FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (23.02.2024)
După ce a umilit-o pe Farul Constanța, Bernd Storck a fost categoric: ”Nu le-am dat nicio șansă”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.05.2024)
Video Farul - Sepsi 1-4. Fosta campioană, eșec usturător. ”Marinarii”, salvați de umilință pe final
February 25, 2024, Sfantu Gheorghe,Romania, Superliga Season 2023-2024, Stage 27, SEPSI OSK vs FC Universitatea Cluj, Se
”De ce FCSB?”. Marius Ștefănescu, enigmatic: ”Ce să fac, să mă pun rău cu patronul?”
LIVE Digi Sport Special
Sepsi Sepsi
1 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 21.04.2024 19:00

Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Debut cu dreptul pentru Costel Gâlcă. Oltenii au urcat pe locul doi

21.04.2024, 20:58

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus pe terenul lui Sepsi, scor 3-1, în etapa cu numărul cinci din play-off-ul SuperLigii României.

Sepsi - Universitatea Craiova 1-3

Oltenii au deschis repede scorul prin Denil Maldonado, în minutul 11. Andrei Ivan a dublat avantajul echipei sale la un sfert de oră distanță. Covăsnenii au primit o lovituă de la 11 metri, după un henț în careu.

Marius Ștefănescu a marcat de la punctul cu var și a stabilit scorul pauzei, 2-1. Lyes Houri a fost cel care a stabilit scorul final al partidei, minutul 68.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul doi în clasament, cu 34 de puncte, la distanță de 11 ”lungimi” față de liderul FCSB. De cealaltă parte, Sepsi a rămas pe poziția a șasea, cu 27 de puncte.

Clasament Play-Off

clasament-play-off
Clasament Play-Off / Foto: captură digisport.ro

VIDEO Rezumat Sepsi - Universitatea Craiova 1-3

După patru etape jucate în play-off-ul SuperLigii, Universitatea Craiova se află pe locul al treilea, cu 31 de puncte, la doar unul în spatele CFR-ului, care este pe doi, dar care are și un meci în plus.

De cealaltă parte, Sepsi este pe șase, cu 27 de puncte, dar are șansa să o întreacă pe Rapid, care este pe cinci, la două lungimi în față.

Pentru Costel Gâlcă, partida de pe ”Stadionul Sepsi” înseamnă debutul oficial pe banca celor de la Universitatea Craiova, formație la care a fost prezentat în urmă cu 4 zile.

Sepsi - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 19:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Sepsi OSK: Niczuly - Oroian, Ciobotariu, Kecskes, Dumitrescu - Aganovic - R. Varga, Kallaku, Alimi, Fl. Ștefan - Safranko

• Rezerve: Dinu Moldovan, Cedo, Ștefănescu, Batzula, Kevin Varga, Rondon, Rodriguez, Debeljuh
  • Antrenor: Bernd Storck

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Bancu - A. Crețu, Houri, Mekvabishvili - Baiaram, Markovic, A. Ivan

Ocazie Universitatea Craiova

Baiaram a ajuns la pasa lui Vlădoiu și a rămas singur cu portarul, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

• 89 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Laurențiu Popescu a primit cartonașul galben pentru tragere de timp.

• 87 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Mateiu l-a înlocuit pe Koljic.

• 86 oc
    Ocazie Sepsi

Safranko a trimis mingea cu capul, dar Laurențiu Popescu a intervenit la timp.