FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
S-a decis! După ce meci primește FCSB trofeul de campioană, dacă triumfă în SuperLigă
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
FCSB a învins-o pe CFR și poate fi campioană matematic peste doar șapte zile! Calculele: toate rezultatele de care are nevoie
scandal
Video&Foto Haos la Craiova! Ce a făcut galeria echipei, după ce oltenii au retrogradat direct în Liga 2
Sepsi Sepsi
1 - 1
Farul Farul
Vi 05.04.2024 20:30

Sepsi - Farul 1-1. Remiză ”nebună” la Sfântu Gheorghe. Covăsnenii au avut două goluri anulate

05.04.2024, 22:25

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Partida Sepsi - Farul, prima a etapei cu numărul 3 din play-off-ul SuperLigii, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Partida a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

Sepsi - Farul 1-1

Louis Munteanu a punctat pentru oaspeți, în minutul 44, în timp ce gazdele au egalat, două minute mai târziu, prin Pavol Safranko.

Sepsi a avut două goluri anulate: în minutul 40, reușita lui Darius Oroian, pentru fault în atac, și în minutul 58, când golul lui Andres Dumitrescu nu a fost validat din cauza unui ofsaid.

• În urma acestui rezultat, Sepsi rămâne pe locul 6 în play-off, cu 24 de puncte, în timp ce Farul Constanța este pe locul 5 în play-off, cu 26 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Cele două formații s-au întâlnit de 20 de ori la nivelul primei ligi: 4 victorii Sepsi, 7 remize și 9 succese Farul. ”Marinarii” sunt neînvinși în ultimele 6 dueluri directe cu gruparea covăsneană și au câștigat 5 dintre acestea.

Sepsi ocupă locul 6 în play-off, ultimul, iar un succes i-ar menține vii speranțele de a prinde un loc de cupe europene la finalul sezonului. De partea cealaltă, Farul este pe locul 5 și, în cazul unei victorii la Sfântu Gheorghe, le-ar egala la puncte pe Rapid și CFR Cluj, care se înfruntă sâmbătă, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1.

Ștefănescu este cel mai bun marcator al lui Sepsi în acest sezon, cu 11 reușite, în timp ce Larie și Munteanu sunt golgheterii Farului, cu câte 7 goluri.

Singura dispută dintre cei doi antrenor, Storck și Hagi, a avut loc în acest an, în finalul sezonului regulat, când Farul s-a impus pe terenul celor de la Sepsi, scor 1-0. În schimb, ”Regele” i-a întâlnit de 20 de ori pe covăsneni în toate competițiile: 9 victorii, 5 remize și 6 înfrângeri.

Sepsi - Farul | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. ”Regele” s-a declarat învins. Ce a spus Gică Hagi despre lupta la titlu

”După meciul cu FCSB, unde am jucat foarte bine şi am pierdut, şansele noastre, gândurile de a fi acolo sus, de a câştiga titlul, s-au dus. Noi suntem echipa campioană în continuare.

Rămâne să ne luptăm pentru un loc care să ne asigure participarea în cupele europene, începând cu acest meci. Va fi un meci deschis, toate echipele din play-off sunt foarte bune, e o echipă agresivă, să facem ambele faze foarte bine.

Am făcut două meciuri foarte bune în play-off, sper să avem acelaşi nivel. Ce s-a întâmplat cu FCSB se poate întâmpla…din zece meciuri, pierzi unul şi restul le câştigi.

Mai sus de participare în cupele europene, să sperăm, mai mult…e prea departe. Mă gândeam la acest lucru, chiar dacă nu spuneam. Dacă câştigam cu FCSB eram acolo”, a spus Gică Hagi.

Final meci

Final de meci la Sfântu Gheorghe, scor 1-1.

• 84 cg
    Cartonaş galben Farul

Florin Ștefan a fost avertizat.

• 79 oc
    Ocazie Farul

Ocazie uriașă Farul! Louis Munteanu a lovit bara.