cfr tragere
Posibilii adversari pentru CFR Cluj în preliminariile Conference League, după ce a terminat pe 2 în SuperLiga
Captură de ecran 2024-05-19 110722
Oficial A semnat, la doar o zi după ce a fost dat afară
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Mesajul lui Radu Drăgușin după ultimul meci al sezonului la Tottenham! Și-a decis viitorul

Dorinel Munteanu, nemulțumit după meciul cu UTA: “Trebuia să câștigăm”

14.07.2023, 21:24

Oțelul Galați a remizat pe teren propriu cu UTA Arad, scor 1-1, în primul meci din ediția 2023-2024 a SuperLigii, în direct pe Digi Sport 1.

dorinel
Dorinel Munteanu, antrenorul echipei Oțelul Galați / Foto: Captură Digi Sport
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Dorinel Munteanu: "Sunt convins că vom crește și ne vom atinge obiectivul"

A fost un start spectaculos în noua ediție de campionat, cu două goluri superbe și un penalty ratat de echipa gazdă.

Rareș Pop a deschis scorul pentru UTA în minutul 45+6, cu un șut superb de la 18 metri, cu stângul, către vinclul porții lui Relu Stoian.

Oțelul a egalat în minutul 62, prin Alexandru Pop, care a prins un șut imparabil din careu, lateral dreapta. Atacantul a venit în această vară la echipa gălățeană, de la Unirea Dej.

În minutul 75, gazdele au primit un penalty, după hențul comis de Damian Isac. Italianul Juri Cisotti a ratat lovitura de la 11 metri, după ce a șutat modest, pe centrul porții.

La finalul partidei, antrenorul echipei gălățene, Dorinel Munteanu (55 de ani), a declarat că are sentimente mixte după acest rezultat. "Munti" consideră că Oțelul merita să ia toate punctele.

"Sunt și nemulțumit, și mulțumit, dacă pot să spun așa. Băieții mei au simțit debutul SuperLigii, în prima repriză n-am făcut un joc reușit. Dar după pauză s-a apropiat echipa de ce vreau să joace în SuperLigă. Cred că trebuia să câștigăm, am avut ocazii, am avut un penalty.

Sunt convins că vom crește atât din punctul de vedere al jocului, cât și al atitudinii. Am corectat ce trebuia să corectez la pauză, am făcut schimbări. Bodișteanu a făcut o repriză bună, de aceea l-am adus la Galați. Sper să rămână cu picioarele pe pământ și să aibă același randament pe viitor.

Sunt convins că ne vom atinge obiectivul, chiar dacă toată lumea spune că este imposibil. Am felicitat echipa, dar ei știu că felicitarea mea este pe jumătate.

Trebuie să mă documentez de ce am luat acest cartonaș galben. Arbitrul a spus că am întârziat executarea unei lovituri de margine, trebuie să mă documentez și să respect regulamentul.

Cisotti era desemnat pentru penalty, este un jucător important pentru noi. De când e la noi, a marcat toate penalty-urile. A ratat astăzi, dar jocul lui a fost unul la înălțime.

Nu este gravă accidentarea lui Fatai, a simțit o contractură, după un impact cu adversarul și n-am vrut să forțeze. Am spus că mai aduc jucători, fundași centrali și un mijlocaș de bandă", a spus Dorinel Munteanu, la finalul partidei cu UTA.

VIDEO Rezumatul meciului Oțelul Galați - UTA Arad 1-1

Debut spectaculos în SuperLiga României, ediția 2023-2024

Tot astăzi, de la ora 21:30, în direct pe Digi Sport 1, este programat meciul Rapid – Sepsi Sfântu Gheorghe.

Sâmbătă sunt programate partidele Hermannstadt – Farul (18:30, Digi Sport 1) și CFR Cluj – Poli Iași (21:30, Digi Sport 1), în prima etapă a SuperLigii, ediția 2023-2024.

Etichete: liga 1 , otelul , uta , dorinel munteanu , superliga , otelul uta

Tânără ucisă de iubitul drogat, la Sibiu. Prietenul criminalului: „Avea episoade în care disocia sau auzea voci”

Un tânăr de 24 de ani a fost arestat preventiv pentru crima din Sibiu. Acesta și-a recunoscut...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Cristiano Ronaldo s-a dus la ”bătaia greilor”, dar nu se aștepta la așa ceva. Ce a pățit după ce a intrat în sală
cristiano box

Oficial FCSB a anunțat despărțirea de Ovidiu Popescu
popesu
A început pe teren și nu s-a mai oprit până în zori! FOTO Cum a fost surprins Grealish după ce Man. City a cucerit titlul
profimedia-0874551969 (1)
Răsturnare de situație! Italienii au aflat ce se întâmplă, de fapt, cu Dennis Man
dennis-man
Reacția lui Cristi Săpunaru, după ce Rapid a încheiat un play-off ”de coșmar”: ”S-a pierdut totul”
săpun
Dorinel Munteanu a răbufnit la conferința de presă: ”Mi-ar fi rușine dacă aș fi în locul lor!”
dorinel
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Jennifer Lopez și Ben Affleck, zâmbete largi în fața paparazzilor, tensionați în rest. Detaliul care i-a "scăpat" actorului, după zvonurile divorțului
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine