prunea1
Exclusiv Prunea, categoric după ce a văzut ce a reușit o echipă din SuperLigă: ”Incredibil. Nimeni nu se aștepta”
Screenshot (176)
Adrian Mititelu, scos vinovat pentru retrogradare de un fost antrenor de la FCU Craiova: ”Trebuia să fie exclus!”
Ma 19.12.2023 17:30

FCU Craiova - Petrolul Ploiești 2-0. Elevii lui Giovanni Constantino au bifat trei victorii la rând

19.12.2023, 19:26

• La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

FCU Craiova și Petrolul Ploiești s-au întâlnit de la 17:30, în cadrul etapei cu numărul 21 din SuperLiga României

FCU Craiova - Petrolul Ploiești 2-0

FCU Craiova 1948 se impune în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 2-0, și urcă în clasament până pe locul 9, cu 27 de puncte. Ocaziile au fost de partea formației lui Florin Pîrvu în prima repriză, dar oltenii au dat lovitura în partea secundă.

Primul gol al meciului a fost marcat de Vlad Achim, minutul 78. Vladislav Blănuță a dublat avantajul pentru echipa sa, în minutul 90, când a profitat de greșeala portarului advers.

VIDEO Rezumat FCU Craiova - Petrolul Ploiești 2-0

După 20 de etape jucate, ”Lupii Galbeni” se află pe poziția a noua cu 27 de puncte acumulate. Cu o victorie în această seară, echipa lui Florin Pîrvu urcă pe loc de play-off.

De cealaltă parte, oltenii se află pe 11, la trei lungimi în spatele ”Găzarilor”.

În turul de pe ”Ilie Oană”, Petrolul s-a impus cu scorul de 4-3 în fața ”Leilor”. Irobiso (dublă), Jair și Alexandru Musi au înscris pentru ”galbeni”, în timp ce golurile oltenilor au fost marcate de Van Durmen, Chițu și Bauza.

FCU Craiova - Petrolul Ploiești, LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - V. Achim, Van Durmen - Sidibe, Bauza, A. Chițu - Blănuță

• Antrenor: Giovanni Costantino

Petrolul: Zima - Doua, D. Radu, Meijers, Huja, Țicu - Diomande, Jair, Musi - Grozav, Omrani

• Antrenor: Florin Pârvu
  • 90+5 final

Arbitrul fluieră finalul partidei!

• 90 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Blănuță marchează, după greșeala portarușui advers.