Captură de ecran 2024-05-02 105206
Chelsea e gata să facă transferul verii! Îl vrea pe starul de 117.500.000€
Manchester City v Newcastle United - Premier League
Pep Guardiola, ”în al 9-lea cer” după victoria cu Nottingham Forest: ”Este o victorie mare”
chiri
Sezonul era terminat pentru el, dar a revenit ”ca prin minune” după operație și poate juca din nou: ”E fantastic”
LIVE Stirile Digi Sport

Video Brighton - Manchester City 0-4. Victorie fără drept de apel pentru ”Cetățeni”

26.04.2024, 00:15

Partida dintre Brighton și Manchester City s-a încheiat cu scorul de 0-4. Confruntarea a avut loc în cadrul unui meci restant din etapa cu numărul 29 din Premier League.

Brighton and Hove Albion v Manchester City Premier League 25/04/2024. Manchester City midfielder Phil Foden (47) celebra
Manchester City câștigă în fața celor de la Brighton / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Partida a putut fi urmărită pe Digi Sport 2. De asemenea, meciul a mai putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Brighton - Manchester City 0-4. ”Cetățenii” câștigă la scor!

Manchester City a debutat în forță pe terenul celor de la Brighton. În minutul 17, Kyle Walker l-a găsit excelent, în careu, pe Kevin De Bruyne. Belgianul a sărit pentru a lovi mingea cu capul, iar mingea expediată de acesta a intrat direct în poartă.

Nouă minute mai târziu, Phil Foden a înscris din lovitură liberă și a dus scorul la 0-2. În minutul 34, Phil Foden a ieșit la rampă din nou. Mijlocașul lui City a profitat de greșelile din apărarea lui Brighton și a punctat pentru 0-3.

Partea a doua a jocului a fost controlată tot de ”Cetățeni”. Julian Alvarez l-a răsplătit pe Guardiola pentru titularizare și a marcat pentru scorul de 0-4, după un contraatac purtat cu Kyle Walker.

Manchester City a câștigat, așadar, cu 4-0, în fața lui Brighton. Trupa lui Guardiola a acumulat 76 de puncte, în Premier League, cu această victorie și s-a apropiat la doar un punct de rivalii de la Arsenal Londra, liderii din campionat.

De cealaltă parte, Brighton a rămas cu 44 puncte adunate în 33 etape de campionat. Brighton se află pe locul 11 în Premier League și este scăpată de grijile provocate de retrogradarea în Championship.

Minutul 90+5: Final de meci! Manchester City se impune categoric pe terenul lui Brighton.

Minutul 85: Joao Pedro și-a depășit adversarul direct, în careul ”Cetațenilor”, dar șutul său a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Ederson.

Minutul 62: GOOOL City! Julian Alvarez înscrie în poarta lui Brighton și duce scorul la 0-4!

Minutul 53: Joao Pedro a trecut de doi fundaşi de la City şi a trimis un șut periculos spre poarta ”Cetățenilor”. Ederson a reușit să apere balonul, în doi timpi.

Minutul 34: GOOOL City! Phil Foden iese la rampă din nou. Mijlocașul lui City profită de o greșeală în apărarea lui Brighton și duce scorul la 0-3.

Minutul 26: GOOOL City! Phil Foden înscrie din lovitură liberă. Scorul este 0-2.

Minutul 17: GOOOL City! De Bruyne deschide scorul, după o lovitură a mingii cu capul și înscrie pentru 0-1.

Minutul 3: Ederson are o intervenție extraordinară și respinge șutul lui Danny Welbeck, care își crease spațiu în interiorul careului și care a trimis un șut rapid, pe jos, spre colțul din dreapta.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

• Brighton: Steele - Veltman, van Hecke, Dunk, Barco - Gross, Baleba - Lallana, Moder, Pedro - Welbeck.

Rezerve: Adingra, Buonanotte, Enciso, Fati, Igor, Offiah, Mahony, Verbruggen, Webster.

• Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ake, Gvardiol - Rodri, Kovacic - Silva, De Bruyne, Foden - Alvarez.

Rezerve: Bobb, Dias, Doku, Gomez, Grealish, Lewis, Nunes, Ortega, Stones.

În acest moment, Manchester City se află la 4 puncte în spatele liderului Arsenal, dar are două meciuri mai puțin jucate. ”Cetățenii” și-au revenit într-o mare măsură după eliminarea suferită în sferturile UEFA Champions League contra celor de la Real Madrid, întrucât au trecut de Chelsea în semifinalele FA Cup și au obținut biletul pentru finală.

Pep Guardiola are trei victorii consecutive în campionat, 4-1 cu Aston Villa, 4-2 cu Crystal Palace și 5-1 cu Luton.

De partea cealaltă, Brighton nu stă la fel de bine precum în sezonul trecut. Formația antrenată de Roberto De Zerbi a pierdut jucători importanți în vară, iar în acest moment ocupă doar locul 11 în Premier League, cu 44 de puncte.

Brighton are o singură victorie în ultimele 5 etape de campionat, scor 1-0 cu Nottingham.

În partida tur, Manchester City a impus cu scorul de 2-1, prin reușitele semnate de Alvarez și Haaland în debutul meciului. Pentru Brighton puncta Ansu Fati, în minutul 73.

Ce a spus Pep Guardiola despre revenirea pe teren a lui Erling Haaland

Haaland este accidentat şi încă nu este recuperat. Problema nu e gravă, probabil pentru etapa din Premier League care va urma în week-end va fi apt, dar joi nu va face deplasarea la Brighton”, a subliniat Guardiola, potrivit Agerpres.

Haaland, care a marcat în acest sezon 20 de goluri pentru City, a ratat şi partida de sâmbătă din semifinalele Cupei Angliei câştigată în faţa lui Chelsea, "cetăţenii" ajungând în finală unde vor avea ca adversar rivala Manchester United. În schimb, Guardiola a menţionat că au revenit în lot, după accidentări, titularii Phil Foden şi John Stones.

Etichete: manchester city , pep guardiola , roberto de zerbi , brighton , manchester city - brighton

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

wanda nara
După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”
*EXCLUSIVE* Former Swedish footballing Maverick Zlatan Ibrahimovic wearing a Ferrari cap spotted with his wife Helena Seger as they enjoyed a spot of lunch at Palazzo Parigi Hotel in Milan.
”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină
8
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit
dragusin
chiri

Video Unirea Slobozia e campioana Ligii 2, după victoria contra Corvinului Hunedoara
slbz
Elias Charalambous a făcut anunțul! Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită
Screenshot 2024-04-25 004903
”Cel mai frumos punct neregulamentar din istoria tenisului”. Un milion de vizualizări și ”o infinitate” de comentarii
tenis0
Gigi Becali, donații de zeci de milioane de euro la Muntele Athos: „O să fie un sfânt!"
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
Amenzi până la 3.000 lei pentru românii care stau la bloc și au balcon. Ce nu au voie să facă?
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Jucătorul l-a convins! Guardiola l-a monitorizat în Dortmund - PSG 1-0 și acum vrea să îl aducă la Manchester City
Pep Guardiola file photo

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”