Arne Slot File Photo
Nu se joacă! Arne Slot vrea să aducă la Liverpool un câștigător al Europa League din acest sezon. Oferta ”Cormoranilor”
Borussia Dortmund - Real Madrid
25.000.000€ pentru cel mai slab om de pe teren din finala Champions League
Cum a numit-o Elias Charalambous pe FCSB în presa din Grecia + E gata să semneze contractul
LIVE Liga Digi Sport

Video Liverpool - Arsenal 5-5 (5-4 la penalty-uri). Meci nebun pe Anfield. Chelsea - United 1-2

30.10.2019, 23:56

După ce Manchester City a trecut marţi cu 3-1 de Southampton, optimile Cupei Ligii Angliei au continuat în direct la Digi Sport. Ziua de miercuri a adus două meciuri foarte tari, Liverpool - Arsenal 5-5 (5-4 la penalty-uri) şi Chelsea - Manchester United 1-2.

EIKDEYkXkAAQCgf
Liverpool s-a calificat în sferturile Cupei Ligii / Foto: Getty Images
  • Media: Fotbal Club, vineri, 20:00, DGS 1

• Fotbal: Anglia - Islanda, vineri, 21:40, DGS 2

Cele 8 echipe calificate în sferturile Cupei Ligii Angliei: Colchester, Leicester, Oxford United, Manchester City, Liverpool, Manchester United, Aston Villa și Everton.

Liverpool şi Arsenal au oferit de departe cel mai spectaculos meci al sezonului. Cele două echipe s-au întrecut în goluri, însă au terminat la egalitate: 5-5. Meciul a fost decis în urma loviturilor de departajare, întrucât Cupa Ligii Angliei nu prevede prelungiri decât pentru finală.

Cormoranii au deschis scorul în minutul 6, prin autogolul lui Mustafi. Nebunia avea să fie anunţată însă de Arsenal. Tunarii au marcat 3 goluri la rând în decursul a 17 minute, prin Torreira şi dubla lui Martinelli. Milner a marcat din penalty în minutul 43, iar prima repriză s-a terminat 3-2 pentru Arsenal.

În cea de-a doua parte, tunarii s-au desprins din nou la două goluri, prin Maitland-Niles. După doar 8 minute însă, aceştia aveau să se vadă egalaţi. Oxlade-Chamberlain şi Origi au făcut 4-4. În minutul 71, puştiul Willock a reuşit un gol fantastic, însă Origi nu s-a lăsat mai prejos şi a trimis meciul la penalty-uri, cu voleul senzaţional din minutul 90+4.

La loviturile de departajare, primii şase executanţi au lovit perfect, însă ratarea lui Ceballos a decis meciul. Kelleher a ghicit colţul şi a rămas singura execuţie netransformată. Liverpool s-a calificat cu 5-4, după loviturile de departajare.

UPDATE, lovituri de departajare: Bellerin transformă primul penalty, 1-0 pentru Arsenal. Milner egalează, 1-1. Guendouzi bate impecabil, Arsenal are 2-1. Lallana transformă şi face 2-2. Marchează şi Martinelli şi este 3-2 pentru Arsenal. Liverpool egalează prin Drewster, 3-3. Kelleher apără lovitura lui Ceballos! Origi marchează şi Liverpool trece pentru prima dată în avantaj, 4-3. Maitland-Niles îi ţine pe londonezi în joc, 4-4. Jones transformă ultima lovitură, iar Liverpool se impune cu 5-4 la penalty-uri!

Video cu toate loviturile de departajare:

UPDATE min. 90+5: GOOOOOOOOL Liverpool! Scene de necrezut în Cupa Ligii Angliei, Origi egalează în ultimul minut. Meciul se va decide la loviturile de departajare.

UPDATE min. 71: GOOOOL Arsenal! Nebunie de nedescris pe Anfield. Londonezii trec din nou la conducere, Willock marcheză un gol de senzaţie!

UPDATE min. 62: GOOOOOOL Liverpool! Revenire de-a dreptul incredibilă! Origi înscrie golul egalării.

UPDATE min. 58: GOOOL Liverpool! Gazdele pur şi simplu nu vor să cedeze. Oxlade-Chamberlain înscrie şi reduce diferenţa la un gol.

UPDATE min. 54: GOOOL Arsenal! Meci absolut nebun pe Anfield. Maitland-Niles marchează şi face 4-2 pentru Arsenal.

UPDATE min. 46: A început a doua repriză.

UPDATE min. 43: GOOOL Liverpool! Cormoranii reduc diferenţa. Milner transformă lovitura de la 11 metri.

UPDATE min. 36: GOOOOOL Arsenal! Londonezii sunt de neoprit. Elevii lui Emery marchează trei goluri în mai puţin de 20 de minute. Martinelli a semnat dubla.

UPDATE min. 26: GOOOL Arsenal! Tunarii întorc scorul în doar câteva minute. Puştiul Martinelli se trece pe lista marcatorilor.

UPDATE min. 19: GOOOL Arsenal! Torreira restabileşte egalitatea cu o finalizare simplă din câţiva metri.

UPDATE min. 6: GOOOL Liverpool! Cormoranii deschid scorul. Mustafi trimite în propria poartă în urma unei centrări.

UPDATE min. 1: A început meciul dintre Liverpool şi Arsenal.

Liverpool - Arsenal. Echipele de start:

Liverpool: Kelleher - Williams, Gomez, Van den Berg, Milner - Lallana, Keita, Oxlade-Chamberlain - Elliott, Origi, Brewster

Rezerve: Adrian, Jones, Kane, Larouci, Chirivella, Clarkson, Koumetio

Antrenor: Jurgen Klopp

Arsenal: Martinez - Bellerin, Holding, Mustafi, Kolasinac - Torreira, Willock, Maitland-Niles, Ozil - Saka, Martinelli

Rezerve: Macey, Sokratis, Tierney, Guendouzi, Ceballos, Pepe, Lacazette

Antrenor: Unai Emery

Chelsea a fost învinsă a doua oară de Manchester United în acest sezon

Manchester United şi Chelsea s-au mai întâlnit o dată în acest sezon, chiar în prima etapă din Premier League. Atunci, pe Old Trafford, gazdele învingeau cu un scor neaşteptat, 4-0.

Pe Stamford Bridge, londonezii nu au reușit să își ia revanșa în fața diavolilor roșii. Deși Michy Batshuayi a egalat după ce Marcus Rashford a deschis scorul din penalty, englezul a stabilit scorul final cu o lovitură liberă "a la Cristiano Ronaldo", de la aproximativ 30 de metri.

Manchester United s-a calificat astfel în sferturile Cupei Ligii Angliei.

UPDATE min. 73: GOOOOOOOL United! Rashford reuşeşte dubla, din lovitură liberă, şi îşi readuce echipa în avantaj.

UPDATE min. 61: GOOOL Chelsea! Batshuayi aduce egalarea pentru londonezi.

UPDATE min. 25: GOOOOL United! Marcus Rashford deschide scorul din penalty.

UPDATE min. 1: A început meciul dintre Chelsea şi Manchester United.

Chelsea - Manchester United. Echipele de start:

Chelsea: Caballero - James, Zouma, Guehi, Alonso - Gilmour, Jorginho, Kovacic - Hudson-Odoi, Batshuayi, Pulisic

Rezerve: Cumming, Azpilicueta, Lamptey, Mount, Pedro, Abraham, Giroud

Antrenor: Frank Lampard

Manchester United: Romero - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Rojo, Williams - McTominay, Fred, Lingard - James, Rashford

Rezerve: Grant, Jones, Young, Garner, Mata, Pereira, Martial

Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Etichete: chelsea , liverpool , manchester united , arsenal , cupa ligii angliei

Reacția Dedeman după explozia de la Botoșani: O firmă autorizată executa lucrări la reţeaua de gaze

Explozia de vineri de la magazinul Dedeman din Botoşani a avut loc în timpul unor lucrări la...

doroftei
"Alcoolul schimbă vieţi!" Transformarea lui Leonard Doroftei: a slăbit 20 de kilograme în câteva luni

Leonard Doroftei (54 de ani) s-a mutat în 2019 în Canada, alături de familia sa, în urma unor...

Nu mai vor să lucreze cu Dan Petrescu! Antrenorul, părăsit de întreg staff-ul alături de care a scris istorie
Screenshot 2024-05-05 110037
16.000.000 €? Un campion cu FCSB poate prinde transferul carierei
ngezana
Decizia luată de sportiva care a primit cea mai dură sancțiune după ce s-a dezbrăcat în ring, în direct
daniella
Ce lovitură! Ofertă "greu de refuzat" pentru Ianis Hagi, după ce Rangers l-a pus pe lista de transferuri
FOOTBALL - EURO 2024 - QUALIFYING - ROMANIA v SWITZERLAND, - 22 Nov 2023

Exclusiv Anunțul făcut de șeful Școlii de Antrenori FRF în cazul lui Neil Lennon
Neil Lennon Rapid
Exclusiv Noutăți despre situația accidentaților de la echipa națională înainte de EURO 2024
UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 Qualifying Tournament: Romania vs. Switzerland Denis Alibec scores and
Oficial Cătălin Golofca a semnat! Transferat ”la pachet” cu un fost dinamovist și alți patru jucători
Screenshot 2024-06-07 at 18.05.06
Manchester United, gata să-i dea lovitura lui Real Madrid: ofertă de 60.000.000 pentru jucătorul dorit de ”Galactici”