FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)
Exclusiv Dani Coman a ales antrenorul ideal pentru Rapid: ”Cel mai îndreptățit să vină”

Petrolul - UTA 1-1. Remiză spectaculoasă pe ”Ilie Oană”

22.04.2024, 20:50

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Petrolul Ploiești și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei a cincea a play-out-ului SuperLigii

Petrolul - UTA 1-1

”Găzarii” au început ca din tun partida, iar Gicu Grozav a reușit să deschidă scorul în minutul 11, după ce a șutat excelent de la aproximativ 20 de metri.

În cea de-a doua repriză, UTA a forțat egalarea, iar Omondi a reușit să îl învingă spectaculos pe Zima în minutul 55. Totuși, Horia Mladinovici, centralul partidei, a decis să anuleze golul după ce Kevin Luckassen a comis un henț.

”Bătrâna Doamnă” nu s-a lăsat, iar egalarea a venit în minutul 83, atunci când Claudiu Micovschi a fructificat pasa excelentă venită în careu de la Tiberiu Căpușă.

VIDEO cu rezumatul partidei

Petrolul - UTA este un meci în care la finalul lui ambele echipe pot fi între primele patru clasate, adică în zona din care cluburile au dreptul să joace barajul pentru Conference League. Dacă va învinge Petrolul, echipa din Ploiești ar urca lângă Hermannstadt și ar fi pe locurile 2-3.

Oțelul poate elibera locul dacă va câștiga finala Cupei României, cu Corvinul, și atunci ar intra în discuție următoarele trei clasate. Adică Hermannstadt, Petrolul și UTA, echipe care nu au Licență UEFA. Condiții în care, dacă s-ar păstra un astfel de clasament, locul 3 din Play-off nu ar mai disputa barajul pentru Conference League și s-ar califica direct.

Primele două echipe din play-out merg, în mod normal, la barajul pentru Conference League. Dacă, din diferite motive, acestea nu pot disputa barajul, se califică următoarele două. Formațiile clasate mai jos nu au dreptul de a participa.

Este o situația asemănătoare în multe privințe cu ce avem în play-off-ul Ligii 2.

Acolo, din 6 echipe ajunse în play-off, doar 4 au licență pentru SuperLigă, așa că știu de la începutul competiției că ori vor juca barajul de promovare, ori promovează direct în SuperLigă.

Petrolul - UTA, echilibru extraordinar în cele 53 de meciuri directe

Chiar dacă au disputat multe meciuri în primul eșalon, între Petrolul și UTA, echipe care au cucerit 4 titluri de campioană, respectiv 6, diferența este minimă.

Petrolul a câștigat de 21 de ori, iar UTA de 22 de ori, în timp ce restul de 10 meciuri s-au terminat la egalitate.

Lucrurile se schimbă atunci când vine vorba despre terenul propriu. De exemplu, pe terenul propriu, ”Găzarii” au câștigat de 18 ori și au pierdut doar de 5 ori.

Ultima victorie a arădenilor în deplasare a fost obținută în 1971, un 2-0 la un meci în care pe banca gazdelor era celebrul Ilie Oană.

Ce au spus Balint și Rednic despre meciul Petrolul - UTA

Laszlo Balint este nou pe banca Petrolului. Are un singur meci condus, 2-1 în deplasare cu ”U” Cluj.

În schimb, Mircea Rednic pregătește echipa la care chiar Balint a avut rezultate remarcabile de la începutul sezonului.

Clasamentul echipelor din SuperLigă, după numărul jocurilor disputate

UTA UTA
  • 90+4 final
  • 90+1 s
    Schimbare UTA

Rareș Pop intră în locul lui Claudiu Micovschi!

• 89 oc
    Ocazie UTA

Alexandru Tudorie primește mingea în careu, dar șutul său lovește doar plasa laterală!

• 82 g
    Gol UTA

Tiberiu Căpușă centrează excelent în careu, iar Claudiu Micovschi îl execută simplu pe Zima!

• 76 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Gicu Grozav este înlocuit de Garutti!

• 75 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Alexandru Ișfan șutează periculos de la distanță, dar balonul trece puțin pe lângă poartă!

• 74 s

Cătălin Vulturar intră în locul lui Marcelo Freitas!

• 74 s

Cristian Mihai este înlocuit de Joao Pedro!

• 74 s

Ezekiel Imoh este înlocuit de Alexandru Tudorie!

• 70 oc

Alexandru Musi intră în careu, șutează, dar balonul trece pe lângă poartă!

• 67 s

Ișfan intră în locul lui Jair!

• 66 s

Irobiso este înlocuit de Berisha!

• 55 oc
    Ocazie UTA

Omondi șutează superb de la distanță și îl învinge pe Zima, dar golul este anulat după ce Luckassen a făcut un henț!