Ciprian Marica a răbufnit, după Farul - Universitatea Craiova 3-3: ”Nu au calitatea necesară”
Fratele geamăn al lui Edgar Ie a reacționat, după scandalul care a ”zguduit” Dinamo
Tottenham Hotspur First Team Training, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 20 Feb 2024
Veste uriașă pentru Radu Drăgușin: Postecoglou l-a băgat titular cu Manchester City!
Farul Farul
1 - 3
Poli Iasi Poli Iasi
Du 30.07.2023 18:30

Farul - Poli Iași 1-3. Elevii lui Gică Hagi, fără replică în fața nou-promovatei

30.07.2023, 20:37

• La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Farul Constanța a cedat în fața celor de la Poli Iași, scor 1-3, într-un meci disputant în etapa cu numărul 3 din SuperLiga României.

Farul - Poli Iași 1-3

Campioana României a bifat primul eșec al noului sezon din SuperLigă. Elevii lui Gică Hagi nu au avut replică în fața unei nou-promovate și s-au văzut învinși pe teren propriu.

Poli Iași a deschis scorul repede, atunci când Luis Phelipe a marcat în minutul 11. Tot moldovenii au punctat în minutul 37, atunci când Vojtus a reluat superb cu o lovitură de cap.

Până la pauză, Farul a punctat și ea, după o reușită semnată de Enes Sali. Golul a avut nevoie de consultarea VAR pentru a fi validat în minutul 45+5.

Chiar dacă Hagi a făcut 3 schimbări la pauză, Farul a mai luat un gol, în minutul 51, atunci când același Luis Phelipe a marcat. Până la final, constănțenii au pus presiune, însă fără success.

Pentru Farul urmează duelul cu Urartu, joi, 3 august, în manșa secundă a turul doi din preliminariile Conference League.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - Poli Iași 1-3

Farul - Poli Iași. ”Marinarii” caută a treia victorie consecutivă în SuperLiga

După două etape, cele două formații se află la poluri opuse în clasamentul SuperLigii României.

Campioana Farul vine după două victorii consecutive, 4-1 cu FC Voluntari și 1-0 cu Hermannstadt, și se află pe poziția a doua a clasamentului, la trei puncte în spatele celor de la FCSB, dar și cu un meci în minus.

De cealaltă parte, Poli Iași este pe ultimul loc în SuperLiga României cu 0 punctele acumulate și doar un gol marcat în cele două jocuri disputate.

La conferința de presă premergătoare partidei, Gică Hagi a dezvăluit că a lăsat în afara lotului nu mai puțin de opt jucători.

”E un meci de campionat acasă, important, trebuie să fim pragmatici. Singurul obiectiv pe care îl avem pentru acest meci este să luăm trei puncte, să pregătim bine meciul.

În cele două etape au jucat (n.r. cei de la Poli Iași) de la egal la egal cu CFR și Hermannstadt. Le place să iasă la joc. Au un antrenor cu experiență. Trebuie să fim pregătiți. Va fi un meci intens.

Am luat decizia ca opt jucători să rămână acasă, nu are rost să-i spun. Cu restul vom aborda jocul la victorie. Gustavo și Borgnino sunt accidentați.

Sunt doar opt jucători care rămân acasă. Noi avem lotul de 30 și ceva de jucători. Vedem după aceea ce decizii vom lua.

Nu vom rămâne 30 și ceva de jucători. Nu vorbesc de transferuri. Aș vorbi mai degrabă de cine ar pleca, ca să glumesc. În toate meciurile astea e nevoie ca lumea să fie concentrată”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Farul - Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 18:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Queiros, Vinna – Vînă, Artean, Bassong – Mateus, Rivaldinho, Sali

Antrenor: Gheorghe Hagi

Poli Iași: Ailenei - Kouadio, Ilie, Katanec, Șerban - Itu, Marchioni, Roman - Jatoba, Harrison, Gheorghiț

Ocazie Farul

Andronache șutează slab din careul celor de la Poli Iași, iar tabela rămâne neschimbată.