FRF a anunțat cele 22 de cluburi care au primit licența pentru SuperLiga
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.05.2024)
Sancțiuni peste sancțiuni. Ce amenzi s-au dat în urma meciului Rapid - FCSB
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Mesajul lui Radu Drăgușin după ultimul meci al sezonului la Tottenham! Și-a decis viitorul
Digi Gol
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 2
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Vi 07.02.2020 20:30

Astra - Chindia 1-2. Răduț a marcat în prelungiri, după ce oaspeții au dat două goluri în 3 minute și o transversală

07.02.2020, 21:52

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

La Giurgiu, Astra a avut câteva ocazii în debutul meciului cu Chindia, prin Valentin Gheorghe, Simion și Alibec. Prima șansă a Chindiei i-a aparținut lui Berisha, dar Lazar a respins spectaculos. Begue și Alibec au ratat ultimele două ocazii ale primei reprize, însă calvarul avea să vină în partea secundă pentru giurgiuveni, când Yameogo a trimis în transversală, iar câteva minute mai târziu a fost la originea golului marcat de Neguț, care a înscris nederanjat de nimeni în careu.

Astra - Chindia 1-2. Giurgiuvenii, primul eșec pe teren propriu din acest sezon

Pe final, târgoviștenii s-au aruncat în atac și au ratat exasperant, mai ales prin Yameogo. Acesta nu a mai ratat ținta în minutul 83 și a făcut 2-0, iar Dagunzic a fost și el aproape de gol. Avalanșa a continuat la poarta Astrei, iar Neguț l-a întins pe Lazar, însă giurgiuvenii au reușit totuși să înscrie în minutul 90+3, după ce Răduț a pus capul la cornerul executat de Alibec. Astra - Chindia s-a terminat 1-2, iar giurgiuvenii au suferit a doua înfrângere consecutivă în campionat și prima pe teren propriu.

Astra Giurgiu și Chindia Târgoviște se întâlnesc vineri, de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Giurgiuvenii vor să-și ia revanșa după înfrângerea cu Dinamo din primul meci oficial din 2020, scor 2-0. Oamenii lui Bogdan Andone primesc vizita unei alte echipe învinse în etapa precedentă, Chindia Târgoviște, care a pierdut la Ploiești în fața celor de la FC Botoșani, scor 1-0, cu un gol înscris în finalul partidei.

Astra este obligată să câștige pentru a nu se distanța de locurile fruntașe din Liga 1. Înainte de această partidă, echipa lui Andone este pe locul patru, cu 40 de puncte, la șapte în spatele liderului CFR Cluj.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște este pe locul 12, poziție ce asigură participarea la barajul pentru rămânerea în prima ligă. Cu 21 de puncte, oamenii lui Moldovan sunt la un punct în fața Academicii Clinceni și la un punct de Poli Iași, ocupanta locului 11.

• 90+4 fr2

Lovitura liberă a lui Alibec nu mai reușește să schimbe scorul, iar Astra - Chindia se termină 1-2.

• 90+2 g g

GOOOOOL Astra! Răduț marchează cu capul, după cornerul bătut de Alibec.

• 90+1 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț trage din afara careului, iar Lazar respinge de sub transversală.

• 90 oc oc

Ocazie Chindia. Lazar respinge șutul lui Dangubic.

• 83 g g

GOOOOOL Chindia. Yameogo face 2-0, după ce Dandea a respins greșit mingea, la adversar, după șutul lui Dangubic.

• 82 oc oc

Două ocazii uriașe ale Chindiei la aceeași fază, cu Yameogo ratând exasperant.

• 80 g g

GOOOOOL Chindia! Yameogo centrează de pe stânga, mingea e lovită prost de un coleg și ajunge la Neguț, care are timp să preia, să se întoarcă și să șuteze pentru 1-0.

• 74 s s

Dangubic intră în locul lui Ivancic

• 74 oc oc

Bară Chindia. Yameogo prinde un trasor din afara careului, cu efect, dar mingea nimerește transversala.

• 67 oc oc

Ocazie Astra. Begue execută un corner, iar Dandea sare pe sub minge, care părăsește suprafața de joc.

• 66 s s

Negrea intră în locul lui Ioniță.

• 63 s s

Fatai intră în locul lui Simion.

• 63 s s

Dragoș Gheorghe intră în locul lui Valentin Gheorghe.

• 45 oc oc

Ocazie Astra. Alibec ia o acțiune pe cont propriu, pe partea dreaptă, intră în careu, dar e deposedat în ultimul moment, de Diallo.

• 43 oc oc

Ocazie Astra. Tamaș îl lansează perfect pe Begue, care pătrunde pe dreapta, intră în careu și trage, dar portarul respinge în față, până la Benga, iar pericolul e îndepărtat.

• 35 oc oc

Ocazie Chindia. Marcac centrează, Berisha șutează din marginea careului, dar Lazar scoate spectaculos.

• 25 cg cg

Rață primește cartonaș galben.

• 15 oc oc

Ocazie Astra. Răduț centrează de pe stânga, iar Simion vine tare din spate și prinde un voleu-bombă, care însă îl lovește pe Ioniță. Faza continuă, mingea ajunge la Alibec, care driblează tot, intră în careu și e deposedat în ultimul moment de Benga, prin alunecare.

• 12 fm fm

Fault extrem de dur al lui Ioniță asupra lui Enache. Jucătorul Chindiei nu primește nici măcar cartonaș galben.

• 5 oc oc

Ocazie Astra. Alibec centrează de pe stânga, iar Valentin Gheorghe lovește prost mingea, din centrul careului.

Începe meciul. Oaspeții au lovitura de start.