FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)
Napoli, gata să plătească 10.000.000€ pentru un fotbalist din SuperLiga
florin-tanase
Gigi Becali a făcut anunțul despre transferul lui Florin Tănase: ”Pot să vă zic sigur”
Fotbal Club

Video Juventus - Inter 3-2. Meci nebun la Torino! "Derby d'Italia", transformat în "Derby di VAR". Cuadrado, eroul gazdelor

15.05.2021, 21:10

Meci de infarct la Torino. Juventus s-a impus cu 3-2 în fața lui Inter, în penultima etapă din Serie A, și păstrează în continuare șanse la un loc de UEFA Champions League.

Juventus v FC Internazionale - Serie A
Juventus - Inter 3-2 / Foto: Getty Images
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

"Bianconerii" au deschis scorul în minutul 24, prin Cristiano Ronaldo. Lusitanul a ratat penalty-ul acordat după consultarea sistemului VAR, însă mingea a sărit cu noroc înapoi la el și a înscris cu poarta goală. Zece minute mai târziu, centralul Calvarese a dictat lovitură de pedeapsă pentru Inter, tot în urma consultării arbitrajului video.

Juventus - Inter 3-2

Lukaku a transformat cu siguranță și a restabilit egalitatea. În minutele de prelungire a primei reprize, Cuadrado a marcat cu noroc, după o deviere care l-a păcălit pe Handanovic. În minutul 55, Juventus a rămas în zece oameni, Betancur a văzut al doilea cartonaș galben.

Cu cinci minute înainte de final, Chiellini și-a trimis mingea în proprie poartă, însă arbitrul a acordat fault în atac în favoarea lui Juventus. După ce a revăzut imaginile, Calvarese a revenit asupra deciziei și a validat golul. Bucuria "nerazzurrilor" a durat doar câteva zeci de secunde.

Juve a primit un penalty controversat în urma unui duel între Perisic și Cuadrado. Columbianul a executat fără emoții și a realizat dubla. Brozovic a fost și el eliminat în minutul 90+2, după un fault asupra aceluiași Cuadrado.

Grație acestui succes, Juventus a urcat provizoriu pe locul patru, depășind-o în clasament pe Napoli, care va evolua duminică împotriva Fiorentinei.

VIDEO Rezumat Juventus - Inter 3-2

Min. 90+5. Final. Juventus - Inter 3-2.

Min. 90+2 - Cartonaș roșu Inter. Brozovic este eliminat în urma unui fault dur asupra lui Cuadrado.

Min. 88 - GOL Juventus. Același Cuadrado transformă fără emoții.

Min. 87 - Penalty Juventus. Gazdele primesc o nouă lovitură de pedeapsă la un contact între Perisic și Cuadrado.

Min. 84 - GOL Inter. Chiellini înscrie în proprie poartă. Golul este validat după o nouă consultare a sistemului VAR. În prealabil, Calvarese acordase fault în atac.

Min. 55 - Cartonaș roșu Juventus. Betancur vede al doilea cartonaș galben după o intrare din spate asupra lui Lukaku și își lasă echipa în inferioritate numerică.

Min. 51 - Ocazie Inter. Lautaro Martinez este foarte aproape de egalare, însă șutul său trece puțin peste bara transversală.

Min. 46 - Începe repriza secundă.

Min. 45+4 - Pauză.

Min. 45+3 - GOL Juventus. Torpila lui Cuadrado este deviată și îl păcălește pe Handanovic. A fost ultima fază a primei reprize.

Min. 35 - GOL Inter. Lukaku transformă cu siguranță și restabilește egalitatea.

Min. 35 - Penalty Inter. Arbitrul Calvarese merge să revadă o fază din careul lui Juventus și acordă penalty pentru Inter, după o intervenție a lui De Ligt asupra lui Lautaro Martinez.

Min. 24 - GOL Juventus. Cristiano Ronaldo execută, Handanovic intervine în primă fază, însă mingea sare cu șansă înapoi la lusitan, care o împinge în poarta goală.

Min. 23 - Penalty Juventus. După consultarea sistemului VAR, centralul indică punctul cu var. Chiellini este faultat în careu de Darmian.

Min. 11 - Ocazie Juventus. Kulusevski trece pe lângă deschiderea scorului. Voleul său din interiorul careului este respins în corner de Skriniar.

Min. 1 - Începe meciul.

UPDATE 18:15 - Echipele de start. Ionuț Radu, rezervă la Inter.

echipe-juve-inter
Echipele de start: Juventus - Inter / Foto: flashscore.ro

Juventus, locul 5, cu 72 de puncte, este obligată să câștige pentru a spera în continuare la un loc de Liga Campionilor. Formația lui Andrea Pirlo se află la un punct în spatele locului 4, ocupat de Napoli, care va evolua în această rundă pe terenul Fiorentinei.

Inter este deja campioană, iar formația lui Antonio Conte a pierdut doar două meciuri în cele 36 de etape disputate până în prezent. În poarta nerazzurrilor ar urma să revină veteranul Samir Handanovic, care este foarte aproape de a bate recordul lui Walter Zenga în privința prezențelor în Serie A.

Deși nu mai are o miză reală, este de așteptat ca Inter să folosească cea mai bună echipă, cu Romelu Lukaku și Lautaro Martinez titulari în atac.

De partea cealaltă, în poarta lui Juventus va reveni Szczesny, iar cuplul de fundași centrali va fi format din Chiellini și De Ligt. În ofensivă vor evolua Cristiano Ronaldo și Paulo Dybala.

Inter și Juventus s-au mai întâlnit de trei ori în acest sezon, iar nerazzurrii au câștigat meciul tur de campionat, scor 2-0, grație reușitelor lui Vidal și Barella. Celelalte două partide s-au disputat în semifinalele Cupei Italiei, unde bianconerii au triumfat, după 2-1, în tur, și 0-0, la retur.

Juventus - Inter | Echipele probabile

• Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Chiellini, Sandro - Cuadrado, Bentancur, Rabiot, Chiesa - Dybala, Ronaldo
    Rezerve: Buffon, Pinsoglio, Bonucci, Demiral, McKennie, Arthur, Bernardeschi, Ramsey, Kulusevski, Morata
    Antrenor: Andrea Pirlo
  • Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Hakimi, Barella, Brozovic, Eriksen, Perisic - Lautaro, Lukaku
    Rezerve: Padelli, Radu, Ranocchia, D'Ambrosio, Darmian, Gagliardini, Sensi, Young, Vecino, Pinamonti
    Antrenor: Antonio Conte

Etichete: serie a , inter , juventus , pirlo , conte , derby d'italia

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)
Ce nu s-a văzut la TV! Gigi Becali și-a aruncat telefonul în direct și la scurt timp a rămas fără șapca de 450 € | VIRAL
gigi
"Coșmar! Nu putea fi mai rău pentru Simona Halep!" Presa din SUA, reacție tranșantă
simo

Video De ce n-a mai fost angajat Lennon în ultima perioadă? Șucu a primit informații care l-au pus pe gânduri
Travel chaos and delays at Glasgow Airport.
Adrian Mititelu a ales antrenorul cu care vrea să readucă FCU Craiova în SuperLigă
WhatsApp Image 2024-04-08 at 22.03.47
Anunțul făcut de președintele lui ”U” Cluj, după ce Gigi Becali a spus că-l așteaptă pe Alex Chipciu să semneze cu FCSB
Screenshot 2024-05-14 141858
Veste proastă pentru Radu Drăgușin: Tottenham a decis să înceapă negocierile!
drg
Ce a descoperit o fată despre iubitul ei, imediat ce l-a părăsit. "Am realizat că toți prietenii lui și familia știau și mi-au ascuns"
De ce îl vrea Gigi Becali pe Chipciu la FCSB? Schimbare radicală de strategie pentru Champions League
Reacția lui U Cluj despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB! Marele vis al căpitanului: ”Cred că are o șansă reală”
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine sunt românii care au salarii între 6.000 și 10.000 de lei? Uneori nu ai nevoie de facultate
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
Cum poate CFR Cluj să câștige aproape un milion de euro în mai puțin de o lună fără să facă nimic
cfr logo

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”