Captură de ecran 2024-05-10 204331
Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
lupescu
Exclusiv Mesajul lui Ionuț Lupescu pentru jucătorii lui Dinamo, înaintea meciului crucial cu UTA Arad
vali mm
Vali Argăseală a compus imn pentru FCSB și a recitat câteva versuri! Mihai Stoica: ”Impresionant. Îl am la inimă”
etapa 10 Liga a 2-a: Csikszereda-Gloria Buzau
Play-Off
FC Voluntari FC Voluntari
0 - 1
UTA UTA
Sb 17.02.2024 14:00

FC Voluntari - UTA 0-1 | Victorie mare a arădenilor, grație golului marcat de Fabry

17.02.2024, 15:50

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

FC Voluntari - UTA a fost un meci câștigat de arădeni, grație golului marcat de Fabry în minutul 78.

FC Voluntari - UTA 0-1 | Ocazii mari de ambele părți

Echipa lui Mircea Rednic a început foarte bine partida și a fost aproape de gol. Morar a trimis în bară în minutul 7, după o execuție spectaculoasă de la marginea careului.

Luckassen a fost și el aproape de a marca, mai întâi în minutul 19, atunci când l-a luat la țintă pe Iacob și mai apoi în minutul 34 când nu l-a putut iar învinge pe Fernandez.

Ilfovenii au arătat că sunt pe teren abia în minutul 30, când Dumiter a fost aproape de gol, dar Iacob a respins excelent peste transversală. Același Dumiter și-a mai trecut în cont o mare ocazie. În minutul 60, fostul atacant al celor de la FCSB, a trimis pe colțul scurt, dar Iacob a fost iar la post.

Până la urmă, de marcat au făcut-o oaspeții, prin Fabry, care a finalizat cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Prin acest succes, UTA arată că are forța de a se bate pentru play-off, în timp ce ilfovenii se zbat în continuare în zona nisipurilor mișcătoare.

Rareș Pop, noul fotbalist al celor de la Rapid, dar care a rămas la UTA sub formă de împrumut până la finalul sezonului, nu a prins primul 11, dar se află pe bancă.

FC Voluntari - UTA Live Video, 14:00, DGS 1. Doar trei victorii acasă pentru ilfoveni contra arădenilor

Va fi și un duel al antrenorilor. Nicolae Dică vs. Mircea Rednic sunt doi tehnicieni din generații diferite, dar care au ambiția de a obține rezultate notabile pentru echipele lor.

UTA a câştigat un singur meci pe terenul ilfovenilor. S-a întâmplat pe 19 ianuarie 2021, când arădenii, cu Laszlo Balint pe bancă, s-au impus cu 1-o, grație golului marcat de Erico, în minutul 90+3.

În rest, cei de la Voluntari s-au impus de trei ori, pe teren propriu, iar de alte cinci ori scorul a fost egal.

FC Voluntari - UTA Live Video, 14:00, DGS 1. / Echipele probabile

FC Voluntari și UTA Arad sunt despărțite de patru puncte în clasament, după 25 de etape. Ilfovenii au 27 de puncte și speră la victorie pentru a se îndepărta de locurile de baraj, în timp ce UTA (31 de puncte) vrea să se apropie de locurile de play-off, de care o despart trei puncte.

UTA Arad: Iacob – Căpușă, Benga, Lopez, Rodrigues – Marcelo, Mihai, J.Pedro – Micovshi, Luckassen, Omodi
Rezerve: Kucher, Stolnik, Trif, R. Pop, Morar, David, Iurasciuc, Fabry, Vulturar, Cooper
Absent: Conte (suspendat)
Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Turda, Boboc - Cascini, Rața - R. Popescu, Răduț, Florea - Nemec
Rezerve: Vâlceanu, Armaș, Aliji, D. Andrei, Cocian, Crepulja, Droppa, Dumiter, Carnat, Ciobanu, Voican
Antrenor: Nicolae Dică

UTA UTA
  • 90+4 fr2

UTA s-a impus pe terenul celor de la Voluntari, grație golului marcat de Fabry.

Ocazie UTA

Ocazie mare! Dumiter a reluat din trei metri, pe colțul scurt, dar Iacob a deviat cu un reflex de zile mari