Alex Chipciu, reacție de șase cuvinte după ce Gigi Becali a anunțat că îl vrea la FCSB
Gigi Becali, mesaj savuros în ziua în care Dinamo împlinește 76 de ani: ”Probabil ei râd de ce zic”
FC Botosani FC Botosani
3 - 3
FC Voluntari FC Voluntari
Du 12.11.2023 13:30

FC Botoșani - FC Voluntari 3-3. ”Thriller” în Moldova cu două eliminări și două penalty-uri

12.11.2023, 15:25

• La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

FC Botoșani și FC Voluntari au terminat la egalitate, scor 3-3, partida din cadrul etapei a 16-a a SuperLigii României.

Ilfovenii au deschis rapid scorul. După un corner executat prost de Vadim Rață, balonul a ajuns în marginea careului la Doru Andrei, care a deschis scorul în minutul 6.

Moldovenii nu s-au lăsat, iar la pauză au intrat în avantaj datorită golurilor reușite de Victor Dican și Gabriel David.

După doar 18 secunde din a doua repriză, FC Voluntari a reușit să egaleze prin Robert Popescu, care a marcat din pasa lui Naser Aliji.

În minutul 59, Vadim Rață a dus scorul la 3-2 din penalty, dar două minute mai târziu Adam Nemec și-a lăsat echipa în 10, după ce a văzut al doilea cartonaș roșu.

În minutul 72, Eduard Florescu a egalat pentru FC Botoșani, după ce a driblat nu mai puțin de 3 adversari.

În prelungirile partidei, în minutul 90+8, Vadim Rață putea să aducă toate cele trei puncte, însă a ratat un penalty.

VIDEO cu rezumatul partidei FC Botoșani - FC Voluntari 3-3

După 16 etape, FC Botoșani este singura echipă fără victorie în SuperLiga. Moldovenii ocupă ultima poziție a clasamentului cu doar șapte puncte acumulate.

De cealaltă parte, ilfovenii sunt pe locul al 13-lea, cu 16 puncte acumulate în tot atâtea partide.

În turul de pe stadionul ”Anghel Iordănescu”, FC Voluntari a reușit să se impună, scor 2-1, după ce George Merloi a înscris o ”dublă”. Golul de onoare al moldovenilor a fost înscris de Igor Armaș (autogol).

FC Botoșani - FC Voluntari, LIVE VIDEO, de la 13:30, pe Digi Sport 1. Duel în ”subsolul” clasamentului din SuperLiga. ECHIPELE PROBABILE

FC Botoșani: R. Ducan – R. Benzar, Mutombo, Șeroni, A. Dragu – V. Dican, Ed. Florescu, Petro – Mouaddib, Ilicic, Cărăușu

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș, Boboc – V. Rață, Crepulja – Răduț, Andrei, Dumiter – Ad. Nemec

FC Botoșani s-a hotărât în privința lui Jean-Armel Drole: ”Decizia ca el să revină ne aparține tuturor”

La conferința de presă premergătoare partidei cu FC Voluntari, antrenorul Andrei Patache a anunțat că Drole a fost reprimit în lot, după ce a fost acuzat că a pariat.

• În cazul lui Virgile Pinson, moldovenii nu au luat încă decizia finală, iar acesta rămâne în afara lotului.

„Drole se antrenează cu noi de trei zile. Decizia ca el să revină ne aparține tuturor, patronului, antrenorilor și jucătorilor. Toți am hotărât.

În legătură cu Pinson, vom vedea în această pauză ce se întâmplă și ce decizie se va lua. Domnul Iftime este în măsură să ia o decizie. El e patronul. Dar vom discuta cu jucătorii și cu staff-ul, iar împreună vom propune o decizie. Dar cea finală o va lua domnul Iftime”, a spus Patache, potrivit topbt.ro.

• 90+8 rp
    Ratare penalty

Vadim Rață ratează lovitura de la 11 metri!

• 90+7 p
    Penalty

Andrei Dumiter este faultat în careu, iar centralul acordă lovitură de la 11 metri, după ce a consultat VAR-ul!

• 90+10 final
  • 90 s
    Schimbare FC Voluntari

Andrei Doru este înlocuit de Roberto Voican!

• 90 s

Daniel Florea intră în locul lui Igor Armaș!

• 77 s

Droppa intră în locul lui Naser Aliji!

• 76 cgr
    Cartonaş galben-roşu FC Botosani

Junior Pius vede al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu!

• 74 s
    Schimbare FC Botosani

Alin Șeroni intră în locul lui Alexandru Țigănașu!

• 74 s

Andrei Dragu este înlocuit de Adams Alfie!

• 73 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Alexandru Țigănașu este avertizat!

• 71 g
    Gol FC Botosani

Eduard Florescu driblează trei adversari și îl învinge pe Jesus Fernandez cu un șut la colțul lung!

• 66 s

Cristian Paz intră în locul lui Crepulja!

• 66 s

Dumiter intră în locul lui Robert Popescu

• 61 cgr
    Cartonaş galben-roşu FC Voluntari

Adam Nemec vede al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu!

• 60 s

Carlo Casap intră în locul lui Charles Petro!

• 58 gp
    Gol din penalty FC Voluntari

Vadim Rață marchează din lovitură de la 11 metri. Anterior, moldoveanu a mai executat un penalty, dar centralul a anulat golul pentru că Aliji intrase în careu!

• 57 p
    Penalty

Victor Dican comite henț în careu, iar după consultarea VAR-ului centralul acordă penalty!

• 53 cg

Junior Pius este avertizat!

• 47 g
    Gol FC Voluntari

Robert Popescu marchează după doar 18 de secunde de la startul reprizei secunde!

• 42 g

Andrei Dragu preia pe balonul pe piept, șutează cu exteriorul și îl învinge pe Jesus Fernandez!

• 38 g

Florescu centrează perfect în careu, iar Victor Dican îl învinge pe Jesus Fernandez cu o lovitură de cap!

• 33 s

David Gabriel intră în locul lui Petrișor!

• 32 oc
    Ocazie FC Voluntari

Aliji primește o pasă excelentă în careu, dar lobul său trece milimetric pe lângă poartă!

• 25 cg

Alin Șeroni este avertizat!

• 20 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Crepulja este avertizat!

• 16 oc

Adam Nemec centrează perfect în careu, dar lovitura de cap a lui Popescu trece puțin pe lângă poarta lui Ducan!

• 13 cg

Adam Nemec este avertizat!

• 10 cg

Eduard Florescu este avertizat!

• 6 g

Andrei Doru șutează excelent din marginea careului și îl învinge pe Răzvan Ducan!