corvinul
Live Score&Video Corvinul - Csikszereda 1-0, ACUM, la Digi Sport 1. Gazdele deschid scorul
fotbal bani
Exclusiv Clubul din SuperLigă care oferă salarii ”la nivelul Turciei, Portugaliei sau Spaniei”
lobont
Întrebat despre scandalul din vestiarul Rapidului, Bogdan Lobonț a oferit un răspuns savuros
FC Voluntari FC Voluntari
1 - 2
FCSB FCSB
Jo 29.02.2024 21:00

FC Voluntari - FCSB 1-2. Coman a făcut ”dubla” și le-a adus victoria roș-albaștrilor

29.02.2024, 22:53

• Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la FC Voluntari în etapa cu numărul 28 din SuperLiga României.

FCSB a ajuns astfel la 61 de puncte și este lider detașat în clasamentul SuperLigii României, la zece lungimi în fața Rapidului, în timp ce FC Voluntari ocupă locul 14, cu 27 de puncte.

FC Voluntari - FCSB 1-2. Roș-albaștrii defilează în drumul spre titlu

Ilfovenii au început mai bine partida, iar după doar șase minute, formația pregătită de Nicolae Dică putea debloca tabela prin Doru Andrei, care a șutat în blocajul lui Târnovanu.

FC Voluntari a deschis scorul câteva minute mai târziu prin Dumiter, cu un șut din interiorul careului, fără șansă pentru Târnovanu.

Roș-albaștrii au dat replica în minutul 28, când Florinel Coman a nimerit bara, iar Lixandru a ratat și el șansa să restabilească egalitatea câteva minute mai târziu.

Robert Popescu putea dubla avantajul ilfovenilor în minutul 35, iar Luis Phelipe a trimis cu capul peste poartă dintr-o poziție ideală.

Roș-albaștrii au avut un start perfect în repriza secundă, iar Florinel Coman a restabilit egalitatea în minutul 48. Doar câteva minute mai târziu, Coman a făcut ”dubla”, iar echipa pregătită de Elias Charalambous a trecut în avantaj pe tabelă.

Screenshot (437)
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - FCSB 1-2

Înaintea meciului din această seară, FC Voluntari ocupă locul 14 în clasament și are 27 de puncte acumulate. Trupa lui Nicolae Dică nu traversează cel mai bun moment și nu a reușit să câștige vreun meci în 2024.

De cealaltă parte, FCSB este lider în SuperLiga, însă elevii lui Elias Charalambous au o presiune în plus în această seară, asta după ce Rapid s-a apropiat la 7 puncte în clasament, după victoria cu UTA (4-1).

• În meciul tur, disputat în octombrie 2023, FCSB și Voluntari au remizat, scor 0-0

Valentin Crețu revine după suspendare

FCSB se confruntă cu probleme de lot în momentul de față, asta după ce Alexandru Pantea, respectiv Denis Haruț sunt accidentați, iar Darius Olaru, respectiv Nana Antwi sunt suspendați. Incert pentru această partidă este și Vlad Chiricheș, nerefăcut după accidentarae din luna august.

Liderul din SuperLiga are parte însă și de o veste bună înaintea meciului cu Voluntari, asta după ce Valentin Crețu va reveni după suspendare. Acesta a absentat în partida cu Botoșani (3-2), iar locul său a fost luat de Nana Antwi, care a fost eliminat direct după doar 18 minute de joc.

Revenirea lui Crețu a venit într-un moment bun pentru FCSB, care se află în criză de fundași dreapta.

Ocazie FCSB

Radaslavescu scapă spre poartă, dar Jesus Fernandez intervine salvator.

Ocazie FC Voluntari

Robert Popescu driblează în careu, trimite în fața porții, dar Radunovic respinge.

Gol FCSB

Coman are o cursă superbă spre poarta adversă, șutează în diagonală și îl învinge pe portarul ilfovenilor.

• 52 cg
    Cartonaş galben FCSB

Miculescu este avertizat.

• 48 g
    Gol FCSB

Coman șutează cu dreptul din interiorul careului și nu îi dă nicio șansă lui Jesus Fernandez.

Lixandru este înlocuit cu Radaslavescu.

Popescu este înlocuit cu Alhassan.

Luis Phelipe este înlocuit cu Miculescu.

• 45+1 oc
    Ocazie FCSB

Dintr-o poziție ideală, Luis Phelipe trimite cu capul peste poartă.

• 42 cg

Rață este avertizat.

• 35 oc

Dumiter pătrunde foarte bine în careu prin partea dreaptă, îi pasează lui Robert Popescu, acesta șutează de la marginea careului, dar Târnovanu reușește să rețină.

• 28 oc
    Ocazie FCSB

După un corner executat de Coman, balonul rămâne în zona careului celor de la FC Voluntari, iar Radunovic trimite cu capul, însă mingea aterizează pe plasa porții lui Fernandez.

• 24 oc
    Ocazie FCSB

Șut îl găsește foarte bine pe Florinel Coman, care îl lobează pe Fernandez, însă nimerește bara.

• 21 cg

Ngezana este avertizat.

• 16 g
    Gol FC Voluntari

Rață centrează în careu, balonul este respins și ajunge la Popescu, care trimite cu capul în blocajul lui Târnovanu, mingea sare la Dumiter care șutează și înscrie.

• 15 cg

Șut este avertizat.

• 6 oc

Doru Andrei primește balonul în interiorul careului și șutează în blocajul lui Târnovanu.