THW Kiel - Montpellier HB
Video Calificare ”miraculoasă”! A pierdut turul la 9 goluri, dar a reușit ”remontada” și va juca în Final Four
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Video Cristina Neagu sună adunarea înainte de duelul cu Metz din sferturile Ligii Campionilor: ”Să fim realiști!”
”Patronul FCSB te vrea. Unde pleci?”. Louis Munteanu, răspuns pentru interesul lui Gigi Becali, în direct
LIVE Fotbal Club

Video HCM Baia Mare - Buducnost 24-29. Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare a partidei

02.04.2016, 09:56

Vicecampioana României la handbal feminin HCM Baia Mare a fost învinsă pe teren propriu, de Buducnost Podgorica. Deţinătoarea Ligii Campionilor s-a impus 29-24 (17-10), în manşa tur din sferturile de finală ale competiţiei și e ca și calificată în Final Four.

captura meci hcm
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Din lotul echipei antrenate de Aurelian Roșca au absentat patru jucătoare de bază. Nechita, Szucs și Geiger, cu probleme de sănătate, respectiv portarul Paula Ungureanu, care a fost trecută pe foaia de joc, însă s-a aflat în tribună, iar clubul nu a oferit detalii despre această situaţie.

Formaţia oaspete, cu internaţionala română Cristina Neagu în formă (8 goluri), a condus aproape tot meciul, diferenţa maximă fiind de opt goluri. După un început destul de echilibrat, Buducnost s-a desprins prima oară la două goluri în min. 7, 2-4. HCM a înscris pentru 3-4 (8), dar apoi a urmat o perioadă slabă a vicecampioanei României, care nu a marcat circa zece minute şi a încasat şase goluri, scorul devenind 3-10 (19). Oaspetele au avut pentru prima oară opt goluri în plus în min. 25, 6-14, iar la pauză avantajul era de şapte goluri, 10-17.

HCM a avut o revenire formidabilă în repriza secundă, a recuperat gol cu gol şi s-a apropiat la 24-25 (51), dar apoi nu a mai reuşit să menţină ritmul. Buducnost a mai marcat de patru ori până la final, iar HCM nu a mai înscris, scorul final fiind de 29-24 pentru vizitatoare. Manşa retur va avea loc la Podgorica, pe 10 aprilie.

Marcatoarele partidei au fost: Pineau 7 goluri, Vizitiu 4, Abbingh 4, Perianu 3, Tătar 2, Jezic 2, Ardean Elisei 1, do Nasimento 1, pentru HCM, respectiv Neagu 8 goluri, Petrovici 7, Mehmedovic 5, Cvijic 4, Bulatovic 3, Achruk 1, Raicevic 1 gol, pentru Buducnost.

Într-un prim meci din turul sferturilor, campioana României, CSM Bucureşti, a învins, joi, pe teren propriu, formaţia rusă Rostov-Don, cu scorul de 26-25 (11-12), partida retur fiind programată în 9 aprilie. Tot sâmbătă se vor juca şi celelalte două meciuri tur din sferturi, (HC Vardar - Larvik HK şi FTC Budapesta - Gyor).

Câştigătoarele din dubla manşă se vor califica la Turneul Final Four, care va fi găzduit de Budapesta, în 7-8 mai. Deţinătoarea trofeului este formaţia Buducnost Podgorica (Muntenegru), la care evoluează şi internaţionala Cristina Neagu.

LIVE SCORE:

Min 60: HCM - Buducnost 24-29. Final de partidă. Campioana Europei se impune la 5 goluri diferență și returul pare o simplă formalitate pentru echipa Cristinei Neagu

Min 58: HCM - Buducnost 25-29. Formația din Baia Mare nu a putut să țină ritmul după ce s-a apropiat la un gol. Muntenegrencele au înscris cu lejeritate de pe pivot și nu mai pot scăpa victoria

Min 55: HCM - Buducnost 24-27. Campioana Europei a refăcut ecartul de 3 goluri grație unei aruncări de la 7 metri transformată de Cristina Neagu

Min 50: HCM - Buducnost 24-25. Cu 10 minute înainte de final HCM se apropie la un singur gol de campioana Europei. Echipa lui Aurenlian Roșca a fost condusă și cu 8 goluri în prima repriză și evoluează în acest meci fără 4 jucătoare de bază

Min 47: HCM - Buducnost 21-24. Echipa lui Aurelian Roșca reduce încet din handicap. Pineau a marcat și diferența de pe tabelă este acum de doar 3 goluri

Min 43: HCM - Buducnost 19-23. Cele două formații au mers cap la cap în ultimele minute și muntenegrencele continuă să conducă cu 4 goluri avans

Min 34: HCM - Buducnost 14-18. Start bun de repriză al echipei noastre, care se apropie la 5 goluri grație reușitelor semnate de Pineau și Elisei, dar și a unor parade ale Ionicăi Munteanu

Min 31: HCM - Buducnost 10-17. Începe repriza secundă. Iată statistica primelor 30 de minute. Pineau, cu 4 reușite, este cea mai bună marcatoare a HCM-ului.

Min 30: HCM - Buducnost 10-17. Oaspetele termină cu 7 goluri avans o primă repriză în care atacul le-a funcționat aproape perfect, nu același lucru putând fi spus despre ofensiva formației pregătite de Aurelian Roșca. HCM a ratat și două aruncări de la 7 metri în primele 30 de minute

Min 25: HCM - Buducnost 7-14. Echipa vizitatoare menține distanța de 7 goluri față de formația lui Aurelian Roșca și dă senzația că nu va avea nicio problemă în a câștiga partida

Min 20: HCM - Buducnost 4-11. Cristina Neagu reușete primul său gol în acest meci, iar avansul echipei din Muntenegru a crescut la 7 goluri

Min 19: HCM - Buducnost 4-10. Formația din Baia Mare reușește să înscrie din nou după aproape 10 minute de secetă. Abbingh a fost cea care a marcat

Min 14: HCM - Buducnost 3-7. Muntenegrencele domină clar începutul de meci și s-au distanțat la 4 goluri pe tabelă după reușita lui Cvijic, moment în care Aurelian Roșca cere time out

Min 10: HCM - Buducnost 3-5. Pineau este singura jucătoare de la HCM care a marcat în acestă partidă. Două dintre goluri au venit din acțiune, iar celălalt dintr-o aruncare de la 7 metri. Franțuzoaica a și ratat o aruncare de la 7 metri

Min 3: GOL HCM! Pineau marchează primele două goluri ale formației din Baia Mare. Scorul este egal, 2-2

Min 1: A început partida dintre HCM și Buducnost. Oaspetele au marcat primul gol al meciului prin Mehmedevic

Etichete: liga campionilor , buducnost , cristina neagu , liga campionilor digi sport , hcm buducnost , live hcm , video hcm baia mare - buducnost , video hcm baia mare - buducnost 24-29 , video hcm baia mare - buducnost 24-29 digi sport , video hcm baia mare - buducnost 24-29 liga campionilor , video hcm baia mare - buducnost 24-29 handbal , video hcm baia mare - buducnost 24-29 handbal liga campionilor digi sport

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

charalambous
”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară
London, England, 2nd April 2024. Ange Postecoglou, Manager of Tottenham Hotspur talks to TNT Sports during the Premier L

Costel Gâlcă a explicat cum a reușit Universitatea Craiova să revină de la 0-3 și să egaleze în meciul cu Farul
costel-galca
Exclusiv Șefii lui Dinamo, întâlnire urgentă cu fanii, înaintea barajului cu Csikszereda. De ce se teme Andrei Nicolescu
Andrei Ivan, tentat să plece de la Universitatea Craiova? ”Sezonul viitor vor fi multe schimbări”
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FC U a retrogradat
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
Video Metz - CSM București 29 - 23! ”Tigroaicele” ratează Final Four-ul Ligii Campionilor. Adi Vasile, OUT

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”