O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (9.10.2023)
Exclusiv ”A zis că dacă-i dau 20.000, vine la noi. Îi dau!” Gigi Becali pregătește primul transfer la FCSB
FC Botosani FC Botosani
0 - 3
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Lu 30.10.2023 17:30

FC Botoșani - ”U” Cluj 0-3. Ardelenii s-au apropiat de zona play-off-ului. Moldovenii rămân fără victorie în SuperLigă

30.10.2023, 19:20

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Meciul dintre FC Botoșani și ”U” Cluj, din cadrul etapei cu numărul 14 din SuperLiga României, s-a încheiat cu victoria clară a ardelenilor, scor 3-0.

FC Botoșani - ”U” Cluj 0-3

Meciul a început tare. Dan Nistor a deschis rapid scorul, în minutul 9, iar după doar 12 minute i-a pasat decisiv lui Valentin Gheorghe, care a majorat avantajul ardelenilor. Moldovenii au avut mari probleme și nu au reușit să-și creeze ocazii importante.

În repriza secundă, același Nistor i-a pasat decisiv lui George Miron, fostul jucător al celor de la FC Botoșani, care nu s-a bucurat după ce a marcat.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani rămâne pe ultimul loc în SuperLigă, cu 6 puncte, în timp ce Universitatea Cluj a urcat pe locul 8, cu 19 puncte, la doar un punct distanță de ultimul loc de play-off.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Dacă Universitatea Cluj traversează o formă foarte bună, FC Botoșani se află la polul opus. Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău are șase meciuri consecutive în care n-a cunoscut înfrângerea, serie în care a și câștigat trei partide. În celelalte trei meciuri încheiate la egalitate, ”U” Cluj a încurcat echipe precum campioana Farul Constanța, liderul FCSB și pe Universitatea Craiova.

De partea cealaltă, băieții lui Dan Alexa au suferit patru înfrângeri consecutive, perioadă în care au primit nu mai puțin de 14 goluri.

În sezonul trecut, cele două formații s-au întâlnit de trei ori. Dacă două dintre întâlniri s-au încheiat într-o remiză, 0-0 și 1-1, ”studenții” s-au impus în cea de-a treia cu scorul de 2-0.

Clasament SuperLiga României

În ceea ce privește pozițiile din clasament, FC Botoșani ocupă ultima loc, după ce n-a reușit să câștige niciun meci în actualul sezon de SuperLigă.

”U” Cluj se află pe locul 10, la egalitate de puncte cu Poli Iași și Oțelul Galați. Dacă s-ar impune la Botoșani, ”șepcile roșii” ar depăși-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe în clasament și ar urca pe poziția a opta.