu Crina Pintea în prim plan, dar Norvegia a recuperat repede și a profitat aproape de orice atac.

A fost 13-11 la pauză pentru scandinave, care s-au detașat decisiv imediat după startul părții secunde.

Echipa antrenată de Adi Vasile a făcut eforturi pentru a reduce proporțiile scorului, dar Norvegia a rezistat și s-a impus cu 29-24. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a naționalei noastre, cu 10 goluri.

România trebuie să bată Muntenegru la cel puțin 5 goluri diferență

Este un scor care complică situația, deoarece toate reprezentativele au șanse de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Cele mai mici sunt ale României, care are nevoie de o victorie duminică cu Muntenegru la cel puțin 5 goluri diferență.

În acest caz va conta numărul golurilor marcate. Dacă ”tricolorele” se impun mai clar, au asigurată participarea la întrecerea din Japonia.

Clasament:

1. Muntenegru – 2 puncte; golaveraj +5
  2. Norvegia – 2 puncte; golaveraj 0
  3. ROMÂNIA – 0 puncte; golaveraj -5

UPDATE Minutul 60 Scor final, România - Norvegia 24 -29.

UPDATE Minutul 59 Final dramatic cu gol marcat de Neagu înainte de ultimul atac al Norvegiei.

UPDATE Minutul 56 Minute bune pentru românce, gol Perianu și paradă Denisa Dedu pentru 22-26.

UPDATE Minutul 48 ”Tricolorele” nu pot redresa situația. Crina Pintea este eliminată la 23 -16 pentru Norvegia.

UPDATE Minutul 40 Scorul ia proporții, 18-13 pentru Norvegia, iar antrenorul Adi Vasile cere timeout după doar 2 goluri marcate în repriza secundă.

UPDATE Minutul 35 A doua repriză continuă în aceeași notă - România încearcă să recupereze. Dumanska i-a luat locul Denisei Dedu în poartă.

UPDATE Minutul 30 S-a încheiat prima repriză.  România - Norvegia 11-13.

UPDATE Minutul 27 Paradă Denisa Dedu, după două ratări ale ”tricolorelor” prin Laslo și Moisă.

UPDATE Minutul 25 Cristina Neagu înscrie după o perioadă bună a nordicelor care s-au detașat la 3 goluri.

UPDATE Minutul 22 Cristina Neagu este imbatabilă de la 7 metri - a ajuns la 4 reușite.

UPDATE Minutul 14 Eliza Buceschi menține România în avantaj cu două goluri marcate unul după altul.

UPDATE Minutul 10 Denisa Dedu apără o aruncare de la 7 metri.

UPDATE Minutul 8 Norvegiencele răstoarnă situația și conduc cu 4-3 după ce România a avut 3-1.

UPDATE Minutul 2 Crina Pintea înscrie primele două goluri ale partidei.

UPDATE Minutul 1 A început partida.

Este pentru a patra oară consecutiv când handbalistele noastre participă la calificările pentru turneul olimpic, după edițiile din 2008, 2012 și 2016. Statistica nu este de partea României, reprezentativă care nu a izbutit până acum două calificări consecutive.

România - Norvegia 20:30, LIVE TEXT | S-au complicat calculele legate de calificare pentru România

Meciul se anunţă teribil de greu pentru echipa noastră. Rezultatul din partida Muntenegru-Norvegia, scor 28-23, complică foarte rău calculele noastre.

Am ajuns la Podgorica, acolo unde Dedu şi Laslo au întâmpinat greutăţi, cu gândul să batem gazda Muntenegru pentru că Norvegia este considerată mult prea puternică.

Se presupunea că nordicele vor învinge şi Muntenegru, dar Radicevic, Klikovac, Mehmedovic şi celelalte cunoştinţe ale noastre din campionatul României au infirmat orice calcul al hârtiei şi au obţinut o victorie care, în mare măsură, le asigură calificarea!

În aceste condiţii, România ar trebui să învingă Norvegia diseară în meciul care poate fi urmărit în format Live Text pe digisport.ro, ora 20:30, pentru a merge sigur la JO Tokyo.

Calificarea poate veni chiar şi în urma unei înfrângeri, dar ar trebui ca apoi să batem Muntenegru, duminică, de la ora 17:00, la o diferenţă şi număr de goluri care să ne ajute la clasamentul în trei. Ceea ce ar fi foarte, foarte greu după ce gazdele turneului au pus cinci goluri între ele şi Norvegia, iar o înfrângere a noastră diseară ne-ar obliga să plecăm de la minus la meciul decisiv.

România - Norvegia 20:30, LIVE TEXT | Cum se califică România la Olimpiadă

• câştigă cu Norvegia
  • termină la egalitate cu Norvegia şi pierde cu Muntenegru la mai puţin de 5 goluri
  • pierde cu Norvegia şi câştigă cu Muntenegru, iar în clasamentul final avem un golaveraj mai bun decât una dintre adversarele de la Turneul Preolimpic

Etichete: romania handbal , romania norvegia , turneul preolimpic

Ucis pentru că a refuzat să fie evacuat din calea „orașului viitorului”. Sate întregi au fost rase de pe hartă pentru proiectul NEOM

Autoritățile saudite au permis utilizarea forței letale pentru a face loc unui oraș al viitorului...

UEFA Euro 2028 and Euro 2032 Announcement - UEFA Headquarters
Alegerea făcută de UEFA, după ce Real Madrid - Bayern s-a lăsat cu o controversă uriașă de arbitraj

A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern
var9
Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru
real
Reacția lui Marius Șumudică, după ce Dan Șucu l-a sunat să-i comunice decizia luată
FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
S-au încheiat negocierile de la palat pentru Florinel Coman
coman7

Dan Petrescu, replică tăioasă înaintea partidei FCSB - CFR Cluj. ”E bine că mi-ai pus întrebarea asta”
CFR Cluj v Universitatea Craiova - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 20 Sep 2021
Denis Alibec, ”NU” pentru FCSB!
alibec
A ajuns la detectorul de minciuni, după ce a fost surprins de mai multe ori cu tânăra acuzată de infidelitate! Rezultatul
mag
CSM București a luat decizia în privința lui Adi Vasile!
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Victorie! Naționala de handbal masculin a României, la doar un pas de Mondial după 31-30 cu Cehia
romania
Fiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen
„Șumudică n-a vrut să fie antrenorul Rapidului!" Ipoteză surprinzătoare: „Dacă nu era Șucu patron, Marius era antrenor"
Un patron din Superliga îi prelungește contractul antrenorului chiar dacă echipa retrogradează
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea
Titi Aur, supărat pe instructorii auto: Școlile de șoferi, sursa carnagiului de pe șosele
Când au apărut primele tramvaie în Țările Române? La început erau trase de cai
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
CTP, impresionat de efortul jucătoarelor noastre: "A fost ziua României la Roma"
Video ”V-ați gândit vreo secundă la demisie?”. Răspunsul lui Adi Vasile, după ce a ratat obiectivul lui CSM București