dioszegi
Laszlo Dioszegi a răbufnit la finalul sezonului, după ce Sepsi a ratat Europa: ”Au fost greșeli de arbitraj. Ne doare”
săpun
Reacția lui Cristi Săpunaru, după ce Rapid a încheiat un play-off ”de coșmar”: ”S-a pierdut totul”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.05.2024)
Sancțiuni peste sancțiuni. Ce amenzi s-au dat în urma meciului Rapid - FCSB
Digi Gol
Otelul Galati Otelul Galati
0 - 0
Rapid Rapid
Du 17.09.2023 19:15

Oțelul - Rapid 0-0. Remiză fără goluri la Galați! Giuleștenii au avut o reușită anulată

17.09.2023, 21:25

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Partida dintre Rapid și Oțelul s-a încheiat cu o remiză albă în etapa a noua din SuperLiga României.

Rapid ocupă locul patru în clasament, cu 15 puncte acumulate, în timp ce Oțelul este a 12-a clasată, cu opt puncte.

Oțelul - Rapid 0-0. Remiză albă la Galați

Gălățenii au avut ocazia de a deschide scorul încă din debutul meciului, când Horațiu Moldovan a avut intervenții bune în fața lui Maciel și a lui Zhelev. Pop a trimis periculos cu capul în minutul 8, iar giuleștenii au dat replica în minutul 18, la șutul lui Borza.

Funsho a nimerit bara în minutul 34, iar pe finalul primei reprize, giuleștenii au mai avut două ocazii importante irosite de Funsho și Petrila, care a încercat poarta direct din corner.

După pauză, giuleștenii au avut un gol anulat pentru ofsaid în minutul 57, iar, în minutul 79, Borza a intervenit foarte bine și i-a luat balonul din față lui Fatai.

Petrila putea marca din lovitură liberă în minutul 70, dar a trimis puțin pe lângă poartă

Pe final, Dur-Bozoancă a avut o intervenție bună și a respins peste poartă, iar Jardan a fost aproape să îl învingă pe Moldovan din lovitură liberă.

Pe final, giuleștenii au evoluat în zece, după eliminarea lui Kait.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul - Rapid 0-0

Înaintea acestei partide, Oțelul Galați ocupă locul 13 în clasament și are 7 puncte acumulate în 8 meciuri jucate. Până acum, trupa lui Dorinel Munteanu a înregistrat 7 egaluri și un eșec, iar în ultima rundă a remizat pe terenul Petrolului, scor 2-2.

De cealaltă parte, Rapid se află pe poziția a 3-a în clasamentul SuperLigii, cu 14 puncte acumulate în primele 8 runde din noul sezon. De asemenea, giuleștenii au cel mai bun atac din ierarhie, cu 18 goluri înscrise, la egalitate cu FCU 1948 Craiova.

• În ultimul meci, giuleștenii s-au impus clar în fața rivalei Dinamo, scor 4-0

Ultimul duel direct dintre Oțelul și Rapid a avut loc în martie 2016, în eșalonul secund, iar giuleștenii s-au impus cu scorul de 3-0.

Cristi Săpunaru le avertizează pe rivalele din SuperLigă

Cristi Săpunaru le-a avertizat pe rivalele din campionat și a spus că, în acest moment, Rapid este cea mai în formă echipă din SuperLigă.

”S-a schimbat stilul de joc (n.r. de când echipa a fost preluată de Cristiano Bergodi). Suntem mult mai ofensivi. Nu vreau să par penibil, dar nu văd o echipă care să ne stea în cale în momentul în care jucăm fotbal. Obiectivul nostru este 1-3, inclusiv titlul”, a spus Cristi Săpunaru, potrivit Sport.ro.

Rapid Rapid
  • 90+7 final
  • 90+7 cgr
    Cartonaş galben-roşu Rapid Kait vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.
  • 90+7 oc
    Ocazie Otelul Galati

Jardan șutează din lovitură liberă, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Ocazie Rapid

Un balon este deviat spre poartă, dar Dur-Bozoancă are o intervenție bună și respinge peste transversală.

• 79 oc

Jardan are o cursă frumoasă și îi lasă balonul lui Fatai în careul advers, dar Borza intervine bine. Era ofsaid.