Real Madrid v Bayern Munich - UEFA Champions League
Video Titularul lui Real Madrid care a sărbătorit din mașină, alături de fani, calificarea în finala Champions League
Greu de ucis 4! Recordul stabilit de Real Madrid în actuala ediție de Champions League
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Live Video&Score Tottenham - Man. City 0-0, ACUM pe Digi Sport 1. Radu Drăgușin, intervenție importantă în fața lui Haaland
LIVE Fotbal European

Video Gyor - Vardar 27-26, după o finală dramatică! Totul s-a decis la faza halucinantă din ultimele secunde

13.05.2018, 18:30

Gyor a câștigat finala Ligii Campionilor, scor 27-26 (după prelungiri ) cu Vardar și își păstrează trofeul cucerit și anul trecut. Este pentru patra oară când clubul maghiar triumfă în această competiție, de fiecare dată cu Martin Ambros antrenor, după edițiile din 2013, 2014 și 2017. A fost, însă, ultimul succes cu tehnicianul spaniol pe bancă, pentru că actualul selecționer al naționalei feminine de handbal va pleca la Rostov-Don, ocupanta locului 4 în acest sezon al Ligii Campionilor (după finala pierdută cu 30-31 în fața lui CSM București - VIDEO&DETALII).

colaj gyor vardar
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Meciul a fost extrem de strâns, încă de la început. Gyor s-a aflat mai mult la conducere, însă la pauză s-a intrat la egalitate, scor 9-9. Echilibrul s-a menținut și în partea a doua, când Vardar a ajuns și ea la conducere. În cele din urmă, Amorim a reușit să egaleze la 20 cu 10 secunde înainte de finalul celor 60 de minute inițiale.

Jucătoarea din Brazilia a fost decisivă în prelungiri. A marcat primele 3 goluri și în total a semnat 4 dintre cele 7 reușite ale celor de la Gyor din cele 10 minute suplimentare. În a doua repriză de prelungiri, în poarta lui Gyor a intrat Eva Kiss, care la rândul ei a avut o contribuție imensă la câștigarea trofeului. Echipa maghiară a avut și avantaj de 3 goluri, dar Vardar a recuperat două și scorul era 27-26 pentru Gyor.

Totul s-a decis în ultimele secunde, când Vardar a recuperat mingea și Canadija a primit pe linia semicercului advers, dar portarul Eva Kiss a reușit o paradă de zile mari și a blocat cu brațul drept ultima aruncare a finalei.

"Aș vrea să vorbesc despre ceea ce simt, dar nu am cuvinte să îmi descriu sentimentele de azi. Nu doar pentru ce s-a întâmplat azi; fiecare zi e uimitoare în Gyor. Felicitări și lui Vardar, niciuna dintre echipe nu a meritat să piardă azi", a spus antrenorul lui Gyor, Ambros Martin, după ce a ridicat cea de-a patra Ligă a Campionilor alături de formația maghiară. Tehnicianul spaniol, care este și selecționerul naționalei feminine a României, pleacă de la Gyor după 6 ani. Din sezonul viitor, o va antrena pe Rostov-Don.

Cel de-al patrulea triumf în ultimii șase ani este a venit chiar de ziua vedetei lui Gyor și a naționalei Ungariei, Anita Gorbicz, care a împlinit 35 de ani pe 13 mai 2018.

Portarul lui Vardar, Amandine Leynaud (32 de ani), a fost desemnată MVP-ul FINAL4-ului Ligii Campionilor. În finală a făcut un meci mare împotriva lui Gyor, formația cu care a semnat deja și la care va juca din stagiunea următoare. Portarul din naționala Franței a apărat 41% din aruncările celor de la Gyor. "A fost cel mai greu meci pe care l-am jucat. Sunt mândră de echipa mea, am jucat cu inima. S-a terminat totul, dar sunt fericită că am făcut parte din această echipă", a spus Leynaud.

Din sezonul viitor, patru jucătoare din lotul lui Vardar - Andrea Lekic, Dragana Cvijic, Barbara Lazovic şi Jovanka Radicevic – vor evolua la CSM Bucureşti.

Cristina Neagu este cea mai bună marcatoare a sezonului 2017-2018 în Liga Campionilor, cu 109 goluri.

Min. 70: Ratare imensă a lui Vardar, la ultima fază, care trimite trofeul la Gyor! Echipa macedoneană a recuperat și Lekic a urcat în viteză, iar Canadija a primit mingea pe linia semicercului, singură cu portarul Eva Kiss, însă aruncarea sa a fost scoasă cu brațul drept de goalkeeper-ul celor de la Gyor, care a reușit o paradă extraordinară. Mai erau doar câteva secunde și nimic nu s-a mai putut schimba.

VIDEO Parada Evei Kiss și explozia de bucurie a celor de la Gyor

Min. 69: Gol Vardar! Gyor - Vardar 27-26.

Min. 68: Gol Gyor! Amorim a marcat al patrulea său gol în prelungiri. Este un ritm extraordinar în aceste minute de prelungiri! Gyor - Vardar 27-25.

Min. 68: Gol Vardar, după un contraatac în mare viteză! Gyor - Vardar 26-25.

Min. 67: Gol Vardar! Gyor - Vardar 26-24.

Min. 67: Gol Gyor! Gyor - Vardar 26-23.

Min. 66: Gol Gyor! Groot a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri. Gyor - Vardar 25-23.

Min. 66: Începutul celei de-a doua reprize de prelungiri.

Min. 65: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min: 65: Gol Gyor! Bodi a marcat golul prin care maghiarele au intrat în avantaj la pauza dintre reprizele de prelungiri. Gyor - Vardar 24-23.

Min. 65: Gol Vardar! Gyor - Vardar 23-23.

Min. 65: Gol Gyor! Eduarda Amorim este de neoprit în prelungiri! A marcat toate cele 3 goluri ale maghiarelor în repriza suplimentară. Gyor - Vardar 23-22.

Min. 64: Gol Vardar! Lekic! Gyor - Vardar 22-22.

Min. 63: Bară pentru Vardar, apoi bară și pentru Gyor, pe contraatac! Maghiarele rămân în avantaj, scor 22-21.

Min. 63: Gol Gyor! Eduarda Amorim a marcat din nou și o readuce pe Gyor în avantaj! Gyor - Vardar 22-21.

Min. 62: Gol Vardar! Radicevic a înscris din aruncare de la 7 metri. Gyor - Vardar 21-21.

Min. 61: Gol Gyor! Eduarda Amorim a marcat primul gol al prelungirilor. Gyor - Vardar 21-20.

Min. 61: Începutul primei reprize de prelungiri.

Min. 60: S-a terminat! Vom avea parte de prelungiri în finala Ligii Campionilor.

* Time-out cerut de antrenorul lui Vardar, cu 9 secunde înainte de final.

Min. 60: Gol Gyor! Amorim a marcat cu 10 secunde înainte de final și a readus egalitatea! Gyor - Vardar 20-20.

Min. 60: Gol Vardar! Andrea Lekic a marcat un gol de excepție, cu 20 de secunde înainte de finalul meciului, care ar putea fi decisiv pentru o victorie a lui Vardar. Gyor - Vardar 19-20.

VIDEO Golul extraordinar al lui Lekic

Min. 60: Gol Gyor! Gyor - Vardar 19-19.

Min. 59: Gol Vardar! Gyor - Vardar 18-19.

UPDATE ora 20:32: Min. 58: Cu două minute înainte de final, scorul este egal 18-18, iar Gyor a primit o eliminare de două minute, după un fault comis de Althaus.

Gyor ETO și Vardar Skopje se întâlnesc de la ora 19:00, în marea finală a Ligii Campionilor la handbal feminin. Partida va putea fi urmărită în format liveVIDEO și în direct la Digi Sport 1.

Ambele echipe au obținut victorii categorice în semifinale: Gyor a spulberat-o pe CSM București, 26-20, iar Vardar Skopje s-a distrat cu Rostov-Don, pe care a învins-o cu 25-19.

Gyor se află la a șaptea finală în Final Four, reușind să câștige trei trofee (2013, 2014 și 2017), în vreme ce Vardar se află pentru a doua oară în finală, după ediția din 2016-2017, când a pierdut chiar în fata Gyor-ului, scor 30-31, dupa prelungiri.

Gyor și Vardar s-au întâlnit de 5 ori în Liga Campionilor, formația maghiară având trei victorii, Vardar una, iar un meci s-a terminat la egalitate. Vardar a învins Gyor în anul în care a lăsat-o în afara Final Four, în 2015.

Etichete: finala , liga campionilor , gyor , champions league , gyor eto , budapesta , vardar skopje , gyor champions league , gyor - vardar , final4 , final4 budapest , final4 gyor , gyor final4 , gyor campioana europei

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Laurențiu Reghecampf a sunat-o pe Anamaria Prodan. Ce au decis cei doi. ”N-are sens”
prodan reghe

Live Video&Score Real Madrid - Deportivo Alaves 1-0, ACUM, pe DGS 2. Bellingham deschide scorul
Gigi Becali, la o oră după ce a anunțat că-l vrea pe Alex Chipciu la FCSB: ”S-a supărat”
Dan Șucu a decis: Neil Lennon, noul antrenor al Rapidului!
rapida
O fostă spioană rusă, despre strategiile neortodoxe adoptate pentru a-și manipula țintele: "Mi-am sacrificat corpul pentru misiuni"
De ce îl vrea Gigi Becali pe Chipciu la FCSB? Schimbare radicală de strategie pentru Champions League
Reacția lui U Cluj despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB! Marele vis al căpitanului: ”Cred că are o șansă reală”
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine a fost marele golgheter român care a apărat și poarta Ungariei? Moare la doar 52 de ani
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Cea mai proastă veste pentru Simona Halep. Ce s-a decis la Roland-Garros
Ce a spus Jude Bellingham, înainte de a-și întâlni fosta echipă în finala Champions League
UEFA Champions League semifinal second leg match Real Madrid vs Bayern Munich at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, 08

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”