Bucurie a fotbalistilor stelisti Risto Radunovic, Adrian Gheorghe �˜ut, Eduard Gabriel Radaslavescu, Nana Kwame Antwi si
”E petardă!”. A fost făcut ”praf”, chiar înainte să ridice titlul de campion cu FCSB
ID259341_INQUAM_Photos_Eduard_Vinatoru
A câștigat titlul cu FCSB, iar acum Siyabonga Ngezana visează la grupele Champions League
etapa 10 Liga a 2-a: Csikszereda-Gloria Buzau
Play-Off
FCSB FCSB
1 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Du 03.03.2024 20:30

FCSB - Petrolul Ploiești 1-0. Roș-albaștrii defilează în cursa spre titlu! Ploieștenii nu mai pot spera la play-off

03.03.2024, 22:26

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Partida dintre FCSB și Petrolul s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 1-0, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Astfel, FCSB ajunge la 64 de puncte acumulate și se distanțează la 13 puncte de Rapid, ocupanta locului doi. De cealaltă parte, Petrolul nu mai poate spera la play-off și rămâne pe locul 10, cu 35 de puncte.

FCSB - Petrolul 1-0. Roș-albaștrii, la 13 puncte de Rapid

Prima ocazie importantă a partidei a venit în minutul 9, când Băluță a șutat violent de la marginea careului, dar Zima a reușit să rețină. Roș-albaștrii au irosit o șansă importantă și câteva minute mai târziu, prin David Miculescu.

Dawa a ratat și el șansa să deschidă scorul, cu capul, în minutul 22, iar replica ploieștenilor a venit câteva minute mai târziu la un șut al lui Mario Bratu.

În minutul 41, roș-albaștrii au cerut penalty, după ce Octavian Popescu a căzut în careul advers, dar centralul Florin Andrei a lăsat jocul să continue.

Coman a executat perfect o lovitură liberă în primul minut al prelungirilor primei reprize, însă Zima a avut o paradă superbă și a păstrat scorul neschimbat.

Alhassan a nimerit și el transversala un minut mai târziu, iar încercarea lui Adrian Șut a fost respinsă de pe linia porții de către defensiva Petrolului.

FCSB a deschis scorul imediat după reluarea partidei, după o pasă trimisă în fața porții de către Florinel Coman și o încercare nereușită a lui Țicu de a respinge din fața lui Luis Phelipe. Căpitanul Petrolului a trimis în propria poartă.

Roș-albaștrii au mai avut câteva situații importante de gol, dar pe final de meci ploieștenii au preluat controlul jocului, însă fără a-i pune mari probleme lui Târnovanu.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Petrolul Ploiești 1-0

Înainte de această partidă, FCSB se află pe primul loc în SuperLigă, cu 61 de puncte acumulate în cele 28 de etape disputate. Roș-albaștrii au șansa de a se distanța la 13 puncte față de Rapid, care va juca luni cu Universitatea Craiova, chiar înainte de meciul direct.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești ocupă locul 10 în clasasament, cu 35 de puncte, la distanță de cinci ”lungimi” de Hermannstadt, ocupanta ultimului loc de play-off, care a jucat deja în această rundă. Astfel, formația lui Florin Pîrvu păstrează șanse matematice la play-off.

În această partidă FCSB nu se va putea baza pe Darius Olaru, care a primit cartonașul roșu în etapa precedentă și este suspendat două meciuri, pe Denis Haruț și Alexandru Pantea, care sunt accidentați.

• În meciul tur, FCSB și Petrolul au remizat, scor 2-2.

Ce a discutat Elias Charalambous cu Florinel Coman despre transferul lui Bundesliga

După cum a anunțat Adrian Ilie, Florinel Coman ar fi dorit de către VFB Stuttgart, formație care ar fi gata să-i plătească clauza de reziliere în valoare de 5 milioane de euro.

În cadrul conferinței de presă premergătoare partidei cu Petrolul Ploiești, Elias Charalambous a fost întrebat despre posibilul transfer al fotbalistului pe care îl pregătește.

”Dacă nu joacă pentru ceva important înseamnă că nu au obiective în carieră. Jucătorii trebuie să aibă lucruri mărețe în minute. Sunt bucuros dacă jucătorii mei au acest lucru în minte. Trebuie să îți pui obiective mereu.

(n.r. Ați vorbit cu Coman despre transferul în Bundesliga?) Nu, nu vorbim despre asemena lucruri și cred că nu e momentul potrivit să vorbim despre acest lucru”, a spus Elias Charlambous.

FCSB FCSB
  • 90+6 final
  • 90+5 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Grozav centrează în careu, balonul este respins, iar Irobiso șutează în forță, dar mingea este deviată în corner.

• 90 oc

Jyry trimite cu capul din careu, dar Târnovanu reține cu ușurință.

• 84 s
    Schimbare FCSB

Băluță este înlocuit cu Crețu.

• 84 oc

Țicu șutează puternic de la marginea careului, dar Târnovanu reușește să rețină.